TOP ATRAKCJE W ŁODZI
Spacer w Łodzi jest doskonałą formą zwiedzania. Na szczęście w Łodzi jest gdzie spacerować i co zwiedzać, a leży niedaleko od Warszawy, dlatego warto wsiąść w pociąg i wybrać się na rodzinną weekendową wycieczkę. Warto tu także wracać, bo nie zobaczycie wszystkiego w ciągu 2 dni. Zobaczcie top atrakcje w Łodzi.
ZABYTKOWA ULICA PIOTRKOWSKA
To najsłynniejsza ulica w Polsce i w mieście. Tu zawsze się coś dzieje. Począwszy od ulicznych grajków do letnich festiwali. Spacerując od Hotelu Hampton by Hilton, gdzie znajduje się centrum miasta z charakterystycznym nowym przystankiem Stajnią Jednorożców i inspirującym Pomnikiem Jednorożca można udać się w kierunku Placu Wolności mijając OFF Piotrkowską z alternatywnymi butikami, pracowniami czy restauracjami. To tutaj tętni wieczorne i weekendowe życie. Na ulicy gwiazd znajdziecie Aleję Gwiazd czy Pomnik Łodzian. Warto też odwiedzić Top atrakcje: Pasaż Róży przy Piotrkowskiej 2 czy Stare Kino Cinema Residence przy ul. Piotrkowskiej 120. Zwiedzanie można zakończyć przy Manufakturze. Na ul. Piotrkowskiej znajduje się także Muzeum Światła niedaleko Pasażu Róży, naszą wizytę obejrzysz tutaj. Na południu Piotrkowskiej znajdziecie znowu wyjątkową Białą Fabrykę z Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Zaraz obok przeniesiecie się do innej wymiaru do Łódzkiego Parku Kultury Miejskiej ze skansenem w środku miasta.
MANUFAKTURA
Manufaktura to jedno z największych tego typu miejsc w Europie. Na terenie danej fabryki Izraela Poznańskiego znajduje się kompleks restauracyjno – sklepowy z kinem, dyskotekami, salami zabaw dla dzieci czy wyjątkowym hotelem Vienna Andels Hotel Łódz, który opisywałam w tym poście. Warto tutaj odwiedzić muzeum sztuki Współczesnej MS2. Obowiązkowym punktem jest jednak Pałac Izraela Poznańskiego, gdzie mieści się Muzeum Miasta Łodzi prezentujące historię miasta. Trzecim miejscem jest Muzeum Fabryki, gdzie można prześledzić proces powstawania tkanin i poznać losy Poznańskich. Po drugiej stronie ul. Ogrodowej znajdziecie zabytkowy najstarszy budynek w Łodzi – drewniany kościół św. Józefa Oblubieńca NMP. Widać go z tarasu hotelu Andels. W Manufakturze znajduje się także EXPERYMENTARIUM, które odwiedziliśmy z dziećmi. Recenzję przeczytaj tutaj.
BAJKOWA ŁÓDŹ
Na pewno wszystkim znana jest Łódź filmowa ze słynną Szkołą Filmową. Stąd właśnie powiązanie Łodzi filmowo – bajkowej. To właśnie tutaj powstawały najbardziej rozpoznawalne filmy animowane w czasach PRL-u. Szlak bajkowej Łodzi składa się z 10 bohaterów rzeźb rozsianych po całym mieście. Mapę rozmieszczenia można nabyć w punkcie Informacji Turystycznej przy ul. Piotrkowskiej 28 w łódzkim oddziale PTTK przy ul. Wigury 12 a. Obok postaci znajdują się miejsca, gdzie możecie zdobyć pieczątki potwierdzające znalezienie bohaterów kreskówki. Jeżeli nie zdobyliście mapy lub był problem z pieczątką, odznakę zakupić można na podstawie wcześniej zrobionych zdjęć selfie z postaciami. Spacerując ulicami Łodzi, wypatrujcie kota Filemona, misia Uszatka czy wróbelka Ćwirka, narysowanych w łódzkim Se-ma-forze.
