slider ec1

Blog

CENTRUM NAUKI I TECHNIKI – EC1

Niedaleko Warszawy, znajduje się miasto pełne historii i nieodkrytych, często jeszcze niezrewitalizowanych ulic. Dziś, pokażę Wam jak być turystką we własnym mieście. Tak, to właśnie w Łodzi zaczyna się moja zawodowa historia i to właśnie tutaj zaczyna się nasza piękna życiowa przygoda ze ślubem w tle. Jestem więc dziś turystką w Łodzi i pokazuję moim dzieciom jak fajne jest Łódź oraz jak wiele znaczy historia w naszym życiu. Jednym z takich miejsc jest długo wyczekiwane Centrum Nauki i Techniki w Łodzi – EC1.

ŁÓDŹ – MOJE MIASTO

Łódź, bo to o niej mowa, niestety cierpi na kompleks bliskości do stolicy. A szkoda, bo ma do zaoferowania fajną historię w tle. 90 minut od Warszawy, gdzie szybko dojedziecie zarówno autostradą lub pociągiem, znajdziecie się w Łodzi, która jest idealnym miejscem na weekendową wycieczkę dla rodzin z dziećmi. Serdecznie polecam Wam wyprawę pociągiem, bo to ogromna frajda dla dzieci, a pociąg i odnowiona Łódź Fabryczna z pięknym, nowym neonem znajduje się bezpośrednio przy Centrum Nauki i Techniki w Łodzi – EC1.

EC1
EC1
EC1
EC1

HISTORIA EC1 – MIASTO KULTURY

Zaraz przed Świętami na zaproszenie EC1 w końcu udało nam się odwiedzić słynne Muzeum Nauki i Techniki w Łodzi. Pierwszą miejską elektrownię w Łodzi składającą się z dwóch bloków: EC1 Wschód uruchomionego w 1907 r. oraz EC1 Zachód z okresu międzywojennego. Po wojnie Elektrownia została przekształcona w elektrociepłownię i w ten sposób służyła miastu, aż do XXI wieku. Rewitalizacja rozpoczęta w 2008 r. sprawiła, że EC1 stało się żywym muzeum, na światowym poziomie. Podobno przyjeżdżają tu nawet wycieczki z Izraela. 

Historia EC1 sięga lat 60-tych XX wieku gdy w 1907 roku ruszyła pierwsza elektrociepłownia w Łodzi, z której energia w 90% wędrowała na rzecz przemysłu, a tylko 10% to ogrzewanie i oświetlenie mieszkań z Ziemi Obiecanej. Elektrociepłownia rosła w siłę i dawała zatrudnienie wielu mieszkańcom Łodzi. Tam niektórzy spędzali większość swojego życia. Zorganizowano tam nawet wigilię, o której przypomina jedna z ekspozycji na wystawie. W XX wieku upadł jednak przemysł włókienniczy i dobra passa się skończyła. W 1999 r. zamknięto elektrociepłownię na dobre, a w 2005 r. miasto stało się jej właścicielem.

EC1
EC1
EC1

EC1 – Miasto Kultury – tak brzmi pełna nazwa rewitalizowanego kompleksu to największe w Polsce Centrum Nauki i Techniki, otworzone w 2018 r. To kompleks najbardziej nowoczesnych w Polsce centrum edukacyjnych w których skład wchodzą także: Planetarium, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej tworzone przez Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier. Młodsze dzieci zadowoli także Ulica Żywiołów, która jest centrum nauki i zabawy. To zostawiam jednak na osoby post.

EC1
EC1
EC1
EC1

CENTRUM NAUKI I TECHNIKI W ŁODZI – EC1 

Centrum Nauki i Techniki EC1 to 150 stanowisk i eksponatów na ponad 8.000 m kwadratowych powierzchni wystawienniczej. Wystawy w EC1 dzielą się na trzy części:

„Przetwarzanie energii”

Historyczne eksponaty, symulatory, gry komputerowe w EC1. Część maszyn w EC1 jest ożywionych i dzięki temu możemy sobie wyobrazić jak kiedyś działała elektrownia. To nie tylko historia, ale także nauka jak produkowany jest prąd, jak działały kiedyś kotły lub jak transportowany był kiedyś węgiel. Wycieczki dopełnia mapping na turbozespole Brown Boveri. To także niesamowita Hala Maszyn w której odbywają się teraz wydarzenia kulturalne z historycznymi schodami i zegarem.To wszystko w EC1 jest najpiękniejsze, że chodzimy i zwiedzamy faktyczną, historyczną elektrociepłownię z prawie ożywionymi eksponatami, którymi w dodatku można się pobawić i posterować. Niesamowite doświadczenie.

