Image Alt

Blog

RODZINNE NIEDZIELE W MUZEUM NARODOWYM

Łapcie relację z naszej rodzinnej niedzieli „Dzieciaki na Medal” w Muzeum Narodowym w Warszawie, która towarzyszyła wystawie „Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieku”. Pierwsze wrażenie i zetknięcie chłopców z tego typu sztuką było dla mnie niezwykle ważne. Cieszę się więc, ze poprzez sztukę mogli dowiedzieć się tyle ciekawych rzeczy o polskich rzeźbiarkach wykonując na koniec warsztatów swoje medale, które były motywem przewodnim warsztatów.

Muzeum Narodowe to zawsze dobry pomysł na każdą porę roku. To fantastyczny czas dla rodziny, który możemy ciekawie spędzić i odnaleźć tam coś także dla siebie, a dodatkowo uwrażliwić nasze dzieci na sztukę. 

Nasza rodzinna niedziela „Dzieciaki na Medal” w Muzeum Narodowym w Warszawie, towarzyszyła wystawie „Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieku.” To pierwsze wrażenie i zetknięcie chłopców z tego typu sztuką było dla mnie niezwykle ważne. Chciałabym, aby byli wrażliwi na sztukę.

Na samym początku, prowadząca przedstawiła dzieciom krótką historię rzeźby i medali, dzięki czemu dzieci łatwo zostały wprowadzone w temat. Chłopcy świetnie się bawili, dowiedzieli się dlaczego tworzy się medale, a także z jakiego tworzywa. Mogli odnaleźć i dopasować fragmenty dzieł na dodatkowych kartach pracy i połączyć je z nazwiskami przy pomocy rodziców. Przyznawali także własne medale wybranym dziełom sztuki – najciekawsze, najpiękniejsze, najsmutniejsze. Na koniec wykonali także medale z papieru z własnym wizerunkiem. Muzeum zapewniło wszelkie materiały (papiery, nożyczki, kredki i mazaki). Po warsztatach w muzeum trafiliśmy do sali edukacyjnej, gdzie wykonaliśmy jeszcze medale z modeliny Hay Clay, które ozdabialiśmy różnego rodzaju stempelkami.

Cieszę się więc, że poprzez sztukę mogli dowiedzieć się tyle ciekawych rzeczy o polskich rzeźbiarkach wykonując na koniec warsztatów swoje medale, które były motywem przewodnim warsztatów. 

Harmonogram rodzinnych niedzieli w Muzeum Narodowym znajdziecie pod linkiem, zdecydowanie trzeba je wcześniej rezerwować, bo miejsca na nich rozchodzą się jak ciepłe bułeczki.

WYSTAWA “BEZ GORSETU. CAMILLE CLAUDEL I POLSKIE RZEŹBIARKI XIX WIEKU’

Jak czytamy na stronie Muzeum Narodowego, jest to Ekspozycja przygotowywana w ramach projektu badawczego Polskie rzeźbiarki XIX–XX wieku, realizowanego we współpracy z Musée Rodin w Paryżu, Musée Camille Claudel w Nogent-sur-Seine i Musée Antoine Bourdelle w Paryżu.” Wystawa poświęcona jest polskim rzeźbiarkom, takim jak Tola Certowicz, Antonina Rożniatowska czy Jadwiga Milewska, które tworzyły w tym samym czasie do słynna rzeźbiarka Camille Claudel. To także pierwszy raz, kiedy prace Claudel prezentowane są w Polsce. Claudel tworzyła rzeźby pełne emocji oraz współpracowała z Augustem Rodinem. Tola Certowicz, której prace są prezentowane na wystawie otworzyła znowu w Krakowie Szkołę Sztuk Pięknych dla Kobiet, którą finansowała z własnego posagu. 

Wystawa to pewnego rodzaju hołd, który ma przywrócić pamięć o artystkach, które przecierały szlaki w sztuce, ale zostały tak samo zapomniane jak Claudel. Polskie rzeźbiarki XIX wieku odnosiły sukcesy w Polsce i zagranicą, lecz musiały zmagać się z wieloma uprzedzeniami i walczyć o uznanie, ponieważ w tamtym okresie musiały walczyć z przeciwnościami i nierównym traktowaniem. Rzeźba, narzędzia do tego wykorzystywane czy materiały jak glina, gips postrzegane były jako typowo męskie. Ponad to pokazywano także nagie ciało co powodowało zgorszenie i zagrożenie dla moralności. Kobiety nie mogły w ówczesnych czasach nawet studiować na uczelniach artystycznych, lecz dzięki ich upartości i wytrwałości doprowadziły do przetarcia szlaków kolejnym pokoleniom artystek.  Wystawa jest czynna do 10.09.23 r! Sprawdźcie z dziećmi lub sami!

DLA RODZICÓW Z DZIEĆMI –  MAMA I TATA W MUZEUM

Jeśli brakuje Wam chwili wytchnienia dla siebie, ale jednocześnie musicie opiekować się dzieckiem,  w piątki o godz. 11:00 – dwa razy w miesiącu odbywają się specjalne zajęcia dla rodziców na urlopach macierzyńskich i ojcowskich, gdzie bez problemu mogą przyjść z dziećmi, a oprowadzanie jest przeznaczone głównie dla nich. Swobodna atmosfera, wrażliwość i zrozumienie dla wózka i dzieci. Oprowadzanie odbywa się w galeriach stałych i na wystawach czasowych, a także w sali edukacyjnej, gdzie można nakarmić i przewinąć dzieci. W sali edukacyjnej udostępnione są maty, zabawki i książeczki, a także przewijak i podgrzewacze do butelek. Czas trwania to 80 minut. Harmonogram znajdziecie w tym miejscu. 

UDOGODNIENIA DLA RODZICÓW Z DZIEĆMI W MUZEUM NARODOWYM

  • rodzice z wózkami mogą korzystać z podnośników z pomocą asystentów
  • wewnątrz budynku są windy i podnośniki
  •  w toaletach na -1 i +2 znajdują się przewijaki
  • w Galerii Sztuki XIX wieku znajduje się pokój rodzinny i wyciszenia, z którego mogą korzystać rodzice z dziećmi. Miejsce wyposażone jest w przewijak, fotel, umywalkę, podgrzewacz do butelek i zabawki
  • na pierwszym piętrze, po prawej stronie, znajduje się ogólnodostępna przestrzeń edukacyjna

ADRES

Muzeum Narodowe 

Al. Jerozolimskie 3, 00-495 Warszawa

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek: nieczynne
wtorek – czwartek: 10.00–18.00
piątek: 10.00–20.00
sobota – niedziela: 10.00–18.00

O tym co robić w Warszawie i okolicach znajdziesz w tej sekcji.

Obserwuj mnie na Instagramie, Facebooku i Youtube.

A może by latte za te wszystkie polecajki?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5 1 głos
Ocena wpisu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
alt
Mamo daleko jeszcze? – Travelling & Parenting blog

Powstał z pasji do podróżowania i pokazywania najpiękniejszych miejsc w Polsce i zagranicą z dwójką słodkich urwisów. Obserwuj i bądź na bieżąco!

Obserwuj mnie na