Image Alt

Blog

MUZEUM ŚLĄSKIE

Muzeum Śląskie to był dla mnie obowiązkowy punkt na mapie Katowic podczas naszej wyprawy. Nie ma co do tego wątpliwości, że jest to jedno z najciekawszych muzeów w Polsce w jakich byłam pod względem zasobów jak i całego terenu na którym się znajduje. Muzeum Śląskie znajduje się bowiem na terenie dawnej kopalni Katowice, która została zamieniona w kopalnię kultury pokazując 14 metrów pod ziemią unikatowe i bogate kolekcje. Siedziba Muzeum jest częścią katowickiej Strefy Kultury wraz z otaczającym go parkiem. Stanowi więc fajną przestrzeń do festiwali, pokazów filmowych czy spacerów.

Teren Muzeum Śląskiego to zrewitalizowany obszar w którego skład wchodzą także Stolarnia czy Łaźnia, a obrazu dopełniają przeszklone bryły budynków administracyjnych i foyer, a także 6 boksów, które podświetlaną podziemne ekspozycje. Muzeum oferuje nie tylko wystawy, ale dostępna jest także biblioteka, sale edukacyjne czy sale audytoryjne.

TROCHĘ HISTORII KOPALNI KATOWICE

Kopalnia Katowice działała od 1823 roku do lat 90-tych XX wieku i wydobyła około 120 mln ton węgla. Założycielami byli: Ignacy Ferdynand von Beym i Stanisław Mieroszewski. Od imienia pierwszego kopalnia przyjęła nazwę „Ferdinand”, następnie została sprzedana i w 1936 roku zmieniono nazwę na „Katowice”. Dla młodszych zwiedzających na miejscu czeka gra muzealna opatrzona właśnie imieniem założyciela: “Na tropie Ferynanda”, która fajnie zajmuje dzieci podczas zwiedzania.

WYSTAWY GŁÓWNE MUZEUM ŚLĄSKIEGO

Na wystawie głównej znajduje się malarstwo i rzeźba z kolekcji Muzeum Śląskiego, głównie z pierwszej dekady XIX wieku czyli galeria polskiej sztuki nowoczesnej z lat 1800 – 1945 oraz galeria plastyki nieprofesjonalnej, galeria śląskiej sztuki sakralnej i jak dla mnie najważniejsza – Światło Historii, Górny Śląsk na przestrzeni dziejów i to jej chciałabym poświęcić najwięcej czasu. Zwiedzający oglądają ją w miejscu dawnej kopalni Katowice, która przez 200 lat była świadkiem i miejscem burzliwej historii. Wchodząc do symbolicznej przestrzeni kopalni, podąża się szlakiem historii, która zdeterminowała dzieje Górnego Śląska. Symbolem początku jest maszyna parowa uruchomiona w 1788 r. w Tarnowskich Górach, co zdeterminowało charakter śląskiej ziemi. Na wystawę wchodzi się przez bramę kopalni Katowice, zrekonstruowaną na podstawie zdjęć z 4.06.1989 r. – dnia przeobrażeń politycznych. Ekspozycja jest podzielona w sposób chronologiczno – tematyczny. Od dziejów najdawniejszych aż do dziejów obecnego Śląska. Przywołano wybitne postaci Górnego Śląska z okresu powstań, wojen, czasu Solidarności, PRL-u, stanu Wojennego czy kopalni Wujek. Wszystko to w dawnej kopalni Katowice, która była świadkiem tej burzliwej historii. Wystawa stała „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”.

WYSTAWA DLA DZIECI – NA TROPIE TOMKA

Wystawa „Na Tropie Tomka” jest zainspirowana postacią Tomka Wilmowskiego, bohatera powieści dla dzieci i młodzieży Alfreda Szklarskiego. Młodzi odwiedzający muszą rozwiązać liczne zagadki i odgadnąć gdzie zniknął Tomek, główny bohater książki. Miejsce zaprojektowano tak, aby łączyć pokolenia i odkrywać świat za pomocą zmysłów i wyzwań. Najlepiej będą się bawić tutaj dzieci od 4 do 14 roku życia wraz z rodzicami. Bilety należy zakupić na konkretną godzinę w kasie lub online. We wtorki można zwiedzać bezpłatnie.

Jeśli obawiacie się, że dzieci nie znają historii Tomka, to nie macie co się przejmować. Nie trzeba znać książek Szklarskiego, aby rozwiązać zagadkę z wystawy. Przed wejściem mali podróżnicy otrzymują: mapę, lupę, notatnik podróżnika, gdzie zbierają pieczątki za każdą rozwiązaną zagadkę. Dzięki zagadkom dzieci poznają kulturę i tradycję odwiedzonych przez Tomka miejsc. To naprawdę wyjątkowa przestrzeń, przygotowana na bardzo wysokim poziomie.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • na zwiedzanie warto przeznaczyć sobie około 3h (samo Muzeum główne), a do tego 1,5 h na wystawę “Na Tropie Tomka”, która jest dodatkowo płatna i wymaga rezerwacji miejsc na konkretną godzinę
  • na miejscu dostępna jest pyszna restauracja Moodro
  • plecaki zostawia się w szafkach z monetami, więc warto mieć kilka złotych w portfelu
  • można zwiedzać z przewodnikiem i audioprzewodnikiem
  • na miejscu dostępny jest trzypoziomowy parking na 220 miejsc, w tym 12 dla niepełnosprawnych oraz parking naziemny na 120 miejsc. Parking do 3 godzin jest bezpłatny, a kolejna godzina to 5 zł. Płatność w automacie.

BILETY

Wystawy stałe i czasowe (bez Wystawy Tomka)

bilet rodzinny – 62 zł 

bilet normalny – 24 zł

bilet ulgowy – 16 zł

Wystawa Tomka 

bilet rodzinny – 35 zł

bilet normalny – 14 zł

bilet ulgowy – 9 zł

Pełen cennik znajdziecie tutaj https://muzeumslaskie.pl/zaplanuj-wizyte/

ADRES

ul. T. Dobrowolskiego 1
40-205 Katowice

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek: nieczynne

wtorek-niedziela: 10:00-20:00

Więcej o tym co zobaczyć na Śląsku zobaczysz tutaj.

Pamiętaj, jestem na Instagramie, Facebooku i Youtube, miło mi będzie jak dołączysz do społeczności aktywnych rodziców i polubisz mój fanpage.

A jeśli doceniasz to co robię, postaw mi kawę 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5 1 głos
Ocena wpisu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
alt
Mamo daleko jeszcze? – Travelling & Parenting blog

Powstał z pasji do podróżowania i pokazywania najpiękniejszych miejsc w Polsce i zagranicą z dwójką słodkich urwisów. Obserwuj i bądź na bieżąco!

Obserwuj mnie na