„Rozwój wiedzy i cywilizacji”

Przyroda, nauka i jej wynalazki zbudowały cywilizację, w której żyjemy. W Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi poznajemy rzeczywistość dotykiem, zabawą, doświadczeniami i eksperymentami.

„Mikroświat — makroświat”

Wszystko co jest niewidoczne dla oka, ma miejsce na tej wystawie. Magnesy, polaryzacja, obserwacja skrzydeł motyla czy mikroskop elektronowy to tajemnice wszechświata, który fascynuje zarówno młodych jak i starych.

EC1
EC1
EC1

ZABAWA I EDUKACJA W JEDNYM

Muzeum spełnia edukacyjną rolę nie tylko dla dzieci, ale także dorosłych. Aby na maksa wykorzystać ten czas, pytajcie pracowników EC1 o pomoc jak działają gry i co można zrobić z daną maszyną. Są bardzo pomocni i o wszystkim opowiedzą. Nam trafił się wyjątkowy pan przewodnik Michał, który fantastycznie opowiedział nam o historii tego miejsca i ogromnie zaciekawił dzieci. Dziękujemy za tę możliwość! Kompetencje osób pracujących tutaj są naprawdę na bardzo wysokim poziomie.

Centrum EC1 jest ogromne i zdecydowanie warto poświęcić na nie cały dzień. Nam zabrakło czasu na zobaczenie wszystkiego. Spędziliśmy prawie 3 godziny w EC1 oraz 1,5 h na Ulicy Żywiołów. Na później zostawiliśmy sobie Planetarium, Kino Sferyczne i centrum filmowe oraz komiksowe, które zostanie otworzone już w 2023 r.

CIEKAWOSTKI

Warto wspomnieć, że Planetarium zajęło pierwsze miejsce w plebiscycie “7 Nowych Cudów Polski 2016” zorganizowanym przez National Geographic Traveler. Repertuar planetarium znajdziecie tutaj. Warto także zaznaczyć, że do Planetarium wpuszczane są dzieci powyżej 5 lat.

EC1
EC1
EC1
EC1

WARSZTATY I ZAJĘCIA DLA DZIECI

Centrum posiada bogatą ofertę warsztatów dla dzieci. Dostępne są m.in warsztaty online których cena wynosi 10 zł za 30 dniowy dostęp. Polecam zapoznać się ze szczegółami tutaj i tu. 

Także jeśli nie macie zaplanowanych ferii, a wasze dzieci są głodne wiedzy, nie pozostaje nic innego jak skorzystać z oferty warsztatów.

EC1 oferuje także zwiedzanie przez całą klasę, szczegóły znajdziecie pod linkiem.Znajdzie się także coś dla dorosłych.

EC1
EC1
EC1
EC1

BILETY

Wejściówki do Centrum Nauki EC1 można kupić online bilety.ec1lodz.pl oraz w kasach stacjonarnych EC1. 

Bilety ulgowe od 17 – 22 zł

Bilety dla dorosłych od 23 do 29 zł

Bilety rodzinne 2+1 od 54 do 72 zł

Bilety rodzinne 2+2 od 60 – 76 zł

 

ADRES

Centrum Nauki i Techniki EC1

Łódź, ul. Targowa 1/3, wejście od ul. Wojciecha Jerzego Hasa (od strony dworca Łódź Fabryczna)

Wejście dla pieszych i rowerzystów: od strony skrzyżowania ulic Dowborczyków i Tuwima.

 

GODZINY OTWARCIA:

od wtorku do piątku w godz. 10:00 – 18:00

w soboty i niedziele w godz. 11:00 – 19:00

EC1
EC1
EC1
EC1

Więcej o tym co zobaczyć w województwie łódzkim zobaczysz tutaj.

Pamiętaj, jestem na Instagramie, Facebooku i Youtube, miło mi będzie jak dołączysz do społeczności aktywnych rodziców. 

Pisanie to ciężka praca, nie obejdzie się bez kawy 😉 Jeśli podoba Ci się ten wpis zostaw coś od siebie i oceń na piąteczkę stawiając mi dziś latte:) dzięki!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5 1 głos
Ocena wpisu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
alt
Mamo daleko jeszcze? – Travelling & Parenting blog

Powstał z pasji do podróżowania i pokazywania najpiękniejszych miejsc w Polsce i zagranicą z dwójką słodkich urwisów. Obserwuj i bądź na bieżąco!

Obserwuj mnie na