sloder hanami

Blog

HANAMI – ŚWIĘTO SAKURA W JAPONII

PRZYSZŁA WIOSNA

Wiosna w tym roku przyszła strasznie późno. Zazwyczaj w kwietniu drzewa za moimi oknami w salonie były już różowe.  Przypomniał mi się nasz wyjazd do Japonii, który odbyliśmy specjalnie właśnie o tej porze roku, aby zobaczyć kraj kwitnącej wiśni czyli Japonię w jej najpiękniejszym okresie. Ten okres zwany dalej Hanami w Japonii trwa około dwóch tygodni i ma miejsce zazwyczaj w marcu lub kwietniu. 

HANAMI

Hanami czyli japońskie święto kwitnącej wiśni, zwanej również Sakura, to jedno z najważniejszych świąt dla Japończyków. Dosłownie oznacza podziwianie i uważne oglądanie kwiatów oraz docenianie ich piękna, kontemplację.

sakura
sakura
sakura
sakura

TRADYCJA I GENEZA

Tradycja Hanami jest niezwykle długa i wyjątkowa, poprzedza je Ume Hanami, festiwal kwitnącej śliwki. Jej początek znowu sięga VII wieku kiedy tradycja zaczęła się rozprzestrzeniać w miejscowościach. Następnie przeszła do tradycji w rodzinie cesarskiej, aż w końcu dotarła do mieszkańców dużych miast. W okresie Edo (1600-1867), Hanami stało się już niezwykle popularne. Rządzący w tamtym okresie, specjalnie obsadzali parki i alejki miejskie, aby ludzie mogli podziwiać piękno kwitnącej wiśni – Sakury.

Obecnie Sakura oznacza w Japonii piękne chwile, dzielenie się radością i bycie zadowolonym z życia. Towarzyszy temu jedzenie ulubionych potraw m.in bento, picie sake i japońskiego piwa na rodzinnych piknikach w parku.

Pierwsze kwitnienia zazwyczaj rozpoczynają się na Okinawie o klimacie subtropikalnym, następnie na Hokkaido, a potem docierają do reszty dużych miast na Honsiu: Tokio, Kioto czy Osaki.

Sakura jest relacjonowana przez telewizje japońskie, a Japońska Agencja Meteorologiczna ogłasza co roku, kiedy spodziewa się kwitnącej Sakury, tak aby turyści mogli zaplanować przyjazd do ich kraju na ten przepiękny i wyjątkowy okres raz w roku.

sakura
sakura
sakura
sakura

GDZIE PODZIWIAĆ SAKURĘ?

Jeśli planujecie wyjazd w okresie Hanami, najpopularniejsze miejsca do jej podziwiania w Japonii to :

  • Tokio: park Ueno, park Sumida, cmentarz Aoyama, Shinjuku Gyoen, Chidorigafuchi, Koishikawa Kōrakuen, Inokashira
  • Kioto – Muruyama, 
  • Osaka: park Mennicy Japońskiej i zamek Osaka
  • Nagoi – park Tsurumai
  • Jokohama – park Kamonyama, Sankeien.

Zobaczcie relację zdjęciową z naszej wyprawy do Japonii w tym okresie.

sakura
sakura
sakura
sakura
sakura
sakura
sakura
sakura
sakura
sakura
sakura
sakura
0 0 głosów
Ocena wpisu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
alt
Mamo daleko jeszcze? – Travelling & Parenting blog

Powstał z pasji do podróżowania i pokazywania najpiękniejszych miejsc w Polsce i zagranicą z dwójką słodkich urwisów. Obserwuj i bądź na bieżąco!

Obserwuj mnie na