Image Alt

Blog

PASAŻ RÓŻY

Pasaż Róży znajdujący się przy ul. Piotrkowskiej 3 w Łodzi, to ostatnio bardzo rozpoznawalne miejsce w socjalach. Coraz więcej turystów skupia się na zdjęciach z niezwykła mozaiką z maleńkich kawałków luster, które załamują światło, a w nich odbijają się kamienice.

Warto jednak znać kontekst tego projektu artystki Joanny Rajkowskiej, którego symbolika sięga do budowy siatkówki oka. To bardzo osobista historia i realizacja, nawiązująca do choroby córki. Tytułowa Róża, to córka artystki. Niestety historia jest dość smutna, bo wzrok córki uszkodziła chemioterapia, dlatego dziewczynka widzi tylko fragmenty obrazu, to pewnego rodzaju hołd oddany córce artystki. Realizacja tego projektu była bardzo pracochłonna i polegała na wyklejaniu ścian kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 3, kawałkami pociętych na małe części luster. Ogromna ilość światła wpadająca dzięki lustrom sprawiła, że ciemne opuszczone łódzkie podwórko stało się  czymś wyjątkowym. 

Pasaż Róży jest więc projektem, który ma pobudzić widza do refleksji i obowiązku składania obrazu w jedną całość. Powstałe wzory z luster to także małe róże, piękne, aczkolwiek kujące. Symboliczne gesty składania fragmentów obrazów nawiązują do odbudowy siatkówki oka córki po chemioterapii.

Pasaż Róży jest otwarty codziennie w godzinach 8:00 – 22:00. Zwiedzanie jest bezpłatne, ul. Piotrkowska 3 przy Placu Wolności.

Więcej o tym co zobaczyć w województwie łódzkim zobaczysz tutaj.

Pamiętaj, jestem na Instagramie, Facebooku i Youtube, miło mi będzie jak dołączysz do społeczności aktywnych rodziców. 

Pisanie to ciężka praca, nie obejdzie się bez kawy 😉 Jeśli podoba Ci się ten wpis zostaw coś od siebie i postaw mi dzisiaj espresso, bo coś zaspana jestem 🙂 dzięki!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5 1 głos
Ocena wpisu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
alt
Mamo daleko jeszcze? – Travelling & Parenting blog

Powstał z pasji do podróżowania i pokazywania najpiękniejszych miejsc w Polsce i zagranicą z dwójką słodkich urwisów. Obserwuj i bądź na bieżąco!

Obserwuj mnie na