ZAMEK KSIĄŻ W WAŁBRZYCHU
Ilość atrakcji na km2 na Dolnym Śląsku jest chyba jedną z większych w Polsce. 4 dni, które spędziliśmy w tych okolicach to zdecydowanie za mało, aby Wam wszystko pokazać.
POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI
Dziś zabieram Was w podróż do Zamku Książ, do którego chciałam pojechać od zawsze. Jeden z najbardziej sławnych i największych zamków w Polsce kryje w sobie ogromną ilość tajemnic i jest dokładnie na trzecim miejscu co do wielkości wśród zamków w Polsce zaraz za Malborkiem i Wawelem. To ponad 400 pomieszczeń dla mieszkańców i obsługi. Ten ogromny kompleks zrobił na nas ogromne wrażenie. Na jego zwiedzanie możecie poświęcić nawet cały dzień.
Nie będę rozpisywać się na temat całej historii Zamku (możecie przeczytać je na stronie lub udając się tutaj na wycieczkę), ale przedstawię Wam najważniejsze informacje i ciekawostki o nim.
- W Książu w latach 19 44—45 znajdowała się filia obozu koncentracyjnego Gros – Rosen. Więźniowie tutaj przetrzymywani, zmuszeni byli do tworzenia podziemnych tuneli, stąd tak duża ilość ich na Dolnym Śląsku, w tym podziemne miasto Osówka – była siedziba Hitlera.
- Kilka razy w roku, zamek można zwiedzać nocą.
- Zamek jest największym zamkiem na Dolnym Śląsku, liczy 400 pomieszczeń.
- Nazwa zamku wywodzi się od miejscowości, gdzie niegdyś znajdował się zamek. Następnie Książ przyłączono do Wałbrzycha.
- W podziemiach zamku znajduje się Obserwatorium Geofizyczne
- Niedaleko zamku, można zwiedzać stadninę koni.
- Lawa w palmiarni pochodzi z wulkanu Etna.
- Zamek miał wielu władców, finalnie w XVI wieku przejmuje go rodzina Hochberg, która będzie panować tam 400 lat aż do II Wojny Światowej
- W latach 40. wieku XX, Hitlerowcy zajmują zamek, aby mianować go kwaterą Hitlera. To już 3 przebudowa Zamku.
BILETY
Bilet wstępu możecie kupić w różnych konfiguracjach:
- Zamek + Palmiarnia (jeśli wykorzystacie tylko bilet do Zamku, bilet do Palmiarni możecie wykorzystać w ciągu roku od jego zakupu).
- Zamek + Podziemia Zamku (bilet trzeba zarezerwować kilka dni wcześniej, raczej nie uda Wam się zwiedzić podziemi tego samego dnia kupując bilet do zamku, jest zbyt dużo chętnych, a powierzchnia zbyt mała)
Zamek najlepiej zacząć jednak zwiedzać w drugiej połowie dnia, bo na pewno unikniecie wtedy większych tłumów.
Wszystkie konfiguracje biletów w zależności od Waszych potrzeb znajdziecie tutaj.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
- Zwiedzenie samego zamku zajmie Wam z dziećmi około 1,5 h wraz z krótkim spacerem po ogrodzie.
- Wózek zostawiacie przed wejściem do zamku, gdzie jest przygotowana specjalna poczekalnia i dostaje się numerek od ochrony w celu przechowania wózka. Faktycznie nie da się z nim zwiedzić zamku, zbyt dużo schodów. Dostępna jest także szatnia, aby można było zostawić niepotrzebne rzeczy jak plecak czy płaszcz. Obsługa w zamku jest przemiła!
- Dostępne są audio przewodniki, także ze specjalnie nagraną ścieżką dla dzieci.
- Ostatnie wejście do zamku odbywa się o godz. 16:00.
- Na zamku możecie też zjeść i się wyspać. Ceny jednak nie należą do najtańszych.
- Na miejscu są dostępne 2 parkingi: dolny – 10 zł za dzień oraz górny – 20 lub 30 zł za dzień. Górny dość szybko się zajmuje. Chyba da się zaparkować tam tylko rankiem.
- Zwiedzanie zamku warto połączyć ze zwiedzeniem Wałbrzycha, który w mojej ocenie jest jednym z ładniejszych miast Polski i bardzo nieoczywistym w swojej architekturze.
TIP „MAMO DALEKO JESZCZE”
Przyznam szczerze, ze znaleźliśmy idealny sposób na zwiedzenie muzeów i zamków. Wypożyczacie dla dzieci audio przewodniki i są one tak zajęte słuchaniem i przełączaniem, a także szukaniem numerków do włączenia ścieżki dźwiękowej w danym miejscu, że spokojnie dacie radę cokolwiek przeczytać i wysłuchać. Jest to ogromna zachęta, a zwiedzanie odbędzie się bez marudzenia.
ADRES:
ZAMEK KSIĄŻ W WAŁBRZYCHU
ul. Piastów Śląskich 1
58-306 Wałbrzych
PALMIARNIA WAŁBRZYCH
ul. Wrocławska 158
58-306 Wałbrzych