Image Alt

Blog

MUZEUM BURSZTYNU

Muzeum Bursztynu, które należy do Muzeum Gdańska to było pierwsze miejsce, które odwiedziliśmy podczas naszej 4 dniowej wycieczki do Gdańska. Coś na co cieszyły się bardzo dzieci, sprawiło, że i nam dorosłym fajnie oglądało się całą wystawę. Prawda okazała się jednak inna, Muzeum nie tylko było fajne ze względu na rodzaj wystawy, ono było genialne, interaktywne i mega nowoczesne! Wzbudziło w nas ogromy zachwyt. Jeśli wydaje Wam się, że to po prostu zwykła wystawa bursztynu, to grubo się mylicie.
muzeum bursztynu

WIELKI MŁYN

Muzeum Bursztynu, co prawda istnieje od 2006 roku, ale dopiero w lipcu 2021 przeniesiono je do wyjątkowej lokalizacji Wielkiego Młynu, który jest największym średniowiecznym młynem w Europie zbudowanym około roku 1350. Funkcjonował aż do zakończenia II wojny światowej.

Muzeum Bursztynu trzeba odwiedzić, to obowiązkowy punkt na mapie Gdańska. Znajduje się przy Skwerze i pomniku Heweliusza, gdzie latem często odbywają się koncerty, jarmarki w tym Jarmark Dominikański.

Obiekt posiada windę dzięki temu dostępny jest dla niepełnosprawnych. Ta nowa placówka jest niezwykle interesująca, a wiedza podana w ciekawy sposób, dzięki czemu małe dzieci są niezwykle zainteresowane wystawą. Delikatny mrok podczas wystawy z odpowiednim oświetleniem eksponatów daje wyjątkowy klimat.

WYSTAWA BURSZTYNU

Trzy poziomy na które potrzebujecie około 2 h, aby dokładnie wszystko przeczytać, obejrzeć i pobawić się z dziećmi na interaktywnych wystawach. Ogrom turystów w Muzeum Bursztynu uniemożliwia swobodne zwiedzanie, warto się wybrać więc od samego rana, kiedy nie będzie tak dużo ludzi. Znajdziecie tam wszystkie rodzaje bryłek skamieniałej żywicy, jakie można znaleźć.

Na pierwszym piętrze budynku zwiedzający przychodzą przez proces powstawania bursztynu. Jak się dowiedzieliśmy, takich odmian żywicy jest około 300. Mogą być oczywiście w różnym kolorze, wieku. Ciekawostką jest, że bursztyn bałtycki ma prawie 40 mln lat. Ogromne wrażenie wywarły na nas oczywiście bursztynowe inkluzje zwierząt i roślin. Jaszczurki, gekon, czy ptasznik, zatopiły się w żywicy, z której później powstał bursztyn.

Na drugim piętrze wyeksponowano wyroby z bursztynu. Nie zabrakło także zabytkowych rzeźb, pokazujących kunszt bursztynników, nowoczesnej biżuterii czy nawet instrumentów.

KRÓTKA HISTORIA BURSZTYNU

A co Wy wiecie o bursztynie? Podróż do historii bursztynu rozpoczyna się 40 milionów lat temu, gdzie rana iglastego drzewa wypełniła się żywicą. Dzięki czynnikom atmosferycznym stworzyła mocną skorupę. Wszystko działo się na terenie naszego Bałtyku. Ponieważ w tamtym okresie ziemia nie była spokojna, a co chwilę występowały wstrząsy i wybuchy wulkanów, drzewa non stop były ranione odłamkami, co prowadziło do żywicy na pniach roślin. Drzewa, które w końcu obumarły, zostawiły jednak po sobie zastygłą maź. Tego wszystkiego i znacznie więcej dowiecie się w Muzeum Bursztynu.

Czy wiecie, że z bursztynu można zrobić lekarstwa, nalewkę, kadzidło, ale przede wszystkim służy on jako biżuteria? Szacuje się, ze 90% zasobów bursztynu znajduje się w okolicach Obwodu Kaliningradzkiego. Największym dziełem gdańszczan była bursztynowa komnata wykonana dla Fryderyka I, która zdobiła kiedyś wnętrze pałacu w Petersburgu, jednak ślad po niej zaginął.

ADRES:

Wielkie Młyny 16, Gdańsk

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek 10.00 – 18.00 (wstęp wolny)

Wtorek zamknięte

Środa 10.00 – 18.00

Czwartek 10.00 – 18.00

Piątek 10.00 – 18.00

Sobota 10.00 – 18.00

Niedziela 10.00 – 18.00

CENY BILETÓW

  • Bilet normalny – 32 zł
  • Bilet ulgowy – 22 zł
  • Bilet rodzinny(max. 2 dorosłych i 6 dzieci) – 80z ł
  • Karnet 90 dni normalny – 120 zł
  • Karnet 90 dni ulgowy

Więcej o tym co zobaczyć  w Gdańsku i na Pomorzu zobaczysz tutaj.

Pamiętaj, jestem na Instagramie, Facebooku i Youtube. Bądź ze mną na bieżąco. Miło mi będzie jak dołączysz do społeczności aktywnych rodziców i polubisz mój fanpage.

A jeśli doceniasz to co robię, postaw mi kawę 😉 Każda kawa się liczy 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5 1 głos
Ocena wpisu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
alt
Mamo daleko jeszcze? – Travelling & Parenting blog

Powstał z pasji do podróżowania i pokazywania najpiękniejszych miejsc w Polsce i zagranicą z dwójką słodkich urwisów. Obserwuj i bądź na bieżąco!

Obserwuj mnie na