finladia

Blog

rovaniemi santa park

Z WIZYTĄ U MIKOŁAJA W ROVANIEMI – LAPONIA

Rovaniemi – marzenie każdego podróżnika. Zarówno tego małego jak i dużego. To spełnienie marzeń z dzieciństwa. W tym roku się nie udało, ale żeby dać Wam chociaż namiastkę tego jak przepięknie jest w Rovaniemi, zaprosiłam do wywiadu Karola Gawła – współtwórcę i założyciela Smart Kids Planet, który wraz ze swoją rodziną odwiedził w tym roku Wioskę Świętego Mikołaja w Laponii. Karol udzielił mi fantastycznego wywiadu i dzięki niemu, łapcie zestaw smart wskazówek jak pojechać do Roveniemi i nie zbankrutować. Enjoy!
rovaniemi santa park
rovaniemi santa park
rovaniemi santa park
rovaniemi santa park
Karol, to niesamowite, że udało Wam się zorganizować wypad do Rovaniemi na własną rękę. Powiedz proszę jak wygląda organizacja takiego wyjazdu do Wioski Świętego Mikołaja? Słyszałam, że biura podróży organizują tam wycieczki na jeden dzień i kosztują 'miliony monet’

Dziękuję za uznanie, ale powinnaś wiedzieć, że decyzja o wyjeździe była spontaniczna i nie zdecydowalibyśmy się, gdybyśmy poprzestali na poszukiwaniu bezpośredniego lotu z Warszawy do Rovaniemi. Podczas naszej rozmowy postaram się przybliżyć w jaki sposób udało nam się spełnić marzenie naszych dzieci, ale także moje marzenie z dzieciństwa aby poznać Św. Mikołaja (i przy okazji nie zbankrutować :)).

Czym lecieliście i jak dostaliście się do Rovaniemi? Ceny zdaje się są 'z kosmosu’ jeśli chodzi o kilkudniowe wycieczki z biurem podróży?

Sposobów dotarcia do Rovaniemi jest wiele… my nawet przez chwilę braliśmy pod uwagę podróż samochodem (20h/24h) patrząc na ceny biletów bezpośrednich lotów z Warszawy do Rovaniemi. W momencie planowania wycieczki koszt biletów lotniczych bez bagażu rejestrowanego dla 4 osób to około 6800 zł. Na szczęście Finlandia to nie tylko jedno lotnisko w Rovaniemi, ale także Oulu i Helsinki. I to właśnie do Helsinek z Modlina lata Ryanair. Finalnie zakupiliśmy bilety do Helsinek z bagażem rejestrowanym za 540 zł dla całej naszej czwórki.

Kolejnym zweryfikowanym pomysłem był pomysł wynajęcia auta. Jego koszt na 4 dni z dodatkowym ubezpieczeniem i wynajmem fotelików dla 2 dzieci to około 1000 zł. Należy wziąć pod uwagę, że litra paliwa kosztuje 1,8 euro (tu uwaga jeżeli ktokolwiek z Was będzie się interesował wynajmem auta, zwróćcie uwagę na to czy samochód ma opony zimowe – nawet w Finlandii w okresie zimowym nie jest to oczywiste).  Finalnie nie zdecydowaliśmy się na podróż autem co w rezultacie było dobrą decyzją, ponieważ stan dróg na północ od Helsinek przypomina drogi w okolicach Zakopanego w szczycie sezonu zimowego – czytaj „nieodśnieżone drogi”.

Wybraliśmy pociąg fińskiego operatora VR. Świetnie oceniamy obsługę pociągu, która mówi dobrze w j. angielskim oraz jest bardzo responsywna w mediach społecznościowych. Koszt biletów dla naszej rodziny to około 260 euro w obie strony. Co ważne, bilety kupiliśmy na miesiąc przed wyjazdem. W dniu wyjazdu z ciekawości sprawdziliśmy ceny biletów i koszt był prawie dwukrotny. Podróż z Tikkurilla – Vanta (stacji kolejowej blisko lotniska) do Rovaniemi powinna trwać 7 h 40 min. Stacja znajduje się w infrastrukturze lotniska.

