Image Alt

Blog

PEREŁKI ŁĘCZYCY

SKANSEN W ŁĘCZYCY

Łódź i jej okolice to niedoceniane serce Polski. Zupełnie nie wiem dlaczego. Dla mnie łódzkie to miejsce mojego dzieciństwa, w Łodzi spędziłam kawał swojego życia, poznałam prawdziwe studenckie życie i poznałam swojego męża.

Chciałabym pokazać Wam, że w woj. łódzkim znajduje się mnóstwo ciekawych zabytków, które warto odwiedzić i wyprowadzić Was z przekonania, że nic tutaj nie ma, jak sądzi większość.

Zacznę od tego co mieliśmy najbliżej. Tum i Łęczyca należą do romańskiego szlaku, który prowadzi m.in przez Skansen w Łęczycy.

SKANSEN ŁĘCZYCKIEJ ZAGRODY

Muzeum Archeologiczno – Etniczne w Łodzi, powstało w 2013 r.

Skansen etnograficzny składający się z łęczyckiej zagrody chłopskiej, która jest rekonstrukcją grodu i pawilonu muzealnego odwiedziliśmy w przepiękne słoneczne, sobotnie popołudnie.  Skansen na terenie Łęczycy zapełnia lukę na mapie muzeów na wolnym powietrzu w woj. łódzkim i dopełnia wystawy Muzeum Archeologicznego w Łodzi. To bardzo ważny element kulturowy, który pokazuje tradycje powiatu łęczyckiego i promuje województwo łódzkie.

Aby można było podziwiać cały ten kompleks, najpierw dokonano translokacji wiatraka i olejarni, następnie zaczęły powstawać budynki zagrody: dom mieszkalny, inwentarz, stodoła, kuźnia i olejarnia. W większości to rekonstrukcje. To co znajdziecie w muzeum na świeżym powietrzu, to kompleks ekspozycji. W przyszłym roku powstanie także kładka, która prowadzić będzie do zrekonstruowanego grodu.

EKSPOZYCJA W MUZEUM:

  1. Dom mieszkalny – chałupa – obecnie rekonstrukcja, to gliniana chata i typowy przykład chłopskiego budownictwa.
  2. Wielofunkcyjny budynek inwentarski – ubojnia, stajnia, chlew i szopa
  3. Stodoła
  4. Elementy małej architektury sakralnej z kapliczkami
  5. Wiatrak kozłowy
  6. Olejarnia
  7. Kuźnia
  8. Piec chlebowy i garncarski
  9. Przepiękny zielnik

 

Jeśli Wasze pociechy nie miały nigdy okazji obserwować życia na polskiej wsi i nie wiedzą, jak wyglądają tradycyjne chaty, serdecznie polecam tę formę spędzania czasu. Więcej i dokładnie opisane eksponaty znajdziecie na stronie www.maie.lodz.pl/skansen/

GODZINY OTWARCIA SKANSENU i BILETY

poniedziałek: nieczynny

wtorek – niedziela: 11:00 – 18:00, 13.30 – 14.00 – przerwa na dezynfekcję

wtorek: wejście bezpłatne

Bilet normalny – 12 zł

Bilet ulgowy – 9 zł

KONTAKT:

Skansen „Łęczycka Zagroda Chłopska”

Kwiatkówek 26 A

99-100 Łęczyca

Parking: bezpłatny

W pobliżu stoi Oberża, gdzie można zjeść coś tradycyjnego.

5 3 głosów
Ocena wpisu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
alt
Mamo daleko jeszcze? – Travelling & Parenting blog

Powstał z pasji do podróżowania i pokazywania najpiękniejszych miejsc w Polsce i zagranicą z dwójką słodkich urwisów. Obserwuj i bądź na bieżąco!

Obserwuj mnie na