MIASTO TKACZY
Przejeżdżałam niezliczoną ilośc razy przez Zgierz, ale dopiero niedawno dowiedziałam się, że to właśnie tutaj powstało pierwsze miasto tkaczy, a sam Zgierz otrzymał prawa miejskie wcześniej niż sama Łódź. To właśnie w Zgierzu rozpoczęła się produkcja sukna na ogromną skalę. Zanim Łódź zasłynęła na dobre z wielkich łódzkich fabrykantów, w Zgierzu rozpoczęła się produkcja sukna.
HISTORIA
Park Kulturowy Miasto Tkaczy w Zgierzu swój początek zaczyna w 1920 roku, gdy w Polsce postanowiono stworzyć osady włókiennicze. Najszybciej rozwijała się łódzka Łęczyca, ale to Zgierz zaczął w końcu przodować. Następnie na koniec wybiła się fabryczna Łódź. Zgierz został wybrany przez Rajmunda Rembielińskiego na miejsce rozwoju przemysłu włókienniczego. Taka umowa gwarantowała ogromne przywileje dla miasta, bo właśnie tam powstała strefa ekonomiczna, gdzie zjeżdżali tkacze, farbiarze budując fabryki, domy czy warsztaty. Otrzymywali od Państwa działkę, budulce do budowy domu i byli zwolnieni z podatków. Sukiennicy spełniali więc warunki, a przy tym rozpoczynali produkcję sukna
Miasto rozwijało się dynamicznie, więc w końcu postawiono na rozwój kolejnej osady tkackiej – Łodzi, gdzie postawiono na produkcję bawełny. W końcu, gdy Łódź zaczęła przynosić ogromne dochody, małe warsztaty musiały się zamknąć, miasto popadło w ruinę, a tkackie domy przechodziły z rąk do rąk.
PARK KULTUROWY MIASTO TKACZY
Park powstał w 2003 roku, by chronić wyjątkowy układ urbanistyczny Zgierza z lat 20. XIX wieku. Zachowało się tutaj 30 domów tkaczy. Park Kulturowy oferuje i udostępnia turystom zabytkowe domy, ma także na celu ochronę zabytkowych, drewnianych domów sukienników. Spacerując ulicami można napotkać tablice informacyjne opisujące poszczególne obiekty. Brukowane ulice mają wyjątkowy klimat.
CENA:
Park Kulturowy Miasto tkaczy jest ogólnie dostępny i za darmo. Płatne wejście do Centrum Konserwacji Drewna od 3 do 5 zł. Na terenie Parku można zjeść ciasto i czegoś się napić w Cafe & Bistro ,,U Tkaczy”.
ADRES:
Ulice Rembowskiego i Narutowicza w Zgierzu
Park Kulturowy Miasto Tkaczy
Informacja turystyczna
Szczepana Rembowskiego 1
95- 100 Zgierz
Więcej o tym co zobaczyć w województwie łódzkim zobaczysz tutaj.
Pamiętaj, jestem na Instagramie, Facebooku i Youtube, miło mi będzie jak dołączysz do społeczności aktywnych rodziców.
Pisanie to ciężka praca, nie obejdzie się bez kawy 😉 Jeśli podoba Ci się ten wpis zostaw coś od siebie i postaw mi dzisiaj espresso, bo coś zaspana jestem 🙂 dzięki!