Dużym plusem jest to, że pociąg jest komfortowy – przypomina nasze Pendolino (wi-fi, wagon restauracyjny, ale co nas bardzo pozytywnie zaskoczyło – mieliśmy okazję jechać w wagonie, w którym był plac zabaw dla dzieci). Po przyjeździe na dworzec nie mieliśmy problemu ze znalezieniem taksówki. Warto skorzystać z aplikacji taksówkarskiej „Taksini”, która obsługuje Rovaniemi. 

SMART TIP

W Rovaniemi poruszaliśmy się tylko taksówkami – koszt komunikacji publicznej jest porównywalny z taksówkami, dlatego rekomendujemy nie szukać nawet przystanków autobusowych ani rozkładów jazdy. 

rovaniemi santa park
rovaniemi santa park
rovaniemi santa park
rovaniemi santa park
Powiedz proszę co zobaczyć w Rovaniemi i okolicach oraz na ile dni warto się tam wybrać?

Rovaniemi to przede wszystkim Św. Mikołaj. Są 2 dedykowane miejsca, aby go poznać.

Santa Park Arctic World. Jest to obiekt położony około 2 km od Wioski Mikołaja i 6 km od centrum Rovaniemi. Bilety zakupiliśmy on-line za pośrednictwem strony www około miesiąca przed planowanym przybyciem. Kupując bilet trzeba wybrać konkretną datę – trochę się obawialiśmy, że jeżeli nie kupimy biletów z wyprzedzeniem to po pierwsze może ich zabraknąć na dzień kiedy planujemy swoje przybycie, a po drugie ceny biletu wzrosną. Koszt biletu w tygodniu dla dziecka, w zależności od terminu to kwota od 32 euro, a dla dorosłego 39 euro.

