MONOPOLIS
Zakłady Monopolu Wódczanego nazywane teraz Monopolis powstały pod koniec XIX wieku i zostały zaprojektowane przez Franciszka Chełmińskiego w 1897 roku. Monopol Wódczany składający się z wielu budynków o różnych funkcjach zapisał się w historii Łodzi już na stałe obok innych imperiów łódzkich Scheiblera czy Poznańskiego.
HISTORIA
To właśnie w tym zakładzie produkowano i rozlewano czystą wódkę, spirytus czy denaturat. Monopol na alkohole był pod kontrolą Skarbu Państwa. Specjalnością były wódki smakowe i to właśnie tutaj było najbardziej nowoczesne laboratorium do wytwarzania lakoholi smakowych w latach 70 tych XX wieku. Smakowe i kolorowe wódki, które odnosiły sukces to m.in z okresu PRL-u: Delikatesowa, Prezydent cz Klubowa, Żołądkówka, Pieprzówka. Ostatni alkohol został tutaj rozlany w 2007 roku i to właśnie wtedy zaczął się okres zmian w Monopolu Wódczanym, który przekształcił nazwę na Monopolis po zakupie przez prywatnego inwestora firmę Virako. Dokładną historię budynku znajdziecie na stronie inwestycji: https://monopolis.pl/historia
Budynek Monopolis został wyróżniony wyjątkowymi nagrodami w 2020 roku: Oskarami MIPIM w kategorii mixed – use oraz Prime Property w kategorii architektura.
MUZEUM MONOPOLIS
Monopolis ma także nową atrakcję dla turystów, gdzie otwarto muzeum opowiadające historię przemysłu spirytusowego. Na wystawie można oglądać wystawę Monopol. Alchemia Produkcji. Zgromadzono tam ponad 200 eksponatów związanych z przemysłem alkoholowym. Znajdziemy tu m.in. klieliszki, oryginalne butelki z logo Polmosu, archiwalne filmy, zdjęcia i dokumenty, a nawet stroje sportowe drużyny piłkarskiej łódzkiego Polmosu. Możemy także zobaczyć jak wyglądało dawne biuro Polmosu. Punktem wyjścia wystawy było połączenie alchemii i laboratorium z przestrzenią fabryczną. Wystawę można bezpłatnie odwiedzać w budynku Monopolis w godzinach 12:00 – 18:00.
MONOPOLIS RODZINNIE
Obecnie w kompleksie znajdziemy Muzeum Wódki, kompleks restauracji japońskich, włoskich czy śródziemnomorskich, galerię ART czy Scenę Monopolis, gdzie odbywają się koncerty, a także wyjątkową Monosferę Kreatywności, gdzie najmłodsi mogą rozwijać swoje klockowe i plastyczne pasje. Naszą relację z Monopolis obejrzysz tutaj.
Więcej o tym co zobaczyć w województwie łódzkim zobaczysz tutaj.
Pamiętaj, jestem na Instagramie, Facebooku i Youtube, miło mi będzie jak dołączysz do społeczności aktywnych rodziców.
Pisanie to ciężka praca, nie obejdzie się bez kawy 😉 Jeśli podoba Ci się ten wpis zostaw coś od siebie i postaw mi dzisiaj espresso, bo coś zaspana jestem 🙂 dzięki!