SPACER PO KSIĘŻYM MŁYNIE
Księży Młyn przyciąga coraz więcej turystów. Odnowione i poprzemysłowe budynki nadają artystyczny klimat miejscu, które jest plenerem do wielu sesji zdjęciowych. W trakcie spaceru można zajrzeć do Księżego Młyna 12, aby znaleźć łódzkie gadgety czy napić się wina w Winotece. Przy ul. Przędzalnianej 51 znajduje się Muzeum Lalek. Następnym punktem może być Park Źródliska z Palmiarnią i pomnikiem Wróbelka Ćwirka. Na koniec warto zajrzeć do Muzeum Kinematografii.
ŁÓDŹ FILMOWA
Must see to Muzeum Kinematografii i PWSFTiT. W 2022 r. w Łodzi powstał Szlak Łodzi Miasta Filmu UNESCO i prowadzi przez sceny filmów realizowanych w Łodzi. Pierwszy z projektów to Łódź Oskarowa, gdzie rozgrywały się filmy docenione przez amerykańską Akademię. Po drodze warto zajrzeć do Muzeum Miasta Łodzi by obejrzeć statuetkę Oscara przyznaną za film dokumentalny „Artur Rubinstein – l’amour de la vie”. Mapkę można pobrać na www.lodzcityoffilm.com.
ORIENTARIUM ZOO ŁÓDZ I PARK ZDROWIE
Dużym, zielonym kompleksem jest Park na Zdrowiu, który jest położony niedaleko centrum miasta. W jego skład wchodzą top atrakcje: Ogród Botaniczny, nowe Orientarium z Zoo, Aquapark Fala czy dawny lunapark ze Strefą Rekreacji. Niedaleko znajduje się takżę Atlas Arena. Park jest także wyposażony w ścieżki rowerowe.
EC 1 I ULICA ŻYWIOŁÓW
Odwiedzając Łódź nie można zapomnieć o Planetarium w EC1 czy Centrum Nauki i Techniki, a także Ulicy Żywiołów. Opis poszczególnych atrakcji znajdziecie klikając w podlinkowane atrakcje.
MONOPOLIS
Zakłady Monopolu Wódczanego czyli Monopolis powstały pod koniec XIX wieku. Budowa budynku rozpoczęła się w 1897 r. według projektu Franciszka Chełmońskiego. Monopol Wódczany zapisał się więc w historii Łodzi i dorównał po remoncie łódzkiej Manufakturze, chociaż nie dzieje się tutaj, aż tak dużo. W Monopolis znajdzicie m.in Muzeum Polskiej Wódki czy Monosferę Kreatywności, którą odwiedziliśmy. Naszą wizytę obejrzyj tutaj.
SZLAKIEM ŁÓDZKICH MURALI
Ściany starych budynków pofabrycznych zdobią łódzkie murale. Twórcami są najwięksi, streetartowi artyści z Polski m.in. Proembrion, M-City, Etam, ale także z zagranicy m.in. Osgemeos, Eduardo Kobra, Inti, Aryz, Remed. Murale powstają w Łodzi już od wielu lat w ramach Festiwalu Grafitti oraz dzięki Festiwalowi Galerii Urban Forms. Do graffiti dołączyły także rozmaite instalacje na ścianach budynków. Mural z 2001 r. został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa i był przez chwilę największym graffiti na świecie, a mowa o Muralu przy ul. Piotrkowskiej 152. Mapkę łódzkich murali znajdziecie pod linkiem.
Więcej o tym co zobaczyć w województwie łódzkim zobaczysz tutaj.
Pamiętaj, jestem na Instagramie, Facebooku i Youtube, miło mi będzie jak dołączysz do społeczności aktywnych rodziców.
Pisanie to ciężka praca, nie obejdzie się bez kawy 😉 Jeśli podoba Ci się ten wpis zostaw coś od siebie i postaw mi dzisiaj espresso, bo coś zaspana jestem 🙂 dzięki!