ojcowski park narodowy

Blog

OJCOWSKI PARK NARODOWY

Prawdziwa i niedoceniana perełka Małopolski czeka na Was i Wasze dzieci otworem. Ojcowski Park Narodowy odwiedziliśmy przy okazji majówki w Krakowie, bo leży od niego około 20 km i jest jednym z piękniejszych parków dostosowanych do wypraw z dziećmi. Wyżyna Krakowsko – Częstochowska w ogóle jest uroczym miejscem do spędzania czasu w naturze.

Dolina Prądnika w której leży najmniejszy park narodowy w Polsce zachwyca formacjami skalnymi, jaskiniami, zamkami i architekturą, a symbolem parku są nietoperze. Ojcowski Park Narodowy to miejsce do odwiedzenia o każdej porze roku. Szczególnie pięknie jest tutaj jesienią.

ojcowski park narodowy
ojcowski park narodowy
ojcowski park narodowy
ojcowski park narodowy

JAK DOJECHAĆ?

Najlepiej samochodem. Korkuje się droga numer 94, więc warto to rozważyć wybierając godzinę wyprawy. Aby ominąć korek można pojechać przez Skałę czy Zielonkę. My zaparkowaliśmy na parkingu w Czajowicach, który przed sezonem jest bezpłatny, w sezonie około 8 zł. Stamtąd udaliśmy się przez okoliczne pole docierając do parku. Dosłownie po 15 minutach byliśmy pod grotą Łokietka, a po 30 minutach pod Bramą Krakowską. Nie jest to ścieżka na wózek, ale małe dzieci w wieku od 3-4 lat spokojnie sobie poradzą na nogach. Generalnie do wyboru są trzy parkingi w zależności od strony zwiedzania.

Drugie miejsce postojowe pod Ruinami Zamku Kazimierzowskiego jest bardzo przystępne, a parking dość duży. Całodniowy pobyt to około 20 zł. 

Trzeci parking jest na ul. Ojcowskiej – 20 minut piechotą. Stamtąd do Doliny Sąspowskiej traficie zielonym szlakiem do OPN.

Można zaparkować też pod Maczugą Herkulesa i pod Zamkiem w Pieskowej Skale. Koszt to 10 zł.

ojcowski park narodowy
ojcowski park narodowy
ojcowski park narodowy
ojcowski park narodowy

TRASY I SZLAKI

Najlepiej zaplanować w domu szlak na spokojnie, którym chcecie wyruszyć zwłaszcza z dziećmi. Rzeczywiście przydają się aplikacje z trasami np. mapy.cz, którą ściągnę łam przed wyprawą. Pamiętajcie, żeby ściągnąć mapę do offline, bo w parku różnie jest z zasięgiem. W Ojcowie można się poruszać różnymi szlakami w zależności od tego czy jesteście sami czy z dziećmi. Warto wybrać wtedy te prostsze lub miksować je w zależności od potrzeb. Chociaż moi chłopcy przeszli sporą część szlaku czarnego w dodatku pod górę, więc da się pokonywać także tak trudne trasy. OPN to w sumie aż 46 km tras.

Trasa, którą przebyliśmy:

 • parking w Czajowicach
 • Jaskinia Łokietka
 • Brama Krakowska
 • Dolina Prądnika z Rękawicą, Igłą Deotymy
 • Zamek w Ojcowie
 • Kapliczka na Wodzie

Tę trasę można przejść na nogach, z nosidłem. Można też zapakować składany wózek na plecy, parasolkę i jak już dojdziecie zejściem w dół do Bramy Krakowskiej można iść cały czas asfaltem do Kapliczki na Wodzie. Po drodze miniecie mnóstwo restauracji w której można zjeść obiad. Pstrąga, placki ziemniaczane, pierogi, zupy. Warto zasmakować lokalnych piw.