  • W cenie biletu znajdują się wszystkie atrakcje, które są w środku. Atrakcyjnym naszym zdaniem dodatkiem do biletu jest możliwość dokupienia vouchera na prezent dla dziecka, który to św. Mikołaj wręczy dziecku podczas spotkania w biurze św. Mikołaja. Oczywiście prezent w sam sobie nie powala, ale na pewno w momencie całej wizyty uwiarygadnia historię.  Mieliśmy przyjemność odwiedzić to miejsce w czwartek 2.12 (szczyt sezonu tuż przed Mikołajkami), jednak bez tłumów i kolejki do kasy. Już samo wejście robi spore wrażenie – długi, tajemniczy korytarz kierujący prosto do kas i szatni. 
  • Z szatni korytarz wzdłuż którego można odwiedzić szereg atrakcyjnych sklepów z zabawkami i pamiątkami prowadzący prosto do centrum Santa Parku, czyli miejsca ze sceną, na której w określonych godzinach odbywa się przedstawienie elfów oraz w którym można złapać chwilę oddechu – zjeść dość smaczny posiłek (lunch 18,90 euro dorosły, dziecko 15,90 euro).
  • Po przejściu przez sam środek Santa Parku udaliśmy się bezpośrednio do miejsca, w którym dzieci miały okazję wykonać własnoręcznie Mikołaje oraz renifery z dostępnych na miejscu materiałów plastycznych. Atrakcja wprost idealna dla moich dzieciaków, które uwielbiają warsztaty kreatywne znane ze Smart Kids Planet 😉
  • Po zajęciach plastycznych czas na szkołę elfów…na początek miłe powitanie elfów i zaproszenie do klasy na lekcję. Bardzo klimatyczne miejsce, w którym dzieci miały możliwość poznania podstawowych zasad na jakich opiera się nauka elfów. Dzieci nie do końca poczuły klimat z powodu bariery językowej (zajęcia prowadzone w 2 językach – fiński i angielski). Bardzo fajnym dopełnieniem było to, że każdy na wyjściu z klasy otrzymał dyplom i czapkę św. Mikołaja.
  • Po atrakcji, która nie do końca przypadła dzieciom do gustu uznaliśmy, że najwyższy czas na kulminacyjny moment – czyli poznanie Naszego idola – św. Mikołaja ☺ Kiedy nadeszła nasza kolej i mogliśmy do Niego wejść, nie tylko dzieci odczuwały podekscytowanie, ale my dorośli także byliśmy ciekawi czy Mikołaj, dla którego pokonaliśmy taką drogę spełni nasze oczekiwania. Czy nie będzie wyglądał jak przebrany pan prosto z supermarketu… ?☺ I to co najważniejsze – śmiało mogę powiedzieć, że mnie nie rozczarował. Wyglądał jak z pocztówki – zero ściemy! Piękny kostium, broda, która do tej pory nie wiem czy była prawdziwa czy sztuczna ☺. Piękna scenografia. Nawet głos miał taki jaki powinien – stary, gruby a zarazem przyjemny i pełen ciepła. A jak zareagowały dzieci… cóż, były bardzo onieśmielone. Zapytane o to co chciałyby dostać pod choinkę z ledwością wyszeptały swoje zapisane w liście marzenia. Cała wizyta trwała około 5 minut. Mieliśmy sporo czasu aby poprosić o zrobienie nam zdjęć z telefonów. Dużym plusem jest to, że mogliśmy nagrać film i zrobić tyle zdjęć ile nam się podobało w cenie biletu wstępu.
  • Emocje musieliśmy ostudzić w kawiarnii elfów, w której mieliśmy możliwość dekorowania pierników (w cenie biletu otrzymuje się voucher na pierniki), a także odwiedzając kolejne atrakcje parku jak lodową strefę (bar z mrożonymi napojami) czy VR-owy film o podróży Mikołaja dostarczającego prezenty. Na koniec obejrzeliśmy przedstawienie akrobatyczno-taneczne odbywające się na scenie, zawierające w sobie elementy iluzji. Spędziliśmy tam około 6 h.  Warto podkreślić, że Santa Park w przeciwieństwie do wioski Mikołaja otwarty jest tylko w „sezonie” (od 20.11. do 08.01). Wioskę Mikołaja można odwiedzić na przestrzeni całego roku.

Rekomendujemy spędzenie minimum 2 dni w Rovaniemi – 1 dzień warto poświęcić na Santa Park, a drugi na Wioskę Mikołaja. Optymalnie warto spędzić tam 3 dni, dlatego, że na przełomie listopada i grudnia można zobaczyć (przy odrobinie szczęścia) ZORZĘ POLARNĄ! ☺ 

 

Dodatkowo jeśli będziecie mogli spędzić dodatkowy dzień to rekomendujemy spędzenie go w Helsinkach – w dzielnicy obok lotniska – Vantaa. Znajduje się tam Heureka  – połączenie Smart Kids Planet i Centrum Nauki Kopernik. Bardzo wartościowe miejsce zawierające w sobie edukacyjne strefy oraz planetarium. Warto!

rovaniemi santa park
rovaniemi santa park
rovaniemi santa park
rovaniemi santa park
Czy na miejscu jest drogo? Czy mógłbyś czytelnikom zdradzić kilka przydatnych tipów związanych z organizacją takiego wyjazdu? Na co uważać i co można bardziej ’smart’ zorganizować?

Tak, jest drogo! Ceny są wyższe o co najmniej 100% względem standardów polskich. Ceny startowe w taxi to kwota od 5 do 10 euro. Każdy kilometr wynosi od 1,5 euro do 2 euro. Pizza margarita kosztuje średnio 12 euro.

Moja rekomendacja – kupujcie jak najwięcej rzeczy z wyprzedzeniem. Z ciekawości sprawdziliśmy cenę biletów na pociąg powrotny do Helsinek i kosztował prawie 2x tyle! 

