Slider_teide

Blog

WULKAN I PARK NARODOWY TEIDE

WULKAN TEIDE

Pico del Teide to jedna z najważniejszych atrakcji na Teneryfie. Szczyt wulkaniczny o wysokości 3 718 m n.p.m. to najwyższy szczyt Hiszpanii. Teide należy do czynnych wulkanów i ostatnia erupcja miała miejsce w 1909 r. Park Narodowy Teide oferuje sporo atrakcji. Jedną z nich jest  5 km szlak Los Roques de Garcia w Parku Narodowym Teide, który udało nam się przejść z chłopakami. Teide oznacza w języku Guanczów (pierwszych mieszkańców wyspy) – Piekielna Góra.

Na terenie parku występują liczne gatunki jaszczurek, lasy sosnowe, roślinność wysokogórska, ale także półpustynna. Od 2007 r. park wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

DOJAZD DO PARKU I WJAZD KOLEJKĄ NA WULKAN

Do parku można dojechać drogą publiczną zarówno z północy jak i południa wyspy, kursują tutaj też autobusy miejskie. To dobre rozwiązanie dla studentów i niskobudżetowych podróży. Droga prowadząca przez park jest asfaltowa i dużo lepsza niż nie jedna droga w Polsce, więc spokojnie można pokonać ją autem bez żadnych przeszkód. Park oferuje sporo bezpłatnych parkingów z miejscem na piknik. Gwarantuję liczne stopy po drodze, aby zrobić super fotki. Wybierzcie się zdecydowanie wcześnie rano.

Do miejsca, z którego wchodzi się na wulkan można wjechać kolejką linową Teleferico del Teide, która zaczyna się na wysokości 2 357 m n.p.m a kończy się na 3 555 m n.p.m. Wejście na sam wierzchołek wymaga wcześniejszej rezerwacji i pozwolenia, które zdobędziecie na stronie internetowej parku TUTAJ. 

Samo wejście na wulkan dla osób dorosłych nie będzie stanowiło problemu. Z dziećmi może być gorzej. Mimo wszystko warto wjechać nawet do tego miejsca, aby podziwiać przepiękne wulkaniczne widoki. Na górze w miejscu gdzie dojeżdza kolejka znajduje się także schronisko i hotel. 

Więcej szczegółów znajdziecie tutaj:

https://www.volcanoteide.com/pl

Niestety kolejką na górę ze względu na spore różnice wysokości i szybki czas wjazdu, mogą wjeżdżać dzieci tylko powyżej 3 roku życia, w związku z tym nie udało nam się ani wjechać, ani wejść na Teide, czego okropnie żałuję. Bilety na kolejkę oczywiście należy zarezerwować dużo wcześniej, aby uniknąć czekania w kolejkach. Możecie zarezerwować bilety także z przewodnikiem i obejrzeć wschód lub zachód słońca na wulkanie. Zapraszam TUTAJ.

Wjazd kolejką / wagonikiem na górę trwa około 10 minut. Na górze jest spora różnica temperatury, więc warto zabrać nie tylko krem z filtrem, ale także cieplejszą kurtkę, okulary przeciwsłoneczne i czapkę. Nie ma tutaj także punktów gastronomicznych, więc przekąski i woda w zapasie są niezbędne.

park narodowy teide
teide

SZLAKI TURYSTYCZNE NA TEIDE

Na wulkan Teide  możecie dotrzeć w zależności od trudności szlaku conajmniej trzema trasami. Wyróżnia się szlaki nr 10 – Telesforo Bravo, szlak nr 11 i szlak nr 12. W zależności od tego ile macie czasu, jaką grupą jesteście i czy należycie do trekkingowców czy nie, wybierzcie dla siebie najbardziej odpowiedni.

Tak czy inaczej zapraszam Was do obejrzenia przepięknych widoków  z Teide na kanale „Mamodalekojeszcze”.

LOS ROQUES DE GARCIA

Ponieważ Teide niestety przeszło nam koło nosa. Udało się przynajmniej zjechać Park Narodowy autem zatrzymując się w wielu punktach widokowych, a dodatkowo pokonaliśmy jeden ze szlaków – Los Roques de Garcia. Szlak, który ma około 5 km i powinien zająć maksymalnie godzinę, nam zajął z dziećmi oczywiście dwie z kilkoma przystankami po drodze na przekąski, picie, kamyczki czy karmienie jaszczurek. Droga z początku bardzo łatwa i płaska skończył się sporą ilością schodów i stromych zejść. Warto mieć zakryte i trekkingowe buty. Podejście na górę pod koniec szlaku, też nie należy do najłatwiejszych. Jeśli wybieracie się z dziećmi młodszymi niż 5 lat, zdecydowanie musicie zabrać nosidła górskie. Nas uratowała jak zwykle Baby Tula. Starszak pokonał większość trasy sam z małą pomocą taty. Dla niektórych oczywiste, ale warto o tym wspomnieć. Trzeba zabrać dużo wody, krem z filtrem i obowiązkowo czapki na głowę. Nie ma totalnie gdzie się skryć, a temperatura już w marcu dała nam w kość. Warto też zabrać przekąski, dzięki którym wycieczka dla dzieci stanie się jeszcze bardziej interesująca. Na każdym kroku znaleźć można mnóstwo jaszczurek, które można nakarmić kawałkami owoców. Cudownie widać także wulkan z oddali. Los Roques de Garcia jest dość kultowe wśród Hiszpanów. Warto je odwiedzić ze względu na charakterystyczną skałę „Maczugę Herkulesa” i „Palec Boży”. Widoki są iście księżycowo-marsowe. Serdecznie Wam polecam. Przejście daje ogromną satysfakcję.

5 6 głosów
Ocena wpisu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
alt
Mamo daleko jeszcze? – Travelling & Parenting blog

Powstał z pasji do podróżowania i pokazywania najpiękniejszych miejsc w Polsce i zagranicą z dwójką słodkich urwisów. Obserwuj i bądź na bieżąco!

Obserwuj mnie na