Image Alt

Blog

KWIATY POLSKIE W MUZEUM DLA DZIECI – PME

Dziś chciałbym podzielić się z Wami niezwykłym doświadczeniem, jakie miałam okazję przeżyć wraz z rodziną podczas odwiedzania Państwowego Muzeum Etnograficznego w Muzeum dla Dzieci, gdzie ma miejsce fascynująca wystawa „Kwiaty Polskie”. Ta ekspozycja okazała się prawdziwą ucztą dla zmysłów i podróżą przez różnorodność roślinności naszego kraju,  a w szczególności była naprawdę wyjątkowa zarówno dla nasz jak i dzieci. Wystawa jest czynna do 15.11.2025.

O CZYM JEST WYSTAWA?

Wystawa „Kwiaty polskie” to pełna enigmatycznych doznań podróż przez polskie tradycje, gdzie drogowskaz nadają piękne, polskie kwiaty. Rytm wystawy jest związany z zmianami pór roku oraz nieustannym cyklem życia człowieka i przyrody. W siedmiu salach, wypełnionych kwiatami, kolorami i przygodami, czeka na dzieci i rodziców wielozmysłowa ścieżka, oferująca bujny bukiet wiedzy z obszarów takich jak etnografia, antropologia kulturowa, botanika i przyrodoznawstwo. To prawdziwa uczta dla oka i dotyku.

DOTKNIJ I POCZUJ

Pierwsza sala – symbolizująca początek, dzieciństwo, niewinność to sala biała, w której wszystko nawiązuje do początku cyklu człowieka i przyrody. To właśnie tutaj można przymierzyć suknię ślubną czy komunijny wianek. Kolejna sala – żółta symbolizuje życie słońca i wszystko co wokół słońca się dzieje. Ponadto można tam pobujać się na sznurach z lnu i konopi oraz zobaczyć, jak zachowoują się np. słoneczniki. Zwiedzający będą zachwyceni tradycyjnym wzornictwem ludowym, które uwielbia kwiaty. Jest też nawiązanie do pięknych zalipiańskich chat, które mieliśmy okazję odwiedzić. Wpis o nich znajdziecie  w tym miejscu. Będziecie mieli okazję także posłuchać tradycyjnych pieśni o kwiatach i stworzyć mapę Polski z kwiatów, która opowiada o ciekawych kwiatowych zdarzeniach w sali czerwonej. Ponadto, zagłębicie się w fascynujący obszar etnobotaniki i ludowej medycyny w sali zielonej. Będziecie mogli bliżej przyjrzeć się budowie kwiatu i dowiedzieć się, czym różni się on od kwiatostanu. Czeka tam na Was także wyjątkowa planszówka, przy pomocy rodziców dzieci będą zachwycone odkrywaniem nowinek z zakresu ziołolecznictwa. Wystawa również stanowi doskonałą okazję do odkrycia, co łączy kwiaty ze słomą i sianem, oraz jakie kwiaty kwitną w nocy. Ostatnia sala to zdecydowanie moja ulubiona. Zamyka cykl życia człowieka w postaci nocnych symboli kwiatowych. Moim dzieciom też podobała się chyba najbardziej. Z ciekawością słuchali legend i muzyki.

135 LAT ISTNIENIA MUZEUM

Warto zaznaczyć, że wystawa została otworzona w wyjątkowym momencie, w roku obchodów 135-lecia istnienia muzeum oraz w dziesiątym roku nieprzerwanej działalności wystawienniczej skierowanej do najmłodszych. To także dziesiąta prezentacja dla rodzin, dzięki której publiczność łatwiej rozumie etnograficzną perspektywę interpretacji kulturowych zjawisk. Wystawa „Kwiaty polskie” stanowi okazję do przyjrzenia się różnorodnym dawnym i współczesnym praktykom związanym z użyciem kwiatów przez ludzi oraz do zastanowienia się, jakie są motywacje za tym działaniem. Człowiek, z natury kreuje kulturę, nieustannie ją kształtując i odwołując się do zasobów „naturalnego otoczenia”. W obliczu ogromnego wpływu, jaki człowiek wywiera na środowisko, otoczenie to staje się przetworzonym krajobrazem, w pewnym stopniu wynikiem ludzkiej kultury.

Wystawa „Kwiaty Polskie” w Państwowym Muzeum Etnograficznym to nie tylko piękne wizualne doznania, ale także edukacyjne doświadczenie, które skłania do refleksji nad naszym otoczeniem. Gorąco polecam każdemu, kto pragnie odkrywać piękno polskiej przyrody i zanurzyć się w jej fascynującym świecie.

Zapraszam Was serdecznie do odwiedzenia tej niezwykłej wystawy i podzielenia się swoimi wrażeniami. A jeśli mieliście już okazję ją zobaczyć, podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach!

Więcek informacji możecie się dowiedzieć na stronie muzeum i grupie Muzeum dla Dzieci na Facebooku.

Twórcami wystawy są:

Twórcy wystawy: Zespół Edukacji Państwowego Muzeum Etnograficznego
Kierowniczka projektu: Anna Grunwald
Zespół kuratorski: Julia Szawiel, Anna Grunwald, Małgorzata Ruszkowska, Kaja Nowakowska, Magdalena Dąbrowska
Koordynacja merytoryczna: Julia Szawiel
Koordynacja produkcji: Magdalena Dąbrowska, Weronika Adamska

PAŃSTWOWE MUZEUM ETNOGRAFICZNE

Obecnie w PME można oglądać ciekawe wystawy stałe o Azji i Afryce, Galeria Koreańska czy Chłopska Interpretacja Biblii, która zrobiła na moich chłopakach duże wrażenie. Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie istnieje od 1888 r. To najstarsze i największe muzeum etnograficzne w Polsce jest przestrzenią, w której dorobek kultury światowej spotyka się z indywidualną wrażliwością, stając się inspiracją do odkrywania piękna tkwiącego w różnorodności.

Muzeum dla dzieci organizuje także szereg wydarzeń dla dzieci. Warto śledzić bieżący program.

Fajną opcją jest też zorganizowanie dla dzieci urodzin w Muzeum. Tutaj więcej szczegółów.

BILETY

Bilet normalny – 19 zł

Bilet ulgowy – 10 zł

Tutaj więcej o zniżkach.

ADRES

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Ul.Kredytowa 1

Jestem na Instagramie, Facebooku i Youtube.

Jeśli podoba Ci się ten wpis zostaw coś od siebie i oceń na piąteczkę stawiając mi kawę 🙂 dzięki!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

4 1 głos
Ocena wpisu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
alt
Mamo daleko jeszcze? – Travelling & Parenting blog

Powstał z pasji do podróżowania i pokazywania najpiękniejszych miejsc w Polsce i zagranicą z dwójką słodkich urwisów. Obserwuj i bądź na bieżąco!

Obserwuj mnie na