Image Alt

Blog

PAŁAC W JABŁONNIE

Pałac w Jabłonnie został wybudowany w XVIII wieku dla brata Stanisława Poniatowskiego – Michała, a został zaprojektowany przez Merliniego, tego samego, który zaprojektował nasze warszawskie Łazienki. To idealne miejsce na spacer o każdej porze roku.

Od wejścia przez bramę, gdzie możecie także zostawić w cieniu samochód prowadzi długa alejka do Pałacu w Jabłonnie. Przed pałacem znajduje się także ogromny teren, gdzie możecie rozłożyć się na kocyku, pograć z dziećmi, zrobić sobie piknik czy zwyczajnie pospacerować. 

Kompleks  z Pałacem w Jabłonnie od XV wieku był własnością biskupów płockich. Późniejszy biskup Michał Poniatowski planował przekształcić pałac w letnią rezydencję zamieszkiwaną przez Poniatowskich i jego gości. W 1794 r. kompleks odziedziczył Józef Poniatowski, bratanek prymasa. Po jego śmierci rezydencję otrzymała Teresa Tyszkiewiczowa, a kolejno Anna z Tyszkiewiczów, która chciała uczynić Ośrodek kultu Poniatowskiego. Postawiła tam nawet łuk triumfalny, pod którym gromadzono pamiątki. Do 1945 Jabłonna pozostawała w rękach Potockich. Niestety pałac spłonął w 1944 r, a potem przeszedł pod egidę Polskiej Akademii Nauk, która stworzyła tutaj ośrodek konferencyjny. 

Zwiedzanie należy zacząć od pałacu, w którym często odbywają się zamknięte imprezy. Warto przejść prawą stroną i zahaczyć o restaurację oraz kawiarnię. Na tyle rezydencji znajduje się także taras ze schodkami i fontanną.

Idealne miejsce na piknik. Tutaj tez rozpościera się widok na łąkę, gdzie kiedyś był staw. Wokół pałacu znajduje się rozległy teren, gdzie można znaleźć łuk triumfalny, ruiny stajni, grotę, a także dotrzeć nad Wisłę. Na końcu wspomnianej łąki znajduje się furtka, którą należy przejść przez ogrom chaszczy, ale w końcu dociera się do nieuregulowanej części nadwiślańskich plaży. To część rezerwatu Ławicy Kiełpińskiej.

Park w stylu angielskim to powierzchnia aż 46 hektarów i 50 pomników przyrody: dębów, lip, wiązów, jesionów czy grabów Najstarsze drzewo w parku – modrzew europejski ma aż 240 lat! romantyczne alejki sprzyjają wycieczkom rowerowym i licznym spacerom z dziećmi czy psami. Latem park jest otwarty od 6:00 do 22:00

ADRES:

05-110 Jabłonna
ul. Modlińska 105

5 1 głos
Ocena wpisu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
alt
Mamo daleko jeszcze? – Travelling & Parenting blog

Powstał z pasji do podróżowania i pokazywania najpiękniejszych miejsc w Polsce i zagranicą z dwójką słodkich urwisów. Obserwuj i bądź na bieżąco!

Obserwuj mnie na