Image Alt

Blog

Pierwsze odwiedziny po narodzinach niemowlęcia – o czym pamiętać?

Pojawienie się nowego członka rodziny to wielkie wydarzenie! Rodziców czeka mnóstwo „pierwszych razów”: pierwsze karmienie, pierwsza kąpiel, pierwsze przewijanie. Te chwile wyróżnia wyjątkowa intymność – to czas, który zazwyczaj współdzielą mama, tata i niemowlę. A co z pojawieniem się pierwszych gości? O czym powinni pamiętać rodzice, a o czym odwiedzający? Wyjaśniamy, jak przygotować się na pierwsze odwiedziny u niemowlęcia!

NA POCZĄTEK TYLKO NABLIŻSI

Po powrocie z maluszkiem do domu warto dać mamie i dziecku co najmniej 3-4 dni absolutnego spokoju. To czas na nabieranie sił, dochodzenie do siebie i oswajanie się z nową sytuacją. Jednak dziadkowie, najbliższa rodzina czy najlepsi przyjaciele raczej nie wytrzymają ani chwili dłużej… Jeśli z noworodkiem jest wszystko w porządku i świeżo upieczona mama naprawdę tego chce, można już zaprosić kilka osób – ale nie za dużo, 2-3 na raz zdecydowanie wystarczy.

Zdarza się jednak, że po porodzie młoda mama nie ma ochoty na żadne wizyty. Połóg to trudny okres, dodatkowo kobieta może być obolała po porodzie, skrępowana albo ma tzw. baby blues. Samopoczucie i komfort mamy należy wtedy postawić na pierwszym miejscu. Nie krępuj się odmawiać! A jeśli ktoś jest wyjątkowo nachalny, powiedz, że lekarz nie zalecił wam przyjmowania gości. Warto też zaznaczyć, że nie przyjmujesz żadnych niezapowiedzianych wizyt.

NOWORODKA MOGĄ ODWIEDZIĆ TYLKO ZDROWI

Noworodek ma bardzo słabo rozwinięty układ odpornościowy, dlatego jakakolwiek infekcja – nawet zwykły katar, nie mówiąc już o przeziębieniu, grypie czy opryszczce wargowej – wyklucza możliwość odwiedzin. Naprawdę, z wirusami nie ma żartów! Wizyta dorosłego z delikatnym przeziębieniem u może doprowadzić do trudności z oddychaniem i karmieniem noworodka, a zapalenie oskrzelików spowodowane wirusem RSV (które często daje niezbyt uciążliwe objawy) – do konieczności leczenia szpitalnego, nawet na OIOM-ie!

Nie zapraszaj też żadnych dzieci, zwłaszcza chodzących do przedszkola i żłobka, nawet jeżeli nie mają objawów choroby. Okres inkubacji wirusów trwa kilka dni, a nawet zdrowy przedszkolak może być nosicielem infekcji. I tak będziesz mieć wystarczająco dużo problemów z przynoszonymi zarazkami, jeśli Twój maluszek ma starsze rodzeństwo. Lekarz pediatra Monika Działowska radzi, żeby unikać kontaktu noworodka z innymi dziećmi „przez kilka pierwszych tygodni (…) do pierwszego szczepienia (ok. 6. tygodnia życia) (…), zwłaszcza w sezonie infekcyjnym. Ryzyko zarażenia jest za duże, czas na wspólną zabawę jeszcze przyjdzie”[1].

NA JAKĄ PORĘ ZAPLANOWAĆ ODWIEDZINY?

Najlepsza pora odwiedzin to wczesne popołudnie. Później zarówno mama, jak i maluch mogą być za bardzo zmęczeni. Poza tym wieczór to zazwyczaj moment na pewne wspólne, rodzinne rytuały – karmienie, kąpiel, czytanie bajek do snu. Nie pozwól, żeby goście zakłócali Wasz rytm.

CO POWINNI ROBIĆ GOŚCIE, JEŚLI POJAWIĄ SIĘ JUŻ U MALUSZKA?

Pierwszą rzeczą po przyjściu do noworodka wcale nie jest oglądanie dzidziusia! Wszyscy muszą najpierw udać się do łazienki, żeby umyć ręce. Nie musisz wcale pozwalać, żeby goście przekazywali go sobie z rąk do rąk, kołysali czy całowali (akurat na całowanie nawet nie powinnaś pozwalać ze względu na ryzyko przekazania zarazków bytujących w nosie i gardle). Jednak rozanielone ciocie i przyjaciółki na pewno zechcą pogłaskać maluszka po główce czy rączkach.

Najlepiej dla maluszka będzie, jeśli to mama weźmie go na ręce i zaniesie pokazać go gościom przez kilka minut, a potem odłoży z powrotem do łóżeczka. Inna bezpieczna opcja to zaproszenie odwiedzających do pokoju, w którym dzidziuś leży w swoim łóżku. Kilka chwil na poznanie nowego członka rodziny wystarczy. Cała wizyta u noworodka i jego rodziców nie powinna zająć więcej niż 1-1,5 godziny.

PREZENT?

Obecnie panuje zwyczaj, w którym goście przynoszą świeżo upieczonym rodzicom drobne upominki. W tej roli idealnie sprawdzą się naturalne, bezpieczne dla skóry bobasa kolorowe pieluszki, książki dot. rodzicielstwa, paczki śpioszków, elektryczna niania, zestawy kosmetyków dla Mamy oraz pamiątkowe albumy do rodzinnego, wspólnego wypełniania.

Jeśli jesteś gościem, weź pod uwagę ważną rzecz: Mama może czuć się skrępowana i nie wiedzieć, jak Cię grzecznie wyprosić albo jak wyrazić swoje potrzeby. Nie przeciągaj więc swojej wizyty! Ani maluszek, ani jego rodzice na pewno się nie obrażą, jeśli wpadniesz tylko na 15 minut.

Obserwuj mnie na Instagramie, Facebooku i Youtube.

A może by tak postawić kawę: małą, średnią lub latte?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5 1 głos
Ocena wpisu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
alt
Mamo daleko jeszcze? – Travelling & Parenting blog

Powstał z pasji do podróżowania i pokazywania najpiękniejszych miejsc w Polsce i zagranicą z dwójką słodkich urwisów. Obserwuj i bądź na bieżąco!

Obserwuj mnie na