Image Alt

Blog

MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO

Na Święto Wojska Polskiego w Cytadeli Warszawskiej otworzyło się Muzeum Wojska Polskiego w zupełnie nowej siedzibie. Tereny twierdzy do tej pory niedostępne i skrywające bujne tereny parkowe staną się Kompleksem Muzeów w oparciu o koncepcję architektoniczno – urbanistyczną przygotowaną przez pracownię WXCA. W tej okolicy, zaraz obok Muzeum Wojska Polskiego, powstanie Muzeum Historii Polski. To właśnie na terenie Cytadeli więziono i sądzono polskich patriotów takich jak Romuald Traugutt czy Józef Piłsudski. Także stąd nadano radio depeszę w 1918 r. o odzyskaniu w listopadzie niepodległości przez Polskę.  Muzeum zostało powołane dekretem przez marszałka Józefa Piłsudskiego w 1920 roku jako “świątynia chwały oręża polskiego”.

WYSTAWA INAUGURACYJNA

Wystawa inauguracyjna “1000 lat chwały oręża polskiego” otworzyła nowe Muzeum Wojska Polskiego. Zaprezentowano na niej ponad 3 000 eksponatów i najcenniejszych zabytków z 300 tys. kolekcji, w tym czołg Wojska Polskiego Renault FT z lutego 2013, który przyjechał z Afganistanu. W zbiorach polskich muzeów wcześniej nie było takiego pojazdu. Czołg wymagał sporej renowacji, bo był bardzo zniszczony i bez silnika. 

Po wejściu na ekspozycję najpierw mijamy wystawę wczesnopiastowską z romańską świątynią. Następnie w kolejności idziemy do świątyni gotyckiej z pogromcami Krzyżaków spod Grunwaldu z królem Władysławem II Jagiełło. Zaraz obok niego spotkać możemy Zawiszę Czarnego. Znajdziemy także eksponaty z okresu Stefana Batorego czy króla Jana II Kazimierza. Trochę dalej spotykamy jeźdźców w zbrojach ze skrzydłami – husarzy. Ciekawe jets też uzbrojenie i umundurowanie z epoki saskiej i stanisławowskiej np. order Virtuti Militari  czy order Orła Białego. Postać Józefa Piłsudskiego zajmuje spore miejsce na wystawie. Na wprost jego postaci widnieje ogromny Biały Orzeł symbolizujący odzyskaną niepodległość. Okres XX lecia międzywojennego kończony jest przez fragment kolumnady Pałacu Saskiego z tablicami z Grobu Nieznanego Żołnierza. Następnie mijamy okres II wojny światowej z podziałem Polski. Widzimy także armatę przeciwpancerną i ułanów z końmi. Mnóstwo tu także eksponatów z okresu wojny w tym karabin maszynowy. 

NOWA SIEDZIBA MWP

W nowym pawilonie wystawowym w którym wystawcy zbliżają historię militarną Polski od początków Państwowości do końca II wojny światowej powstało Muzeum Wojska Polskiego, które jest tak zaprojektowane, by wpisać się w charakter Cytadeli Warszawskiej. To XIX wieczna fortyfikacja ceglana do której rysu kolorystycznego nawiązuje cały gmach. Ściany budynku są wykonane z barwionego betonu architektonicznego w kolorze murów Cytadeli, dzięki czemu gmach koresponduje z otoczeniem. Specjalnie dla Muzeum zaprojektowano także specjalną strukturę – szewron, dający naprawdę piękne estetyczne doznanie. W centrum budynku jest także multimedialna sala z przestrzenią na wystawy czasowe. Wrażenie robi także zielony dach. Budynek posiada geotermalne ogrzewanie i zamknięty obieg wody. Jest nowoczesny i ekologiczny. Bryła oddaje charakter wojskowości. Eksponaty są pokazane wyjątkowo z nowym oświetleniem, tłem i gablotami, a aranżacja scenograficzna została tak przygotowana, aby elementy oddziaływały na widza i były tłem dla całego okresu. Jednym z takich przykładów jest Bitwa pod Grunwaldem z okresu gotyckiego, gdzie wyróżnia się specjalnie przygotowany manekin Władysława Jagiełły z rekonstrukcją także gotyckich kolumn.

OBSZAR CYTADELI WARSZAWSKIEJ

To dopiero pierwszy otwarty Pawilon Południowy z wystawą inauguracyjną – budynek z Placem Gwardii Pieszej Koronnej. W przyszłości powstanie tam bliźniaczy Pawilon Północny i zadaszenie ekspozycji plenerowej. Na jego terenie są jeszcze inne muzea takie jak: Muzeum Katyńskie,  oddział Muzeum Niepodległości, a powstaje także Muzeum Historii Polski, więc obszar do zwiedzania jest dość spory.

ADRES

ul. Dymińska 13

01 – 519 Warszawa

Cytadela Warszawska

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek i wtorek –  nieczynne

środa  – niedziela 10:00-16:00

czwartek – wstęp bezpłatny

ostatnie wejście o 15:20

5 1 głos
Ocena wpisu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
alt
Mamo daleko jeszcze? – Travelling & Parenting blog

Powstał z pasji do podróżowania i pokazywania najpiękniejszych miejsc w Polsce i zagranicą z dwójką słodkich urwisów. Obserwuj i bądź na bieżąco!

Obserwuj mnie na