zuraw, gdansk

Blog

OŚRODEK KULTURY MORSKIEJ W GDAŃSKU

Jak wyjaśnić o co chodzi w żegludze morskiej dzieciom i łatwo to zobrazować? Najlepiej wybrać się do Ośrodka Kultury Morskiej w Gdańsku i pokazać na żywo zarówno jak kiedyś jak i teraz wygląda żegluga. Tysiące opisów, ciekawe ekspozycje, interaktywne przedmioty, które można dotknąć i w dodatku popływać. To tylko fragment wielkiej, pięknej całości zdecydowanie przyjaznej dzieciom. Ośrodek Kultury Morskiej czas start!
osrodek kultury morskiej
osrodek kultury morskiej
osrodek kultury morskiej
osrodek kultury morskiej

CO ZNAJDZIECIE W OŚRODKU KULTURY MORSKIEJ?

Obowiązkowy punkt na dziecięcej mapie Gdańska to Ośrodek Kultury Morskiej, oddział Narodowego Muzeum Narodowego wraz ze słynnym Żurawiem przy nabrzeżu Motławy, który niestety obecnie jest w remoncie. Ośrodek Kultury Morskiej nie do końca można według mnie nazwać Muzeum, bo to bardzo nowoczesne i interaktywne miejsce dla dzieci, które pochłonie na długo.

Główną atrakcją OKM jest interaktywna sala „Ludzie-Statki-Porty”, gdzie dzieci pierwsze co robią to rzucają się na ogromny basen ze zdalnie sterowanymi modelami statków i jachtów. Goście Ośrodka mogą urządzić w nim nawet regaty i sprawdzić, jak najlepiej ustawić żagiel względem wiatru lub próbować delikatnych manewrów na wodzie z użyciem holowników. Całości pilnują mili animatorzy, którzy z chęcią zawsze pomogą dzieciom i pokażą jak sterować statkami.

To jedno z najnowocześniejszych muzeów interaktywnych w Polsce, które przybliża dzieciom w fajny sposób morską tematykę, wykorzystując techniki multimedialne. Sam budynek Muzeum to piękna forma architektoniczna z przeszklonymi ścianami i w dodatku nad samą Motławą nawiązuje do historycznej zabudowy Gdańska. Ośrodek Kultury Morskiej przylega bezpośrednio do ceglanej baszty Żurawia i ciągnie się wzdłuż Rybackiego Pobrzeża.

Zwiedzający mali goście mogą poznać specyfikę pracy w porcie i za pomocą wózka widłowego załadować do kontenera towary – ryż, kakao, owoce. Z kolei miłośnicy podróży w głąb oceanu zasiądą za sterami batyskafu, aby odbyć wirtualną wycieczkę do leżącego na dnie wraku. To jedyna w Polsce wystawa, na której wejdziemy na pokład mostku kapitańskiego i chwycimy koło sterowe, aby uratować widocznego w oddali rozbitka.

osrodek kultury morskiej
osrodek kultury morskiej
osrodek kultury morskiej
osrodek kultury morskiej

KLASYCZNA WYSTAWA

Drugie piętro to już bardziej tradycyjna wystawa „Łodzie ludów świata” z bogatą kolekcją łodzi – od eskimoskiego kajaka po wenecką gondolę. Znajdziemy tu 41 jednostek z odległych krajów takich jak Tanzania, Panama, Bangladesz, Indonezja, Ghana, Wietnam czy Samoa, ale także z europejskiej Wenecji. Większość z nich to dary ludzi morza, przede wszystkim kapitanów i załóg polskich statków, które pozyskiwały te obiekty i przywoziły je do Polski. Eksponowanym łodziom towarzyszą fotografie krajów, gdzie łodzie były wykorzystywane. Opisy warunków etnograficznych, geograficznych czy socjologicznych oraz historia i budowa jednostek zostały zaprezentowane także na wystawie wraz z ponad 1000 zdjęciami i filmami.

Trzecie piętro to przestrzeń przygotowana na ekspozycje czasowe, a na czwartym piętrze OKM znajduje się restauracja z tarasem i widokiem na Wyspę Spichrzów, główny budynek Narodowego Muzeum Morskiego.

osrodek kultury morskiej
osrodek kultury morskiej
osrodek kultury morskiej
osrodek kultury morskiej

TROCHĘ HISTORII

Działka na której stoi OKM jest nieodłącznym elementem historii związanej z sąsiadującym Żurawiem, który pełnił kiedyś rolę spichlerza. W 1977 r. gmach przejęło Narodowe Muzeum Morskie, które przebudowało wnętrza, adaptując je na cele wystawiennicze. Z początkiem XXI wieku zaczętO rozważać możliwość modernizacji obiektu. W trakcie wyburzania starego budunku, archeolodzy dokonali interesujących odkryć: zeszli dwa metry poniżej poziomu morza skąd wydobyli:. drewniane i szklane naczynia, talerze, cynowe łyżki i dzbanki, gliniane nocniki, fragmenty tkanin, formy do butów oraz osprzęt żeglarski.

To niezwykle ciekawa i niesztampowa propozycja dla rodzin zwiedzających Gdańsk, tak aby nie utonąć jedynie w tłumie zwiedzających i kupujących pamiątki na Starym Mieście, ogromnie polecam Wam zajrzeć tam zarówno latem jak i zimą.

ADRES

Ośrodek Kultury Morskiej

Gdańsk 80-888

Tokarska 21-25 (wejście od strony Motławy i od ul. Tokarskiej)

osrodek kultury morskiej
osrodek kultury morskiej
osrodek kultury morskiej
osrodek kultury morskiej

GODZINY OTWARCIA

wtorek, czwartek – niedziela 10:00-16:00

środa 13:00-16:00

(obowiązują do 31.12.2022)

 

CENNIK

Interaktywna wystawa „Ludzie-Statki-Porty”

  • Normalny – 15 zł
  • Ulgowy – 10 zł

Wystawa „Łodzie ludów świata”

  • Normalny – 10 zł
  • Ulgowy – 7 zł

W środę wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Dokładny cennik znajdziecie tutaj.

Zwiedzanie ośrodka można połączyć z 10 minutowym rejsem promem kursującym z Narodowego Muzeum Morskiego, położonego po drugiej stronie rzeki, na wyspie Ołowianka. Bilety do Ośrodka Kultury Morskiej są sprzedawane do 60 minut przed zamknięciem muzeum, więc warto także kupić je wcześniej.

osrodek kultury morskiej
osrodek kultury morskiej
osrodek kultury morskiej
osrodek kultury morskiej

Więcej o tym co zobaczyć  w Gdańsku i na Pomorzu zobaczysz tutaj.

Pamiętaj, jestem na Instagramie, Facebooku i Youtube, miło mi będzie jak dołączysz do społeczności aktywnych rodziców i polubisz mój fanpage.

A jeśli doceniasz to co robię, postaw mi kawę 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5 1 głos
Ocena wpisu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
alt
Mamo daleko jeszcze? – Travelling & Parenting blog

Powstał z pasji do podróżowania i pokazywania najpiękniejszych miejsc w Polsce i zagranicą z dwójką słodkich urwisów. Obserwuj i bądź na bieżąco!

Obserwuj mnie na