Image Alt

Blog

SŁOWENIA – INFORMACJE PRAKTYCZNE

DLACZEGO WARTO POJECHAĆ?

Słowenia oferuje zarówno malownicze góry, piękne jeziora, trasy wspinaczkowe, wyjątkowe jaskinie i 50 km linii brzegowej Morza Adriatyckiego niedaleko Włoch i Chorwacji. Każdy znajdzie coś dla siebie. Od tych bardziej do mniej aktywnych. Możecie przyjechać zarówno na trekking jak i na plażing.

CO ZOBACZYC NA SŁOWENII?

  • alpejskie jeziora: Bled, Bohinj
  • wąwóz Vintgar (Vintgar Gorge) – must see (!)
  • Alpy Julijskie i pokusić się o zdobycie Triglaviu
  • trasę w Alpach z przełęczą Vršič
  • Triglavski Park Narodowy
  • Jaskinie:  Postojna (Postojnska jama), Kriżna Jama (Križna Jama), Szkocjańskie (Škocjanske jame – zabytek UNESCO).
  • Lublianę
  • miejscowości nadmorskie: Piran i Izolia

KIEDY POJECHAĆ?

Wszystko zależy od tego co będziecie robić. Do wyboru zarówno góry jak i dostęp do morza. Jeśli będziecie chcieli chodzić po górach, to wiadomo, im cieplej i lepsza pogoda tym lepiej. W końcu to Alpy. Podobnie zresztą z plażowaniem. Pogoda jest dość podobna do polskiej, jednak z mniejszą ilością deszczu.

JAK DOJECHAĆ?

Wsiedliśmy w auto i z jednym postojem nad Balatonem i to tylko dlatego, żeby dzieci nie jechały aż tyle autem w nocy, śmignęliśmy traskę  z postojem. W sumie całkowita trasa z centralnej Polski zajmie Wam około 10 – 11 h bez postoju. Trasa przez Czechy, a potem Austrię. Obowiązkowe winiety obowiązują w Austrii, koszt to 15 euro. Dodatkowo płatny jest przejazd tunelem Karavanke, który łączy Słowenię z Austrią. Za samochód osobowy trzeba  zapłacić 8 euro.

WIZA I GRANICE

Nie ma wymogu wizy jadąc do Słowenii. Pamiętajmy tylko o paszportach dla siebie i dzieci. I koniecznie aktualnych 🙂 Paszport musi być aktualny przed koniec minimum 6 miesięcy.

UBEZPIECZNIE TURYSTYCZNE

Słowenia jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego możecie tutaj korzystać z ubezpieczenia w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Kartę można wyrobić  w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia lub przez Internet. Czeka się maksymalnie 2- 3 tygodnie. Karta nie zapewnia pełnej ochrony medycznej i nie pokrywa niektórych kosztów leczenia. Przed wyjazdem lepiej kupić ubezpieczenie turystyczne.

WALUTA

Obecnie obowiązuje Euro. Jest dość drogo, więc polecam zaopatrzyć się w kartę Revolut. Warto mieć jednak także zapasową kartę innego operatora, bo ona niestety czasami płata figle.

CO WARTO SPRÓBOWAĆ?

  • owoce morza i ryby, wszystko świeże i przepyszne. Zapłacicie od 10 do 20 EUR za taką ucztę dla brzuszka
  • Burek – przekąska z ciasta filo z nadzieniem mięsnym serowym lub na słodko, kosz około 2 EUR.
  • lokalne kremówki w rozmiarze 7×7 cm, około 3 EUR
  • lokalne kiełbaski z patelni lub grilla podawane z ziemniakami, około 10 EUR.
  • Gibanica – narodowe, słodkie danie. Prekmurska Gibanica to mieszanka kilku warstw maku, sera, orzechów włoskich i kwaśnych jabłek, około 3 EUR.

Więcej informacji turystycznych o obowiązujących zasadach wjazdu do Słowenii znajdziecie tutaj.

bled
5 1 głos
Ocena wpisu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
alt
Mamo daleko jeszcze? – Travelling & Parenting blog

Powstał z pasji do podróżowania i pokazywania najpiękniejszych miejsc w Polsce i zagranicą z dwójką słodkich urwisów. Obserwuj i bądź na bieżąco!

Obserwuj mnie na