Image Alt

Blog

OGRÓD MAJORELLE, MARRAKESZ

Ostatnio pisałam o Muzeum Yvessa Saint Laurenta w Marrakeszu, które powstało jako hołd Marrakeszu dla artysty. Dziś będzie o drugim nietypowym miejscu związanym z tym projektantem i zarazem jednej z największych atrakcji turystycznych w Marrakeszu – Ogrodzie Majorelle (Jardin Majorelle). Ogród Majorelle, Marrakesz.

WILLA OASIS I MUZEUM BERBERÓW

Ogród Majorelle to dzieło francuskiego malarza Jacques’a Majorelle, który zauroczony Marrakeszem, osiedlił się w mieście na stałe. Zanim artysta stworzył jednak ogród, rozsławił we Francji Marrakesz do tego stopnia, że zaczął przedstawiać życie Marrakeszu na obrazach. Przez 40 lat budował swój ogród w Marrakeszu i wokół kobaltowej willi stworzył katedrę kształtów i kolorów z roślinnością z całego świata. Ogród Majorelle otworzono w 1947 r. Przez kolejne lata i po śmierci Majorelle, miejsce podupadało, jednak to właśnie Yves Saint Laurent wraz ze swoim partnerem ocalili Jardin Majorelle przed zniszczeniem kupując je w 1980 r i zmieniając nazwę na Willa Oasis. Od 2011 istnieje tam Muzeum Berberów, w którym znaleźć można ponad 600 eksponatów, które zbierał YSL i Berge, zafascynowani kulturą tego ludu. Ponad 600 obiektów, zebranych od gór Rif po Saharę przez Pierre’a Bergé i Yves Saint Laurent, świadczy o bogactwie i różnorodności tej tętniącej życiem kultury, która wciąż jest bardzo żywa. Kolekcja jest prezentowana w czterech odrębnych przestrzeniach, z których każda poświęcona jest określonemu tematowi. Przed wejściem do sal wystawowych zostajemy zaprezentowani zarys historii ludu Berberów  w Maroku oraz mapa przedstawiająca rozmieszczenie głównych plemion Berberów w całym kraju. W muzeum zastosowano elementy audiowizualne, aby zwiększyć uznanie odwiedzających dla kultury berberyjskiej.

ROŚLINNOŚĆ

Ogrody Majorelle zajmują około 9 000 m kwadratowych i są obsadzone egzotycznymi roślinami z różnych zakątków świata, które sprowadzał Majorelle. Znalazły się tam m.in. kaktusy, jukki, palmy, bananowce, granaty, babusy czy jaśminy. Niektóre palmy zaimportowano z Południowego Pacyfiku, Azji czy Wysp Kanaryjskich. YSL i Berge zwiększyli liczbę gatunków roślin do 300 i stworzyli system nawadniania. Obecnie ogrody są otwarte dla publiczności, a zyski są wykorzystywane na finansowanie nowych projektów. Rocznie ogrody odwiedza około 700 tys turystów. Wyjątkowy klimat tworzą także baseny i fontanny, a jedną z nich zaprojektował amerykański artysta Bill Willis, który udekorował źródło marokańskimi płytkami zellige. Ogród to także dom dla licznych ptaków i zwierząt. Wzdłuż ogrodu stworzono także las bambusowy niczym z Azji

MUZEUM YVES SAINT LAURENT

Niedaleko od Ogrodów Majorelle znajduje się Muzeum Yves Saint Laurent, które opowiada o życiu i sztuce projektanta w Maroko z przekrojem przez całą jego twórczość także we Francji.

Warto zakupić bilet łączony do obu atrakcji i przyjść dużo wcześniej. Spodziewajcie się tłumów, więc warto przyjść rano. Bilety można zakupić dużo wcześniej online.

THE CAFE MAJORELLE & THE BOUTIQUE

W Ogrodzie znajduje się też piękna kawiarnia i butik z wyrobami sztuki berberyjskiej. Café Majorelle jest otwarta w tych samych godzinach co ogród. Śniadanie, zarówno marokańskie, jak i kontynentalne, serwowane jest rano, a na lunch oferowane jest menu à la carte, w tym lekkie sałatki i dania na ciepło przygotowywane ze świeżych, lokalnych produktów. Budynek, mieszczący się w dawnych kwaterach służby za czasów Jacquesa Majorelle’a, został zainspirowany konstrukcjami z ubitej ziemi, spotykanymi w berberyjskich regionach Afryki Północnej. Został później odnowiony – zachowując wiejski charakter – przez projektantkę ogrodów Madison Cox. Jego wnętrze obejmuje małe marokańskie salony z kominkami i wewnętrzny dziedziniec obsadzony drzewami pomarańczowymi i białymi bugenwillami.

Produkty sprzedawane w butiku są wykonywane ręcznie przez najlepszych marokańskich rzemieślników, przy użyciu materiałów najwyższej jakości i przy użyciu najbardziej wyrafinowanego wykonania. Wnętrze butiku o żywych kolorach jest bezpośrednim hołdem dla Yves Saint Laurent, którego prace były głęboko inspirowane kolorami Marrakeszu. Butik odzwierciedla wartości organizacji non-profit Fondation Jardin Majorelle, oferując produkty zaprojektowane i wykonane lokalnie oraz całkowicie wykorzystując swoje dochody na finansowanie inicjatyw społecznych i kulturalnych w Maroku.

ADRES:

RUE YVES SAINT LAURENT, 40090 MARRAKECH

NASZ POBYT W MARRAKECHU

Całą rodziną zatrzymaliśmy sie w Marrakeszu w Riad Babouchta & Spa, który mogę Wam polecić z całego serca.

Riad Babouchta & Spa jest dobrze położony w centrum Marrakeszu i oferuje klimatyzowane pokoje, ogród, bezpłatne WiFi oraz wspólny salon.

W pensjonacie wszystkie pokoje dysponują patio. Każdy pokój wyposażony jest w łazienkę z prysznicem, bezpłatnym zestawem kosmetyków i suszarką do włosów. Codziennie w obiekcie dostępne jest śniadanie kontynentalne i halal.

W pobliżu obiektu znajdują się takie atrakcje jak Le Jardin Secret, Muzeum Mouassine i Muzeum Orientalistyczne w Marrakeszu.

Fajną wycieczkę oferuje także Get Your Guide, klikając w ten link. Sprawdźcie jakie opcje oferuje w Marrakeszu.

Zobacz także serię wpisów o podróżach na świecie z dzieckiem lub zajrzyj do sekcji o Maroko, jeśli się tam wybierasz.

Jestem na Instagramie, Facebooku i Youtube.

5 1 głos
Ocena wpisu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
alt
Mamo daleko jeszcze? – Travelling & Parenting blog

Powstał z pasji do podróżowania i pokazywania najpiękniejszych miejsc w Polsce i zagranicą z dwójką słodkich urwisów. Obserwuj i bądź na bieżąco!

Obserwuj mnie na