zuraw, gdansk

Blog

NARODOWE MUZEUM MORSKIE

To jedno z najbardziej znanych Muzeum w Gdańsku, do którego warto wybrać się z dzieckiem i nie mam tylko na myśli Ośrodka Kultury Morskiej, którego misja jest skierowana typowo do dzieci. Narodowe Muzeum Morskie gromadzi i zabezpiecza zabytki związane z okrętownictwem, żeglugą rzeczną i morską, rybołówstwem czy edukacją morską na przestrzeni dziejów w tym także o historii polskiej żeglugi morskiej. Muzeum odwiedziliśmy przy okazji naszej 4 dniowej wycieczki do Gdańska i to był naprawdę świetny pomysł. W końcu dla żeglugi i historii z niej związaną przyjeżdża się właśnie do Gdańska.

ODDZIAŁY NARODOWEGO MUZEUM MORSKIEGO

Do oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego należą m.in. Spichlerze na Ołowiance, gdzie warto zajrzeć na wystawę czasową „Truso. Legenda Bałtyku”, ukazującą znaleziska archeologiczne z IX i X w. prezentującą historię niezwykłej osady handlowej z epoki wikingów. Wygląda naprawdę ciekawie. Duże wrażenie zrobiła na nas ogromna łódź wikingów. Na przeciwko Narodowego Muzeum Morskiego znajduje się także statek Sołdek, który można zwiedzić z dzieckiem.. I jest to bardzo ciekawa i pełna emocji wycieczka. Do zbiorów NMM należy także słynny ‘Dar Pomorza’, którego żeby obejrzeć należy się wybrać do Gdyni. Narodowe Muzeum Morskie to także Muzeum Rybołówstwa, Wisły czy Zalewu Wiślanego, które mieszczą się w ościennych miastach. Obecnie Żuraw, ogromny zabytek, który należy także do NMP i znajduje się obok Ośrodka Kultury Morskiej jest niedostępny.

SPICHLERZE NA OŁOWIANCE

Spichlerze to miejsce zarówno na pogodę jak i niepogodę. To właśnie tam gdańszczanie przechowywali cenne towary: luksusowe materiały, przyprawy, zboże, drewno – na Wyspie Spichrzów. Większość spichlerzy w 1945 r została niestety zniszczona, jednak zachowały się mury trzech z nich i to właśnie one po rekonstrukcji stały się główną siedzibą Narodowego Muzeum Morskiego. Najstarszy z nich to gotycki spichlerz „Oliwski. Barokowy spichlerz „Panna” nazwę otrzymał od figury z 1709 r. Spichlerz „Miedź” zawdzięcza swoją nazwę przechowywanej kiedyś w nim miedzi.

Trzy wyjątkowe spichlerze, w których znajduje się główna wystawa Narodowego Muzeum Morskiego to pełna bogatych zabytków wystawa opowiadająca o historii żaglowców, okrętów, statków handlowych, którą kończy wystawa malarstwa marynistycznego. Na miejscu znajduje się sporo interaktywnych eksponatów w tym armaty z których można strzelać, więc dzieciaki będą zachwycone.

Jeśli nie uda Wam się obejrzeć ekspozycji, zdecydowanie warto zwiedzić Wyspę spacerkiem.