W OPN można znaleźć szlaki:

CZERWONY

Kraków – Giebułtów – Prądnik Korzkiewski – Ojców – Grodzisko – Młynnik – Pieskowa Skała – Sułoszowa – Rabsztyn – Klucze – Ogrodzieniec – Częstochowa

NIEBIESKI

Rudawa – Dolina Będkowska – Jerzmanowice Lepianka – Czajowice – Wąwóz Ciasne Skałki – Krakowska Brama – Ojców – Grodzisko – Skała – Tarnawa – Glanów – Wolbrom – Ogrodzieniec – Mstów. 

ŻÓŁTY

Krzeszowice – Szklary – Wierzchowie – Murownia – Dolina Prądnika – Dolina Sąspowska – Sąspów – Pieskowa Skała

ZIELONY

Dolina Sąspowska – Złota Góra – Park Zamkowy – willa “Pod Koroną” – Jaskinia Ciemna – Góra Okopy – Dolina Prądnika – Brama Krakowska – Park Zamkowy

CZARNY

Grota Łokietka – Chełmowa Góra – Jonaszówka – Ojców – parking Złota Góra – Kaliski – Młynnik – Słoneczna Góra – Herianówka – „stawy” –  Pieskowa Skała.

Mapę Ojcowskiego Parku Narodowego można pobrać w tym miejscu. A mapę Ojcowa warto przestudiować wcześniej tutaj. W informatorze turystycznym można także znaleźć wskazówki co zobaczyć, gdzie zjeść i spać. 

ojcowski park narodowy
ojcowski park narodowy
ojcowski park narodowy
ojcowski park narodowy

ATRAKCJE OJCOWSKIEGO PARKU NARODOWEGO

 1. Brama Krakowska – brama wysoka na około 15 metrów. Jedna z kilku bram skalnych w OPN. W przeszłości w tej okolicy biegł kupiecki szlak z Krakowa na Śląsk.
 2. Rękawica – zaraz od Bramy Krakowskiej rękawice macie za swoimi plecami po drugiej stronie Doliny Prądnik. Nazywana także Białą Ręką jedna z najbardziej rozpoznawalnych formacji skalnych. Rękawica super wygląda z góry z okolic Jaskini Ciemnej.
 3. Igła Deotymy – samotnie stojąca smukła igła skalna około 400 metrów od Bramy Krakowskiej w stronę centrum Ojcowa. 
 4. Maczuga Herkulesa  oddalona około 6 km z Ojcowa zaraz przy zamku w Pieskowej Skale. 
 5. Źródełko Miłości – niewielkie murowane źródło blisko Bramy Krakowskiej. Nie pijcie wody stamtąd, ma bakterie E.Coli. Nic wielkiego, nie jest to raczej atrakcja do której zmierzacie.
 6. Jonaszówka inaczej Gruby Janek. Z góry piękny widok, ale gdy mokro ciężko tutaj wejść. Skała znajduje się przy Dolinie Prądnika. Na górze z platforma widokową została opisana panorama. W stawy u podnóża góry można znaleźć pstrągi.
 7. Jaskinia Ciemna – w jej wnętrzach odnaleziono najstarsze szczątki ludzkie z całej Polski, a konkretnie kości neandertalskiego dziecka sprzed 115 00 lat. Jaskinię zwiedza się także z przewodnikiem. Kasa znajduje się 200 m od Bramy Krakowskiej
 8. Jaskinia Łokietka inaczej Grota Łokietka. Najdłuższa jaskinia na terenie OPN. Do jej wnętrza idzie się przez wąską szczelinę. Według legendy to tutaj Władysław Łokietek schronił się uciekając przed czeskim królem Wacławem II. To aż 270 metrów korytarzy. Do Jaskini dojdziecie bardzo szybko z parkingu w Czajowicach. Warto patrzeć na drogowskazy. Wchodzi się z przewodnikiem o konkretnych godzinach i są to wejścia płatne. Przy odrobinie szczęścia można obejrzeć nietoperze.
 9. Kaplica na Wodzie – powstała w 1901 roku i wzniesiono ją w miejscu łazienek zdrojowych Goplana. Legenda głosi, że car Mikołaj II zabronił budować obiekty sakralne w Ojcowie, więc mieszkańcy wznieśli kapliczkę na betonowych fundamentach na rzece. Piękna kapliczka to przykład drewnianej architektury w OPN. Nawiązuje do szwajcarsko-zakopiańskiego stylu.
 10. Zamek w Ojcowie wzniesiono na polecenie Kazimierza Wielkiego w XIV wieku i leży na Szlaku Orlich Gniazd. Pod zamkiem znajduje się parking. Zwiedzanie jest możliwe praktycznie w każdy dzień. 
 11. Zamek w Pieskowej Skale wraz z Maczugą Herkulesa to ‘must see’. Leży dość daleko od centrum Ojcowa, więc najlepiej dojechać tam autem. Dzieci raczej nie dadzą rady przejść w jedną i drugą stronę 14 km. Niestety dziedziniec jest obecnie jednym wielki wykopaliskiem, ale mimo wszystko warto go odwiedzić.
ojcowski park narodowy
ojcowski park narodowy
ojcowski park narodowy
ojcowski park narodowy
ojcowski park narodowy
ojcowski park narodowy
ojcowski park narodowy
ojcowski park narodowy

