Image Alt

Blog

WAROWNIA JOMSBORG

Warownia Jomsborg jest rekonstrukcją grodu Wikingów i Słowian, a zarządza nią Jarl Einar wraz z drużyną organizując „żywe lekcje historii”. Gród jest prawdziwym „żywym skansenem” i to właśnie tutaj warto przyjść na prawdziwe walki Vikingów.

W Warowni Jomsborg można postrzelać z łuku, rzucić toporkiem, ale głównym punktem programu są zawsze pokazy walk na miecze, wybijanie monet czy zajadanie podpłomyków. Mamy możliwość obcowania ze zwierzętami: sowami, myszołowami, ale także domowymi królikami czy kozami. 

Warownia Jomsborg to prawdziwy gród Wikingów i Słowian. Mówi się, że to siedziba “legendarnej drużyny Jomsborczyków”, którzy, według skandynawskich sag, służyli Królowi Bolesławowi Chrobremu. Warownia to niewielka wioska, znajdująca się nieopodal Centrum Olimpijskiego na Wybrzeżu Gdyńskim. Gród już z daleka wygląda cudownie, a wysokie ogrodzenie daje możliwość przeniesienia się w dawne czasy z historii znanych nam tylko z baśni. To prawdziwy świat z legend. Wieża pod bramą nawiązuje do średniowiecznej bramy obronno- obserwacyjnej. To miejsce totalnie skradło moje serce!

Wieża ponad bramą w Warowni Jomsborg zbudowana jest z pełnego bala, zupełnie takiego jak w średniowieczu. Stanowi więc rzetelne odzwierciedlenie bramy, wieży obronnej i obserwacyjnej. W trakcie imprez i wydarzeń, wartownik otwiera bramę wpuszczając uroczyście gości do środka. W Warowni istnieje także tawerna Valhalla – jedyna taka w Warszawie, która oferuje średniowieczny klimat i piwo własnej produkcji. Wyjątkiem jest jednak sławny miód pitny JomsViking. Dla dzieci także nie zabraknie ciekawych napojów m.in kwasu chlebowego.

Warto wspomnieć, że wórcą i pomysłodawcą grodu jest historyk i pasjonat Stanisław Wdowczyk (Jarl Einar). Wszystkie budynki, które powstały podczas trwającej 4 miesiące budowy (rok 2008), zostały wykonane prywatnie z darowizn i środków prywatnych Jarla. Fundacja utrzymuje się samodzielnie i wynajmuje od miasta powierzchnię, aby obiekt mógł spełniać swoją działalność. Warownia to replika średniowiecznego grodu, druga co do wielkości zaraz po Biskupinie.

ADRES:

WYBRZEŻE GDYŃSKIE 8, WARSZAWA

BILETY:

Tylko gotówka na miejscu

GODZINY OTWARCIA:

ndz od 12:00 podczas otwartych dni. Warto śledzić wydarzenia na fan page Warownia Jomsborg.

5 1 głos
Ocena wpisu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
alt
Mamo daleko jeszcze? – Travelling & Parenting blog

Powstał z pasji do podróżowania i pokazywania najpiękniejszych miejsc w Polsce i zagranicą z dwójką słodkich urwisów. Obserwuj i bądź na bieżąco!

Obserwuj mnie na