Zwracajcie uwagę czy w miejscu, które będziecie wynajmować znajduje się aneks kuchenny – restauracje w Rovaniemi to raczej fast foody i nie znajdziecie tam posiłków stricte dla dzieci.

SMART TIP – dojazd z lotniska do stacji kolejowej Tikkurila to strefa B-C. Nie kupujcie biletów na inne strefy pomimo że domyślnie są ustawione w automatach ☺
Czy dzieci były zadowolone, że spełniło się ich marzenie o Świętym Mikołaju?

Oczywiście! Przed samym wyjazdem dopytaliśmy o ich marzenia które mogłyby wydarzyć się zimą. Wypisały na kartkach że chciałyby spotkać Mikołaja lub pojechać do Laponii. Gdy powiedzieliśmy im o wycieczce na kilka godzin przed wylotem – niedowierzały i nie mogły zasnąć ☺ Spotkanie z Mikołajem je onieśmieliło, ale zdecydowanie zapadło w pamięci i spełniło ich marzenia ☺

rovaniemi santa park
rovaniemi santa park
rovaniemi santa park
rovaniemi santa park
Jak myślisz ile wcześniej trzeba zabrać się za organizację wyjazdu i kiedy jest najlepszy czas, żeby tam pojechać?

My rozpoczęliśmy przygotowania na miesiąc przed podróżą. Myślę, że gdybyśmy wzięli się za planowanie organizacji przynajmniej 2-3 tygodnie wcześniej, to nie tylko pewnie kupilibyśmy wszelkie bilety komunikacyjne taniej, ale przede wszystkim byłoby więcej możliwych miejsc noclegowych. W momencie rezerwacji nie było zbyt dużego wyboru dlatego musieliśmy wybrać miejsce w oparciu o dostępność, a nie preferencje.

  1. Santa Park to atrakcja sezonowa. Warto ją odwiedzić dlatego celujcie w termin gdy jest dostępna.
  2. Okres pomiędzy listopadem a grudniem to czas, kiedy można zobaczyć zorzę polarną. Celujcie w przełom miesięcy i mając trochę szczęścia obejrzycie ten cud natury.
Czy możesz polecić hotel do zatrzymania oraz sprawdzone restauracje?

Ze względu na dostępność, wybraliśmy Motelli Rovaniemi.  Czysto, schludnie, ciepło i bardzo miła, pomocna obsługa. To standard 2* więc sami zdecydujcie czy takie warunki będą Wam odpowiadać. Ze względu na ograniczoną ofertę restauracyjną w Rovaniemi (fast food) polecamy wynajem apartamentu z aneksem kuchennym.

W Helsinkach wybraliśmy 4* hotel z sieci Scandic – bardzo popularnej w krajach Nordyckich, ale niestety tym razem nie spełnił naszych oczekiwań i nie mogę go polecić.Booking.com

rovaniemi santa park
rovaniemi santa park
rovaniemi santa park
rovaniemi santa park
Karol, wielkie dzięki za rozmowę i tak szczegółowe opisanie Waszej wycieczki do Laponii. Jestem pewna, że zarówno mnie jak i czytelnikom przydadzą się Wasze smart tipy w kwestii organizacji wycieczki do Rovaniemi. Jeszcze raz dziękuję. <3

Fot. Zdjęcia zostały udostępnione przez Karola Gawła i jego rodzinkę.

Jestem na Instagramie, Facebooku i Youtube.

Jeśli podoba Ci się ten wpis zostaw coś od siebie i oceń na piąteczkę stawiając mi kawę 🙂 dzięki!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5 6 głosów
Ocena wpisu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
alt
Mamo daleko jeszcze? – Travelling & Parenting blog

Powstał z pasji do podróżowania i pokazywania najpiękniejszych miejsc w Polsce i zagranicą z dwójką słodkich urwisów. Obserwuj i bądź na bieżąco!

Obserwuj mnie na