Image Alt

Blog

CRICOTECA

Cricoteka: Miejsce, Gdzie Sztuka Spotyka Historię

Jeśli jesteście pasjonatami sztuki, to miejsce powinno być na waszej liście „must-visit”. Cricoteka, położona w sercu Krakowa, to prawdziwy klejnot, w którym spotykają się nie tylko eksponaty artystyczne, ale także historia i dziedzictwo jednego z najważniejszych polskich artystów teatru – Tadeusza Kantora.

Cricoteka to miejsce dedykowane życiu i twórczości Tadeusza Kantora, niezwykłego reżysera, malarza i scenografa. Kantor był jednym z pionierów teatru awangardowego, a jego wpływ na światową sztukę teatralną jest nieoceniony. W Cricotece zgromadzono unikalne eksponaty, rysunki, rzeźby i archiwalne materiały, ukazujące niezwykłość i oryginalność twórczości tego artysty.

Nawet sama przestrzeń Cricoteki jest niezwykła. Budynek został zaprojektowany przez znakomitego architekta, Renzo Piano, co sprawia, że sam w sobie jest dziełem sztuki. Wnętrza muzeum są nowoczesne, ale jednocześnie oddają szacunek dla dziedzictwa Kantora.

Cricoteka to nie tylko miejsce statycznych eksponatów. Regularnie odbywają się tu fascynujące wystawy czasowe, prezentujące różne aspekty sztuki współczesnej. Dodatkowo, organizowane są warsztaty, wykłady i spotkania związane nie tylko z teatrem, ale również sztuką wizualną.

Cricoteca została założona z inicjatywny samego Kantora w 1980 r jako żywe archiwum Teatru Cricot 2. To przestrzeń koncertów, spektakli i festiwali filmowych, przestrzeń do wspierania współczesnych twórców sztuki.

Dla Kogo?

Cricoteka jest miejscem otwartym dla wszystkich, niezależnie od poziomu zainteresowania sztuką. Zarówno dla pasjonatów teatru, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze sztuką, to idealne miejsce do inspiracji i odkrywania.

Zaplanuj Wizytę!

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji odwiedzić Cricoteki, koniecznie zapiszcie to miejsce na swojej liście „To Do”. To podróż przez sztukę i historię, której doświadczycie w jednym z najbardziej fascynujących miejsc w Krakowie.

Więcej informacji na stronie Cricoteki: link

„Tadeusz Kantor. Widma”

Wystawa „Tadeusz Kantor. Widma” to konfrontacja widza z trudną przeszłością przepracowywaną przez artystę na wszystkich polach jego kreacji. To także próba zmierzenia się z pytaniem, w jaki sposób doświadczenie wydarzeń z historii powszechnej XX wieku: obu wojen światowych, Holocaustu, totalitaryzmu, masowych ruchów i ideologii, przeobrażeń społeczno-kulturowych, przesiedleń i migracji, wpłynęło na twórczość i biografię artysty.

Kuratorzy wystawy: Małgorzata Paluch-Cybulska, Michał Kobiałka

Aranżacja: Zbigniew Prokop, Krzysztof Kućma – Creator s.c.

CRICOTECA DLA DZIECI

W Cricotece odbywają się także warsztaty dla dzieci i rodzin pt. Machin Sztuki, dla dzieci w wieki od 4 do 8 lat. Ten cykl warsztatów na pograniczu teatru, plastyki i muzyki łączy elementy improwizacji teatralnej , technik plastycznych i nowoczesnych multimediów. Podczas zajęć animatorzy stawiają na ruch, pobudzenie zmysłów. Warsztaty odbywają się w soboty o godz. 11:30.

W piątki, także o godz 11:30 odbywają się warsztaty dla dzieci w wieku 2 – 3 lat – Kalejdoskop Sztuki. Zajęcia dla maluszków są oparte o zabawy sensualne z dźwiękiem, wodą i ruchem. Rodzice zabierają dzieci w podróż doświadczeń dziecka odnajdując wspólną przyjemność z doświadczania.

WYJĄTKOWA SIEDZIBA:

Siedziba Cricoteki to połączenie dwóch budynków – zabytkowej elektrowni działającej od 1900 r i nowoczesnej konstrukcji, gdzie znajdują się sale wystawiennicze, przestrzeń edukacyjna i kawiarnia. Cały projekt nawiązuje do rysunku Kantora – „Człowiek ze stołem”. Koncepcja autorstwa IQ2 Konsorcjum została nagrodzona za wyjątkowy koncept, łączący stare z nowym i z wizją artysty.

ADRES:

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA

ul. Nadwiślańska 2-4, 30-527 Kraków

Więcej o tym co zobaczyć w Małopolsce zobaczysz tutaj.

Pamiętaj, jestem na Instagramie, Facebooku i Youtube, miło mi będzie jak dołączysz do społeczności aktywnych rodziców i polubisz mój fanpage.

A jeśli doceniasz to co robię, postaw mi kawę 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5 1 głos
Ocena wpisu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
alt
Mamo daleko jeszcze? – Travelling & Parenting blog

Powstał z pasji do podróżowania i pokazywania najpiękniejszych miejsc w Polsce i zagranicą z dwójką słodkich urwisów. Obserwuj i bądź na bieżąco!

Obserwuj mnie na