toruń

Blog

MUZEUM PODRÓŻNIKÓW IM. TONEGO HALIKA W TORUNIU

Toruń, miasto o bogatej historii i fascynującej kulturze, kryje w sobie prawdziwą perełkę dla miłośników podróży i odkrywania świata – Muzeum Podróżników im. Tonego Halika. To miejsce pełne fascynujących eksponatów, które opowiadają historie śmiałych ludzi, którzy świadomie wybrali życie podróżnicze. Muzeum to hołd dla jednego z najwybitniejszych polskich podróżników, Tony’ego Halika, który przez lata inspirował i zachwycał swoimi wyprawami.

HISTORIA MUZEUM I EKSPONATY

Muzeum Podróżników powstało z pasji i miłości do podróży. Jego powstanie w 2003 roku wiąże się z postacią Tony’ego Halika, który był nie tylko nieustraszonym odkrywcą, ale także entuzjastą podróży. Jego marzenia o stworzeniu miejsca, w którym zgromadzone zostaną pamiątki z podróży z różnych zakątków świata, zmaterializowały się w postaci tego wyjątkowego muzeum. To ponad 800 eksponatów kultur pozaeuropejskich przekazanych mieszkańcom Torunia w roku 1999 przez Elżbietę Dzikowską, znaną podróżniczkę i dziennikarkę, a także żonę Tonego Halika. Wszystkie eksponaty przywozili z odległych stron świata.

W muzeum znajdują się unikalne eksponaty, które przenoszą odwiedzających w podróż do najdalszych zakątków ziemi. Wśród nich znajdują się maski plemienne z Afryki, oryginalne przedmioty z Azji, czy pamiątki z ekspedycji na biegun północny i południowy. Każdy z eksponatów posiada opis, który opowiada fascynujące historie związane z danym regionem.

KIM BYŁ TONY HALIK?

Tony Halik, właściwie Wacław Julian Korabiewicz, był polskim podróżnikiem, reportażystą, dziennikarzem i autorem książek. Jego życie toczyło się w czasach, gdy podróżowanie było zdecydowanie trudniejsze niż obecnie, a odkrywanie nowych miejsc wiązało się z wielką przygodą. Tony Halik był postacią niezwykle barwną i pełną pasji do eksploracji świata. Jego kariera podróżnicza obejmowała ponad 70 krajów na wszystkich kontynentach, w tym tak egzotyczne miejsca jak Amazonia, Papua-Nowa Gwinea czy Wyspy Galapagos. Odwiedził również obszary Arktyki i Antarktyki. Jego przygody dokumentował w licznych reportażach, filmach i książkach. Był także autorem popularnych programów telewizyjnych, takich jak „Podróże z Tony Halikiem” czy „Podróż za jeden uśmiech”, które zyskały dużą popularność w latach 80. i 90.

WYSTAWY

Muzeum składa się z 2 pięter z kilkoma salami ekspozycyjnymi.

Parter i pierwsza sala, zatytułowana Tony Halik. Moja wielka przygoda poświęcona jest podróżom Tonego po Ameryce Południowej, które Halik odbył jako dziennikarz i reporter amerykańskiej sieci telewizyjnej NBC. Na pierwszym piętrze znajdują się zdjęcia i eksponaty z wypraw małżeństwa do Meksyku i Gwatemali. Znajdziecie tam więc sporo rzeczy dotyczących kultury Majów i Mezoameryki – togłónie tkaniny. Rarytasem jest jednak kolekcja figur z Kultur Zachodu między 200 r p.n.e do 800 r n.e. Kolejne dwie mniejsze ekspozycje pt. W krainach łowców głów oraz Przez Czarny Ląd to podróż Elżbiety Dzikowskiej, która wyruszyła śladem walecznych łowców głów i dotarła do wiosek ludów Asmat i Dani, a także do stanu Nagaland w Indiach. Jest także sporo wspomnień z podróży do Afryki i północnej Namibii czy Etiopii, skąd możemy oglądać biżuterię etniczną. Znajdziemy także klasyczną wystawę poświęconą dawnym odkryciom Marco Polo, Kolumba, Vasco da Gamy czy Magellana.

Muzeum Podróżników im. Tonego Halika w Toruniu to miejsce, które łączy pasję do podróży z fascynującą historią ludzkości. Eksponaty, multimedia, edukacja i atmosfera tego miejsca sprawiają, że każdy odwiedzający może poczuć się jak podróżnik odkrywający nieznane obszary. To doskonałe miejsce dla wszystkich, którzy marzą o przygodzie i chcą poszerzyć swoje horyzonty kulturowe.

GODZINY OTWARCIA

w poniedziałki nieczynne

Od 1 maja do 30 września:
wtorek – niedziela
10:00 – 18:00
Od 1 października do 30 kwietnia:
wtorek – niedziela
10:00 – 16:00

BILETY

bilet normalny (Muzeum Podróżników + Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu) 25,00 zł
bilet ulgowy (Muzeum Podróżników + Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu) 20,00 zł
W środy wstęp na wystawy stałe i czasowe jest bezpłatny!

 

ADRES:

Muzeum Podróżników im. Tonego Halika

ul. Franciszkańska 9/11

Toruń

Więcej o tym co zobaczyć w Toruniu zobaczysz tutaj.

Pamiętaj, jestem na Instagramie, Facebooku i Youtube, miło mi będzie jak dołączysz do społeczności aktywnych rodziców i polubisz mój fanpage.

A jeśli doceniasz to co robię, postaw mi kawę 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5 1 głos
Ocena wpisu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
alt
Mamo daleko jeszcze? – Travelling & Parenting blog

Powstał z pasji do podróżowania i pokazywania najpiękniejszych miejsc w Polsce i zagranicą z dwójką słodkich urwisów. Obserwuj i bądź na bieżąco!

Obserwuj mnie na