Jak dotrzeć? ul. Ołowianka 9-13

SOŁDEK

Zabytkowy okręt, jedyny zachowany na świecie statek z napędem parowym. Prototyp zbudowano w Polsce po II wojnie światowej. Odbył ponad 1400 rejsów przewożąc 3,5 mln ton węgla i żelaza. Pod pokładem czeka na Was ciekawa wystawa o czasach Sołdka pozwalająca poznać historię przemysłu okrętowego w II połowie XX wieku. To ważny zabytek techniki, którego projekt powstał we francuskiej stoczni w Hawrze, a wybudowano go w Stoczni Gdańskiej. Swoją nazwę zawdzięcza Stanisławowi Sołdkowi, który był traserem w stoczni  tzw. przodownikiem pracy. W 1981 r. Sołdek został przekazany Centralnemu Muzeum Morskiemu (obecnie NMM) i pełni od 1985 rolę muzeum. Jego ekspozycja jest rozlokowana na 5 piętrach. Można zajrzeć do maszynowni i obejrzeć silniki parowe, kotły opalane węglem, stanąć za sterem, obejrzeć kajuty czy z bliska przyjrzeć się szalupom. W ładowni nr 3 i 4 urządzono wystawy m.in ekspozycję modeli statków zbudowanych w Stoczni Gdańskiej z interaktywnymi urządzeniami do odsłuchu historii. Zwiedzanie Sołdka to około 1 h. Można z małymi dziećmi, ale warto je kontrolować, bo jednak jest sporo schodów i niezabezpieczonych przestrzeni z barierkami niedostosowanymi do wieku małych dzieci. Trzeba uważać, ale bardzo polecam. Jest sporo  labiryntów i ciasnych przestrzeni, więc jeśli masz klaustrofobię nie polecam pchać się w ciasne przestrzenie. Można się zgubić 😉 Generalnie fajne doświadczenie. Chłopcy poczuli się jak prawdziwi kapitalni statku i w końcu bezkarnie mogli pokręcić sterem okrętu, prawdziwego okrętu! Widok z Sołdka na Motławę jest nieziemski!

Jak dotrzeć?  ul.Ołowianka 9-13

ŻURAW

Zabytkowy dźwig portowy i jedna z bram wodnych Gdańska, która mieści się nad Motławą. Filia Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku i największy średniowieczny dźwig portowy. Ten unikatowy zabytek można niestety na razie oglądać z zewnątrz, ponieważ trwają prace konserwatorskie. To zdecydowanie ikona architektury Gdańska. Drewniana konstrukcja osadzona między dwoma basztami tworzy wyjątkowy obiekt w Europie i znajduje się obok Ośrodka Kultury Morskiej w Gdańsku skierowanego do dzieci. Jest nie do niezauważenia!

Jak dotrzeć? ul.Szeroka 67/68

OŚRODEK KULTURY MORSKIEJ

Oddział Narodowego Muzeum Morskiego to centrum wiedzy o portach, statkach i stoczniach, przekazujące wiedzę w kompleksowy i atrakcyjny sposób. Dzięki interaktywnym eksponatom, dzieci poprzez zabawę poznają tajniki żeglugi morskiej. Na górze znajduje się także wystawa poświęcona etnologii morskiej. Naszą wizytę w szczegółach możecie znaleźć w detalach w tym poście. Zdecydowanie polecam! Nie mogliśmy wyjść z tego miejsca 😉

Jak dotrzeć? ul. Tokarska 21/25

PROM MOTŁAWA

Prom „Motława” kursuje pomiędzy Żurawiem a Spichlerzami na wyspie Ołowiance (wtorek – niedziela), co 15 minut (z wyjątkiem kursu o 12:45). Pierwszy kurs – 10:00 (środa 13:00), ostatni kurs – 16:00. Obecnie jednak jest wyłączony z użytku ze względu na remont. Aczkolwiek nam latem udało się nim popłynąć. To taki mini jakby tramwaj wodny. Bilety kupujecie już z biletem do Narodowego Muzeum Morskiego.

Będąc w Gdańsku nie sposób nie odwiedzić tych wszystkich oddziałów muzealnych, które pokazują jak duże znaczenie miała żegluga morska oraz jak ważnym portem był i wciąż jest Gdańsk. Ogromna przyjemność zwiedzania i wiedza przekazana w kompleksowy sposób. Zarówno dla nas jak i dla dzieci. To był niezwykle ciekawy weekend. Warto z dziećmi!

Więcej o tym co zobaczyć  w Gdańsku i na Pomorzu zobaczysz tutaj,  a w tym relację z Muzeum Gdańska czy Muzeum Bursztynu.

Pamiętaj, jestem na Instagramie, Facebooku i Youtube. Bądź ze mną na bieżąco. Miło mi będzie jak dołączysz do społeczności aktywnych rodziców i polubisz mój fanpage.

A jeśli doceniasz to co robię, postaw mi kawę 😉 Każde espresso się liczy 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5 1 głos
Ocena wpisu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
alt
Mamo daleko jeszcze? – Travelling & Parenting blog

Powstał z pasji do podróżowania i pokazywania najpiękniejszych miejsc w Polsce i zagranicą z dwójką słodkich urwisów. Obserwuj i bądź na bieżąco!

Obserwuj mnie na