ZALIPIE
Zalipie to jedna z piękniejszych wiosek w woj. małopolskim w gminie Olesno na Powiślu Dąbrowskim znana z wyjątkowych malowideł na ścianach domostw. Zwyczaj malowania domów w zalipiańskie motywy kwiatowe pielęgnowany jest z pokolenia na pokolenie.
TRADYCJA MALOWANIA W ZALIPIU
Zalipie ma w sobie to coś. A jego tradycja jest długa i ciekawa. Badanie etnograficzne dowodzą, że początek kwiatów ma swoje źródło w jasnych ‘packach’ przypominających swoim kształtem kwiaty malowane na ścianach izb. Z czasem ‘packi’ wraz z dostępem do lepszych farb i pędzli, rozwinęły się najpierw w dwukolorowe kwiaty, a potem inspirowane kwiatami z pól i przydomowych ogródków coraz piękniejsze malowidła i girlandy. Warto zaznaczyć, że malarki z Zalipia nie używają szablonów, a wszystkie malowidła to wytwory ich wyobraźni.
W Zalipiu około 50 zagród ozdobionych jest barwnymi motywami. Co roku te chaty biorą udział w konkursie “Malowana Chata”. Konkurs odbywa się co roku w pierwszą niedzielę po Bożym Ciele. To najdłużej trwający konkurs w zakresie sztuki ludowej w Polsce.
CO ZOBACZYĆ W ZALIPIU?
1. Dom Malarek to miejsce, gdzie można uzyskać informację o tradycji malowania i obejrzeć wystawy prac. Warto wybrać się także na spotkanie podczas pracy i wziąć udział w warsztatach plastycznych.
od maja do września pn – pt – 8:00 – 18:00 / sb – ndz 11:00 – 18:00
od października do kwietnia pn – pt 8:00 – 16:00
2. Zagroda Edukacyjna Trojniaków to gospodarstwo prywatne w którym można podziwiać przedmioty używane dawniej w gospodarstwie. Ciekawa jest też całoroczna bożonarodzeniowa szopka. Dla głodomorów przygotowano warsztaty z pieczenia placów na blasze z degustacją.
Od maja do września od wt – ndz 10:00 – 18:00
Od października do kwietnia wt, śr, pt, sb 8:00 – 16:00 / czw., ndz. 9:00 – 17:00.
Ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem.
3.Zagroda Felicji Curyłowej – dom znanej malarki jest dość oblegany, więc możliwe, że trzeba będzie poczekać na wejście do środka. Felicja Curyłowa to propagatorka sztuki. Jej dom odwiedzamy był jeszcze za jej życia, a przez ostatnie lata stał się najważniejszym miejscem dla miłośników sztuki ludowej.
Od maja do września od wt – ndz 10:00 – 18:00
Od października do kwietnia wt, śr, pt, sb 8:00 – 16:00 / czw., ndz. 9:00 – 17:00.
Ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem.
4.Kościół św. Józefa – bogato ozdobiony w motywy zalipiańskie z kaplicą św. Błażeja z haftowanymi ornatami w kwiaty. Kościół jest otwarty dla zwiedzających.
5.Izba regionalna to dom malarki Janiny Lizak udostępniony przez jej wnuczkę Marzenę. Na miejscu utworzono pracownię i sklepik z pamiątkami dla zwiedzających.
Więcej ciekawych informacji o Sieci Najciekawszych Wsi i wartościach wiejskiego dziedzictwa znajdziecie na www.siecnajciekawszychwsi.pl Zalipie to nie jest skansen i trzeba o tym pamiętać, że to my jesteśmy tam gośćmi.
Więcej atrakcji w Małopolsce znajdziesz w tej sekcji.
Obserwuj mnie na Instagramie, Facebooku i Youtube
Postawisz kawkę za dobre rady? 😉