Image Alt

Blog

ZALIPIE

Zalipie to jedna z piękniejszych wiosek w woj. małopolskim w gminie Olesno na Powiślu Dąbrowskim znana z wyjątkowych malowideł na ścianach domostw. Zwyczaj malowania domów w zalipiańskie motywy kwiatowe pielęgnowany jest z pokolenia na pokolenie.

TRADYCJA MALOWANIA W ZALIPIU

Zalipie ma w sobie to coś. A jego tradycja jest długa i ciekawa. Badanie etnograficzne dowodzą, że początek kwiatów ma swoje źródło w jasnych ‘packach’ przypominających swoim kształtem kwiaty malowane na ścianach izb. Z czasem ‘packi’ wraz z dostępem do lepszych farb i pędzli, rozwinęły się najpierw w dwukolorowe kwiaty, a potem inspirowane kwiatami z pól i przydomowych ogródków coraz piękniejsze malowidła i girlandy. Warto zaznaczyć, że malarki z Zalipia nie używają szablonów, a wszystkie malowidła to wytwory ich wyobraźni. 

W Zalipiu około 50 zagród ozdobionych jest barwnymi motywami. Co roku te chaty biorą udział w konkursie “Malowana Chata”. Konkurs odbywa się co roku w pierwszą niedzielę po Bożym Ciele. To najdłużej trwający konkurs w zakresie sztuki ludowej w Polsce.

zalipie
zalipie
zalipie
zalipie
zalipie
zalipie
zalipie

CO ZOBACZYĆ W ZALIPIU?

1. Dom Malarek to miejsce, gdzie można uzyskać informację o tradycji malowania i obejrzeć wystawy prac. Warto wybrać się także na spotkanie podczas pracy i wziąć udział w warsztatach plastycznych.

 od maja do września pn – pt – 8:00 – 18:00 / sb – ndz 11:00 – 18:00

 od października do kwietnia pn – pt 8:00 – 16:00

2. Zagroda Edukacyjna Trojniaków to gospodarstwo prywatne w którym można podziwiać przedmioty używane dawniej w gospodarstwie. Ciekawa jest też całoroczna bożonarodzeniowa szopka. Dla głodomorów przygotowano warsztaty z pieczenia placów na blasze z degustacją.

Od maja do września od wt – ndz 10:00 – 18:00

Od października do kwietnia wt, śr, pt, sb 8:00 – 16:00 / czw., ndz. 9:00 – 17:00.

Ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem.

3.Zagroda Felicji Curyłowej – dom znanej malarki jest dość oblegany, więc możliwe, że trzeba będzie poczekać na wejście do środka. Felicja Curyłowa to propagatorka sztuki. Jej dom odwiedzamy był jeszcze za jej życia, a przez ostatnie lata stał się najważniejszym miejscem dla miłośników sztuki ludowej.

Od maja do września od wt – ndz 10:00 – 18:00

Od października do kwietnia wt, śr, pt, sb 8:00 – 16:00 / czw., ndz. 9:00 – 17:00.

Ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem.

zalipie
zalipie
zalipie
zalipie
zalipie
zalipie
zalipie

4.Kościół św. Józefa – bogato ozdobiony w motywy zalipiańskie z kaplicą św. Błażeja z haftowanymi ornatami w kwiaty. Kościół jest otwarty dla zwiedzających. 

5.Izba regionalna to dom malarki Janiny Lizak udostępniony przez jej wnuczkę Marzenę. Na miejscu utworzono pracownię i sklepik z pamiątkami dla zwiedzających.

Więcej ciekawych informacji o Sieci Najciekawszych Wsi i wartościach wiejskiego dziedzictwa znajdziecie na www.siecnajciekawszychwsi.pl Zalipie to nie jest skansen i trzeba o tym pamiętać, że to my jesteśmy tam gośćmi.

zalipie
zalipie
zalipie
zalipie
zalipie
zalipie
zalipie
zalipie

Więcej atrakcji w Małopolsce znajdziesz w tej sekcji.

Obserwuj mnie na Instagramie, Facebooku i Youtube

Postawisz kawkę za dobre rady? 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5 1 głos
Ocena wpisu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
alt
Mamo daleko jeszcze? – Travelling & Parenting blog

Powstał z pasji do podróżowania i pokazywania najpiękniejszych miejsc w Polsce i zagranicą z dwójką słodkich urwisów. Obserwuj i bądź na bieżąco!

Obserwuj mnie na