Image Alt

Blog

leczyca

ZAMEK W ŁĘCZYCY

Łęczyca wraz ze swoim królewskim zamkiem tworzy niepowtarzalny klimat, a w dodatku ma swoją historię z legendą o diable Boruta, który rozsiadł się na dobre na łęczyckim, czerwonym zamku od VI wieku i króluje nad miastem.

Okolice Łęczycy, to także fantastyczna romańska kolegiata w Tumie, która leży na szlaku romańskim. Zajrzyjcie także do Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej pod Łęczycą, którą opisałam tutaj.

LEGENDA O DIABLE BORUTA

Diabeł Boruta o którym od dawna krąży legenda jest od wieków kojarzony z zamkiem w Łęczycy i jej grodem. To właśnie tam wybrał sobie swoją siedzibę. W skrócie o nim to leśny demon/stwór, który lubił przebywać na podmokłych terenach osnutych mgłą i lasami. Od tamtych czasów pojawia się w Łęczycy. Na zamku można znaleźć ponad 170 rzeźb z jego wizerunkiem.

ZAMEK ŁĘCZYCKI

To przepiękna, okazała budowla, która już od 6 wieków króluje nad miastem. Nieodłączna część Łęczycy, przyciąga turystów od wielu lat. Zamek został wybudowany w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego, jednak w zamku przebywało wielu królów polskich takich jak Władysław Jagiełło. Dlatego też Łęczyca nazywana jest Królewskim Miastem. W zamku powstało Muzeum, gdzie można obejrzeć eksponaty związane ze średniowiecznym życiem w mieście i na wsi, wystawę o diable Boruta. Wizyty dopełnia wspinaczka wąskim korytarzem na samą górę zamku, skąd rozciąga się fajna panorama Łęczycy.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Zamek w sezonie turystycznym od kwietnia do września

  • wtorek – piątek: w godz. 10.00 – 17.00
  • soboty, niedziele i święta: w godz. 10.00 – 17.00

Zamek poza sezonem turystycznym od października do marca

  • wtorek – piątek: w godz. 9.00 – 16.00
  • soboty, niedziele i święta: w godz. 11.00 – 15.00
W czwartek wstęp do Muzeum na wystawy stałe jest bezpłatny

Bilety: normalny 17 zł, ulgowy 10 zł, wieża 5 zł
Parking: bezpłatny
Na miejscu informacja turystyczna

Więcej informacji znajdziecie na stronie Zamku.

leczyca
leczyca

KOLEGIATA W TUMIE

Romańska perełka architektury w Polsce. Wyjątkowa, ponieważ niewiele tak masywnych kościołów mamy do dyspozycji w Polsce. Pełna nazwa to Archikolegiata NMP i św. Aleksego w Tumie. Przepiękne wnętrze z wyjątkowym romańskim portalem. Surowe, gotyckie wnętrze. Jego hstoria sięga do 997 roku. Jan Paweł II podniósł kolegiatę do godności archikolegiaty, więc  można było tutaj sprowadzić relikwie św. Wojciecha. Nazwa jest dość ciekawa, bo pochodzi od nazwy tum, którą nazywano kiedyś kolegiaty i katedry. Jak głosi legenda, diabeł Boruta chciał ją obalić, bo nie pasowała mu ta chrześcijańska tradycja. Podobno mocował się z nią wiele razy, ale finalnie zostały po nim tylko pazury na murach kolegiaty.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE O KOLEGIACIE:

Kolegiata:

Zwiedzać można od maja do października

  • poniedziałek, wtorek – nieczynne
  • środa – sobota: 10.00-18.00
  • niedziela: 13.15-18.00
  • Nie ma możliwości zwiedzania kościoła podczas mszy świętych
  • Parking: bezpłatny

W weekendy na starym mieście odbywają się zloty motorów czy starych samochodów. Jest też sporo atrakcji dla dzieci. Warto zajrzeć na zlot food trucków czy lokalnej cukierni z przepysznymi lodami.

Łęczycę, kolegiatę w Tumie i Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska spokojnie możecie zaplanować na cały dzień zwiedzania.

Z Łodzi dojedziecie w 45 minut z Warszawy w 90 minut.

5 1 głos
Ocena wpisu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
alt
Mamo daleko jeszcze? – Travelling & Parenting blog

Powstał z pasji do podróżowania i pokazywania najpiękniejszych miejsc w Polsce i zagranicą z dwójką słodkich urwisów. Obserwuj i bądź na bieżąco!

Obserwuj mnie na