tyniec opactwo

Blog

TYNIEC

Tyniec był od zawsze na mojej liście do zobaczenia, ze względu na fantastyczne położenie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Ponieważ Tyniec leży niedaleko Krakowa, to jest to idealne miejsce na wypad zarówno z Krakowa lub przy okazji wycieczki do dawnej stolicy Polski. To właśnie w Tyńcu znajduje się najstarsze opactwo w Polsce. Według różnych źródeł historia opactwa zaczęła się w 1044 roku i powstała na zlecenie Kazimierza Wielkiego.

ZABYTKI

Tyniec to przede wszystkim odnowione opactwo, gdzie króluje zabudowa gotycka. Romańska ściana, portal z XI wieku, fundamenty pierwszego kościoła czy klasztor. Warto odwiedzić także kościół św. Piotra i Pawła z gotyckim prezbiterium i barokową nawą wraz z przepiękną amboną w kształcie łodzi. W opactwie można zwiedzić również muzeum z historią tynieckiego opactwa. Przewodnik oprowadzić może także po klasztorze. Dedykowane wycieczki z przewodnikiem są dostępne o różnych godzinach.

 

Przepiękny widok z Opactwa pozwala na kontemplację i odpoczynek z widokiem na Wisłę w tutejszej restauracji. Można wypić kawę czy coś zjeść. Wzdłuż Wisły można także wybrać się na wycieczkę rowerem lub po prostu na spacer i obejrzeć skałę na której zbudowano opactwo z obwarowaniem. Warto popływać także po Wiśle skuterem wodnym. W opactwie działa sklepik benedyktyński z naturalnymi produktami Benedyktynów i dewocjonaliami, gdzie oczywiście się zaopatrzyłam.

opactwo w tyncu
opactwo w tyncu
opactwo w tyncu
opactwo w tyncu

PIELGRZYMKA

Opactwo benedyktyńskie to idealne warunki dla medytacji, modlitwy i wyciszenia. Można skorzystać z sakramentów i uczestniczyć w mszy świętej z koncertem chorału gregoriańskiego. Na rekolekcje i warsztaty zjeżdżają się ludzie z całej Polski.

opactwo w tyncu
opactwo w tyncu
opactwo w tyncu
opactwo w tyncu

ADRES

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

ul.Benedyktyńska 37

30-398 Kraków

opactwo w tyncu
opactwo w tyncu
opactwo w tyncu
opactwo w tyncu
opactwo w tyncu
opactwo w tyncu

Więcej atrakcji w Małopolsce znajdziesz w tej sekcji.

Obserwuj mnie na Instagramie, Facebooku i Youtube

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5 1 głos
Ocena wpisu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
alt
Mamo daleko jeszcze? – Travelling & Parenting blog

Powstał z pasji do podróżowania i pokazywania najpiękniejszych miejsc w Polsce i zagranicą z dwójką słodkich urwisów. Obserwuj i bądź na bieżąco!

Obserwuj mnie na