Image Alt

Blog

BLED – NUMER 1 W SŁOWENII

BLED W ALPACH JULIJSKICH

Miejscowość położona w Alpach Julijskich, zamieszkiwana przez 5 tyś mieszkańców, jedno z najbardziej urokliwych miejsc wypoczynkowych w Słowenii.

Charakteryzuje się leczniczym mikroklimatem i termalną, źródlaną wodą. Szczyty alpejskie chronią miasto przed chłodami z północy, a dzięki gejzerom wód termalnych w dnie jeziora, można się tutaj znacznie dłużej kąpać latem.

Bled to TOP 3 słoweńskiej turystyki. Miejsce chętnie odwiedzane nie tylko przez turystów, ale samych Słoweńców. Przybywają tutaj w niedzielne popołudnia, gdzie lubią spędzać czas nad bledzkim jeziorem, które oferuje malownicze widoki, wyspę z kościołem z 1543 r i zameczek z którego można podziwiać niesamowite zachody słońca.

Nad jeziorem w sezonie znajdziecie wszystko. To istny kurort wakacyjny, częściowo przypominał mi nawet Hel z przyczepami i domkami nad jeziorem, gdzie rodziny przyjeżdżają z dzieciakami i siedzą tutaj cały wakacyjny sezon.

Kurort ma wszystko: kasyna, kawiarnie, pyszne restauracje. Można się kąpać, plażować z widokiem na wyspę i zamek.

bled
bled
bled
bled

BLED –  CO ZOBACZYĆ I DOŚWIADCZYĆ?

  • Blejski Otok – Wysepka z kościołem z 1543 r, pokryta drzewami i krzewami z dzwonnicą, plebanią i samotnią. Bohaterka wielu legend. Podobno powstał na miejscu zniszczonej w czasie walki z chrześcijanami pogańskiej świątyni bogini Zivy. Legenda potwierdzona została przez archeologów.  Dźwięk charakterystycznego dzwona życzeń niesie się po tafli jeziora.
  • Na wysepkę można, a nawet powinno się popłynąć tradycyjnymi łódkami zwanymi „Pletna”.Przy jeziorze bez problemu znajdziecie łódeczki, które zabiorą Was na około dwugodzinny rejs z półgodzinnym postojem na wyspie. Znajdziecie je w Termalnym parku (Zdraviliški park), przed hotelem Park. Koszt to około 15 EUR w obie strony.
  • Molo na wysepce Blejski Otok z możliwością przypłynięcia z miejskiej plaży, można też dopłynąć paddle boardami.
  • Zamek Blejski Grad – pochodzący podobno z 1011 r. Najstarszy na Słowenii.można podjechać na górę pod sam zamek i zostawić auto na parkingu pod hotelem, a następnie wspiąć się na zamek. Bardzo przyjemna wycieczka dla dzieci. Zamek przeważnie jest otwarty w sezonie do godz 20:00. Polecam jednak aktualne informacje sprawdzać tutaj: Znajduje się tam także punkt wybijania monet dla dzieci, dostają także mapkę do szukania skarbów. Napijecie się i zjecie także w zamkowej kawiarni. Wejście do zamku to wydatek ok: 13 EUR/dorośli, 5 EUR/dzieci
  • Punkty widokowe z Ojstricy i Ostojnicy ( Mała i Wielka ), niewielkie wzgórza położone nad taflą jeziora.
  1. Na Ojsticę dojdziecie 20 minutowym spacerem. Wchodzi się niepozorną ścieżką na polanie, a potem kamienistym szlakiem wsród drzew. Następnie stromo po kamieniach. Z niego widać piękną panoramę.
  2. Na Osojnicę trzeba wejść po stromej, leśnej ścieżce prowadzącej do Małej Osojnicy, tutaj dojdziecie w 45 minut, a następnie na Wielką Osojnicę przez kolejne 20 minut. Stamtąd zobaczycie najlepsze widoki na Bled i okolice: Alpy, góry Karawanki i równicę Gorenjską.
  • Warto zrobić sobie zdjęcie w sterduczkowej ramce nad jeziorem, znajdziecie ją w Google Maps jako: Heart Bled
  • Bled oferuje fajną miejską plażę z leżakami, dość ciepłą jak na alpejskie jezioro wodę. Plażowanie i pobyt na kempingu polecam więc tutaj.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Nam udało się wjechać na Słowenię, akurat jak weszliśmy na zieloną listę Państw. Niedługo po tym, Słowenia znów zamknęła swoje granice. Trzeba więc na bieżąco kontrolować informacje o wjazdach. Więcej informacji turystycznych znajdziecie tutaj, a także aktualne info o pandemii.

Zwiedzanie wysepki oraz zamku spokojnie ogarniecie z małymi dziećmi. Nie warto zabierać wózka, bo mało się przyda. Warto zaopatrzyć się w najważniejsze rzeczy dla niemowlaka i obowiązkowe nosidło. Sporo tutaj wchodzenia po schodach.

bled
bled
bled
bled

RESTAURACJE:

Zdecydowanie polecam Wam restaurację z widokiem na Bled z przepysznym śródziemnomorskim i lokalnym jedzeniem: Oštarija Peglez’n w samym centrum Bledu. Może się okazać, że będą kolejki (sami w takiej staliśmy), ale zdecydowanie warto!

PARKING:

Uwaga ciężko z parkingiem w centrum, więc najlepiej zaparkować w małej uliczce poza centrum i kawałek się przejść. Pełno zakazów wokół oraz straży miejskiej, która pilnuje porządku

NOCLEGI:

Sam Bled jest coś drogi, więc warto zarezerwować wcześniej nocleg. Najlepiej na booking.com Bled oferuje także sporo kempingów i glampingów z drewnianymi domkami czy namiotami w dość luksusowym stylu. Trochę tańsze kwatery i noclegi możecie znaleźć w miejscowości Koritno pod Bledem.Booking.com

bled
bled
bled
bled
5 1 głos
Ocena wpisu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
alt
Mamo daleko jeszcze? – Travelling & Parenting blog

Powstał z pasji do podróżowania i pokazywania najpiękniejszych miejsc w Polsce i zagranicą z dwójką słodkich urwisów. Obserwuj i bądź na bieżąco!

Obserwuj mnie na