RESTAURACJE W OJCOWIE

Przede wszystkim warto spróbować lokalnego pstrąga z tutejszych stawów. Dostępnych jest kilka opcji. Niestety przed sezonem nie wszystko jest jeszcze otwarte. My skorzystaliśmy z Baru pod Bocianem. Warto zajrzeć do Ojcowskiego Pstrąga, kawiarni Niezapominajki, Starej Willi, Baru Sąspówka, Restauracji Hercówka czy Piwnicy pod Nietoperzem. Wszystkie te miejsca znajdują się w Ojcowie.

ojcowski park narodowy
ojcowski park narodowy
ojcowski park narodowy
ojcowski park narodowy
ojcowski park narodowy
ojcowski park narodowy

NOCLEG

7 minut od Ojcowskiego Parku Narodowego znajduje się Chochołowy Dwór w którym zatrzymaliśmy się, aby mieć blisko do OPN i móc zwiedzać go z samego rana nie tracąc czasu na dojazdy. Przepyszne śniadanie w formie szwedzkiego stołu, wygodne pokoje i dojazd.

chochołowy dwór
chochołowy dwór
ojcowski park narodowy
chochołowy dwór
ojcowski park narodowy
ojcowski park narodowy

INFORMACJE PRAKTYCZNE

 • wejście do OPN jest bezpłatne i możliwe cały rok
 • można wejść z psem i wózkiem (Dolina Prądnika – utwardzona droga asfaltowa)
 • na niektórych szlakach można jeździć rowerem
 • wydrukujcie sobie książeczki dla dzieci z zadaniami – coś wspaniałego, aby zająć dzieci na szlaku: https://przyjacielparku.pl/
 • OPN to idealne miejsce, żeby z dziećmi zacząć chodzić po górach
 • każdy znajdzie tutaj coś dla siebie
 • warto zabrać przekąski dla dzieci i dużo wody
 • najlepiej zwiedzać w dzień roboczy, w weekendy robi się tłoczno
 • przed sezonem jest więcej ciszy i spokoju
 • wszelkie aktualne informacje znajdziecie na stronie parku
 • zabierzcie wygodne buty i coś cieplejszego jeśli zwiedzacie jaskinie
ojcowski park narodowy
ojcowski park narodowy
ojcowski park narodowy
ojcowski park narodowy
ojcowski park narodowy
ojcowski park narodowy
ojcowski park narodowy
ojcowski park narodowy

Więcej atrakcji w Małopolsce znajdziesz w tej sekcji.

Obserwuj mnie na Instagramie, Facebooku i Youtube

Postawisz kawkę za dobre rady? 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to

zamek na pieskowej skale
zamek na pieskowej skale
zamek na pieskowej skale
zamek na pieskowej skale
5 1 głos
Ocena wpisu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
alt
Mamo daleko jeszcze? – Travelling & Parenting blog

Powstał z pasji do podróżowania i pokazywania najpiękniejszych miejsc w Polsce i zagranicą z dwójką słodkich urwisów. Obserwuj i bądź na bieżąco!

Obserwuj mnie na