Centrum Nauki Kopernik
Centrum Nauki Kopernik to nie jest zwykłe muzeum. To interaktywna przestrzeń, której nie dacie rady ogarnąć jedną wizytą, chociaż możecie zostać tutaj do samego wieczora. Ilość interaktywnych eksponatów jest ogromna i dostosowana do różnego wieku odbiorców, więc będziecie tutaj wiele razy wracać! Nie znajdziecie tutaj gablot ani przewodników lub eksponatów za szybami. To przestrzeń, która zainspiruje Was do obserwacji, myślenia i doświadczania. A także zadawania wielu pytań – dlaczego, mamo, tato, a dlaczego? 🙂
KOPERNIK
CNK to zarówno przestrzeń dla tych najmłodszych – o której pisałam tutaj – Wystawa Bzzz!, jak i dla tych starszych. Kopernika się nie zwiedza, ponieważ można się tutaj swobodnie poruszać i kierować własną ciekawości i poznać wiele swoich pasji i uaktywnić swoje nowe zainteresowania. Eksponaty, to pewnego rodzaju doświadczenia, które bez podjęcia akcji, udziału i zaangażowania pozostają martwe. W CNK trzeba wszystko dotknąć, sprawdzić, krzyknąć czy nawet podskoczyć. Eksponaty w Koperniku są budowane samodzielnie w warsztacie CNK, a inne są sprowadzane z zagranicy. Wszystkie są testowane wraz ze zwiedzającymi, po to, aby pokazać jeszcze lepiej dane zjawisko. Jak na nazwę od Kopernika przystało, nie może także zabraknąć prawdziwego Kopernika – robota. To prawdziwa sztuczna inteligencja, która radzi sobie z najtrudniejszymi pytaniami. To najbardziej zaawansowany robot humanoidalny na świecie. Waży 100 kh i mierzy 190 cm i co najważniejsze wygląda jak Mikołaj Kopernik. Nawet dla dorosłych to ogromna frajda z nim porozmawiać, w dodatku w języku polskim. Chat GPT z którego korzysta robot ma 175 miliardów parametrów, a rozmowa z nim jest naprawdę ekscytująca. Więcej przeczytacie o nim na stronie CNK w tym miejscu. Kopernik powstał w 2010 roku i od razu odniósł ogromny sukces poświadczony bardzo dużą frekwencją. To niezwykły w skali Polski i Europy projekt.
CNK to nie tylko eksperymenty i nauka, to także sztuka. Działa tutaj Teatr Wysokich Napięć i Teatr Robotyczny, które można odwiedzić w ramach biletu do CNK. Zobaczycie tutaj fascynujące widowiska wyładowań atmosferycznych oraz pola elektromagnetyczne czy roboty humanoidalne, które nie tylko mówią, ale i wyrażają emocje.
GRAMY – WYGRAMY
Do końca grudnia 2023 r. możecie także oglądać wyjątkową muzyczną ekspozycję, która w całości poświęcona jest muzyce. GraMy – WYgramy, to niezwykła podróż przez dźwięki i wibracje. Możecie pukać, stukać, dmuchać, gdzie zagrasz własną melodię i dowiesz się nawet ile tonów kryje w sobie garnek czy fala dźwiękowa może łaskotać? Muzyka otacza nas wokół, w kązdym podmuchu wiatru czy w metalowej rurze można znaleźć dźwięk czy instrument muzyczny. Muzyka nie tylko łączy obyczaje, ale jest także ważnym sensorycznym elementem w rozwoju dziecka. Dzięki muzyce, dzieci łatwiej nawiązują kontakt z otoczeniem i są śmielsze w kontaktach społecznych. Zdolności muzyczne mają odzwierciedlenie także w nauce języków obcych, fizyki czy matematyki. Obcowanie z muzyką to same plusy. Zobaczcie sami jak się bawiliśmy.
PRZYSZŁOŚĆ JEST DZIŚ
Znajdzie się także coś dla dorosłych! Fascynująca wystawa „Przyszłość jest dziś” pokazuje naszą teraźniejszość i przyszłość, a takżę skutki pewnych zjawisk jak ocieplenie klimatu czy starzejące się społeczeństwo. Nie zabrakło także zdjęć i interaktywnych video z początków internetu czy światowych memów. Wystawa koncentruje się na bliskiej przyszłości, a odwiedzający mogą zobaczyć z czym zmierzymy się na koniec XXI wieku.Wystawa składa się z trzech części: „Cyfrowy mózg?”, „Misja: Ziemia”, a za chwilę także „Człowiek 2.0”.
PLANETARIUM
CNK to także działające przy nim Planetarium – Niebo Kopernika należy do najważniejszych w Europie, a dzięki nowoczesnej technologii oferuje nam obejrzenie zakątków kosmosu, głębi wulkanów, początków życia na Ziemi czy nieodkrytych gwiazdozbiorów. Pisałam o tym w osobnym poście w tym miejscu. To wszystko dzięki nowoczesnej technologii i kopule ze sferycznym ekranem o średnicy 16 m oraz projektorze Megastar IIA, możecie mieć na wyciągnięcie ręki. Planetarium mieści 139 widzów, zaopatrzone jest w 6 cyfrowych projektorów, projektor gwiazdowy oraz system urządzeń do pokazów laserowych. Planetarium oferuje seanse dla różnych przedziałów wiekowych. Zaczynając od przedszkolaków na dorosłych kończąc. Dobierzcie więc odpowiednio seans do wieku waszego dziecka, tak aby coś wyniosło z tego magicznego przedstawienia. Seanse są wyświetlane na sferycznym ekranie, który otacza widownię z każdej strony.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
- W każdą pierwszą środę miesiąca w godzinach 13.00-18.00 na Wystawach obowiązują ciche godziny dla osób w spektrum autyzmu oraz chorujących na epilepsję
- Bilet wstępu na Wystawy uprawnia do jednokrotnego wejścia
- Warto zarezerwować do 5h na zwiedzanie CNK
- Dostępny jest parking i kawiarnia na miejscu
JAK DOJECHAĆ?
Do Centrum Nauki Kopernik można dojechać najlepiej metrem, a dokładnie II linią metra — stacja Centrum Nauki Kopernik .
Parking jest dostępny. Można zaparkować na podziemnym parkingu pod budynkiem Kopernika, od poniedziałku do niedzieli w godzinach 7.00–22.00. Opłata parkingowa za każdą rozpoczętą godzinę wynosi 6 zł.
ADRES
Centrum Nauki Kopernik
Wybrzeże Kościuszkowskie 20,
00-390 Warszawa
GODZINY OTWARCIA
poniedziałek –czwartek 8.00–18.00
piątek 8.00–20.00
sobota–niedziela 9.00–19.00
lipiec-sierpień (od 26 czerwca): poniedziałek –czwartek 9.00–19.00
piątek 9.00–20.00
sobota–niedziela 9.00–19.00
BILETY
Osoba dorosła: 40-42 zł
Dziecko: 28-29 zł
Szczegółowe informacje znajdziecie tutaj.
Więcej bawialni i sali zabaw w Warszawie i okolicach dla dzieci znajdziesz w tej sekcji.
Obserwuj mnie na Instagramie, Facebooku i Youtube.
A może by latte za te wszystkie polecajki?