Image Alt

Blog

Pałac Krzysztofory i Szopki Krakowskie

W Krakowie, miastem przesiąkniętym historią i tradycją, każdy zakamarek skrywa niezwykłe opowieści. Jednym z takich miejsc jest urokliwy Pałac Krzysztofory, gdzie historia spotyka się z kulturą, tworząc magiczną mozaikę przeszłości. W tym wpisie odkryjmy razem nie tylko tajemnice Pałacu Krzysztofory, ale także świata kolorowych szopek krakowskich, które ożywiają ulice miasta w okresie świątecznym.

Wnętrza Pałacu Krzysztofory

Wchodząc przez drzwi tego renesansowego pałacu, czujesz, jak stajesz się częścią bogatej historii Krakowa. Są tu sale, w których tchnienie dawnych wieków wciąż jest obecne – Sala Marmurowa, gdzie ściany zdobią portrety dawnych właścicieli, czy Galeria Portretowa, której atmosfera przywołuje obrazy minionych epok.

Artyści, intelektualiści i arystokraci spotykali się tu, tworząc niezapomniane chwile, które wypełniają obecne wnętrza pałacu. Barokowe zdobienia i detale architektoniczne przenoszą gości w świat, w którym każdy kamień ma swoją opowieść.

Odkrywanie Skarbów Wystaw czyli Kultura i Sztuka na Wyciągnięcie Ręki

Pałac Krzysztofory to także miejsce, gdzie kultura i sztuka łączą się w harmonijną całość. Regularnie organizowane są tu wystawy, prezentujące różne dziedziny sztuki – od malarstwa po rzeźbę, od fotografii po nowoczesne dzieła. To idealne miejsce dla miłośników sztuki, którzy pragną zanurzyć się w różnorodnych ekspozycjach.

Żywe Muzeum Dziejów Krakowa – Spotkanie z Historią

Pałac Krzysztofory pełni rolę Żywego Muzeum Dziejów Krakowa. Tutaj historia nie jest jedynie suchą faktografią, lecz żywą opowieścią przekazywaną przez mury pałacu. Odkryj tajemnice dawnych mieszkańców, ich życia i codziennych rytuałów. To miejsce, gdzie przeszłość staje się żywą częścią teraźniejszości.

Zaklęty W Ogródku Pałacowym – Spokojna Oaza w Centrum Miasta

Nie sposób nie wspomnieć o urokliwym Ogródku Pałacowym, który ukryty jest za murami Pałacu Krzysztofory. To miejsce, gdzie można uciec od zgiełku miasta, zanurzyć się w zieleni i cieszyć się spokojem w otoczeniu zabytkowych ścian.

TROCHĘ HISTORII PAŁACU

Nazwa Pałacu Krzysztofory pochodzi od imienia św. Krzysztofa – patrona kamienicy w którym znajduje się obecne muzeum. W ciągu wielu lat bywały tutaj znakomite osobistości jak: Jan Kazimierz Waza czy Poniatowski. To właśnie w tym budynku miał siedzibę Rząd Narodowy w 1846 r. W 1965 roku pałac Krzysztofory został przekazany Muzeum Historycznemu Miasta Krakowa i co roku w tym miejscu ma miejsce wystawa pokonkursowa Szopek Krakowskich.

KONKURS SZOPEK KRAKOWSKICH:

Zwyczaj chodzenia z szopką po domach sięga aż XIX wieku, lecz gdy po I wojnie światowej zwyczaj zaczął zanikać, Jerzy Dobrzycki, kierujący magistratem propagandy zorganizował w 1937 r. konkurs Szopek Krakowskich. Po II wojnie światowej, Muzeum Krakowa postanowiło kontynuować tradycję konkursu. Szopki Krakowskie stały się nie tylko fenomenem na skalę światową, ale zostały zakwalifikowane na listę UNESCO jako niematerialny wytwór dziedzictwa w Polsce i na skalę światową. Dzięki uprzejmości Muzeum Krakowa udało nam się zobaczyć wystawę 81. konkursu Szopek Krakowskich w Pałacu Krzysztofory. Twórcami szopek są zarówno dorośli jak i dzieci.

Zwyczaj upamiętniania narodzin Chrystusa wprowadził św. Franciszek z Asyżu i w 1223 w Greccio przygotował żłobek, który ustawił w grocie obok zwierząt. To właśnie tam odbyła się pierwszy raz msza pasterska, która rozpoczęła tradycję nocnych mszy w trakcie Świąt. Tradycja żłóbka została zapoczątkowana w Europie, a potem przeszła na cały świat.  Następnie wokół żłóbka zaczęto robić scenki, także z postaciami świeckimi, a rozkwit przedstawień przypadł na XVII wiek. Z czasem widowiska i szopki zaczęły być coraz bardziej skomplikowane, ale także coraz bardziej świeckie. Wprowadzono więc zakaz ich wystawiania w Kościołach. Jasełka cieszyły sie jednak tak wielkim zainteresowaniem, że nie można było przerwać ich tradycji. Powstał więc nowy typ szopki przystosowany do nowych warunków, a największą rolę odgrywała forma szopki i jej wygląd – bogata architektura. Szopka krakowska osiągnęła więc w XiX w. najbardziej dojrzałą formę budowli z wieżami, połączona różnorodnymi elementami i z różnymi formami miasta. Szopka zazwyczaj posiada wieże stylizowane na Kościół Mariacki z trębaczem w oknie, Zamek Królewski na Wawelu czy smoka wawelskiego. Pojawia się też Barbakan czy Brama Floriańska. W każdej szopce znajduje się element polskości – flaga czy godło. Muzeum Krakowa wzięło na siebie zwyczaj kultywowania tej pięknej tradycji.

Pokonkursowa Wystawa Szopek Krakowskich odbywa się do 25.02.2024. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Więcej o tym co zobaczyć w Małopolsce zobaczysz tutaj.

Pamiętaj, jestem na Instagramie, Facebooku i Youtube, miło mi będzie jak dołączysz do społeczności aktywnych rodziców i polubisz mój fanpage.

A jeśli doceniasz to co robię, postaw mi kawę 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5 1 głos
Ocena wpisu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
alt
Mamo daleko jeszcze? – Travelling & Parenting blog

Powstał z pasji do podróżowania i pokazywania najpiękniejszych miejsc w Polsce i zagranicą z dwójką słodkich urwisów. Obserwuj i bądź na bieżąco!

Obserwuj mnie na