Image Alt

Blog

NOWY ORLEAN – CO ZOBACZYĆ?

TOP 10 W NOWYM ORLEANIE

Chociaż na brak wyjątkowych miejsc w USA nie można narzekać, tak jednym z wyjątkowych miejsc na południu jest Nowy Orlean, gdzie mieszają się wpływy francuskie, hiszpańskie, afrykańskie i amerykańskie. Miasto zachwyca nie tylko turystów, ale także samych Amerykanów. Centrum Nowego Orleanu jest najbardziej malownicze i jest wizytówką miasta.

Jest kolebką jazzu i rajem miłośników muzyki, ale także wszystkich foodies, którzy łączą jedzenie z podróżami czyli food & travel. Warto tutaj przyjechać chociażby dla słynnej kreolskiej kuchni Południa. 10 lat po uderzeniu huraganu Katrina, miasto wciąż tętni życiem i pielęgnuje wieloletnią tradycję. 

nowy orlean
nowy orlean
nowy orlean

CO ZOBACZYĆ W NOWYM ORLEANIE Z DZIEĆMI LUB BEZ?

 • Spacer wzdłuż rzeki Missisipi. Na deptaku jest dość sporo ludzi, ale warto tutaj zajrzeć w leniwe popołudnie oraz zarezerwować rejs po Missisipi. Najlepiej załapać się także na koncert jazzowy, który jest dodatkową atrakcją na statku.
 • Garden District – dzielnica z pięknymi domami i okalającą zielenią. Swoje posiadłości posiadają tam m.in Sandra Bullock czy Beyoncé.
 • Spacer po Dzielnicy Francuskiej (French Quarter) – absolutny hit! Znajdziecie tutaj wszystko. Od moteli po wielogwiazdkowe, luksusowe hotele. To wizytówka Nowego Orleanu. Warto rozważyć wizytę z samego rana, kiedy jest zdecydowanie mniej turystów. W szczególności z dziećmi. Dla nocnych marków to jednak nie załatwi sprawy. NOLA tętni życiem wieczorem i ten widok zdecydowanie należy zobaczyć. Dzielnica znalazła się na National Historic Landmark i to tutaj trzeba obejrzeć: Jackson Square, St Loius Cathedral, Budynki Pontalba – z czerwonej cegły oraz słynną Bourbon Street i Cafe du Monde.
 • Bourbon Street – to najbardziej rozrywkowa ulica Nowego Orleanu. Tętniąca w dzień jak i w nocy. Ulica pełna barów i restauracji, pubów, dyskotek i perełek sklepowych. Warto pokręcić się także poza Bourboun Street i zobaczyć okoliczne ulice.
 • French Market – wielka hala wypełniona pamiątkami, lokalnym jedzeniem, przepysznym i bardzo zróżnicowanym, gdzie możecie zjeść nawet przekąskę z aligatora.
 • Cafe du Monde – obowiązkowy punkt na mapie – legendarna kawiarnia z 1862 r z kreolskimi pączkami i kawą. Staliśmy w ogromnej kolejce, aby się do niej dostać, ale zdecydowanie warto. Obowiązują dwie kolejki. Jedna do kawiarni, a druga do okienka z pączkami i kawą na wynos. Chyba, nie muszę mówić w której trzeba się ustawić z dziećmi?:)
 • Przejażdżka zabytkowym tramwajem. Trasa zielonego tramwaju prowadzi z French Quarter do Garden District. Nie kosztuje dużo, a macie z niej dużo fun’u.
 • City Park tuż obok wejścia do New Orleans Museum of Arts – wszystkie parki w Stanach są zielone i bardzo dostosowane do dzieci.
 • Cmentarz Lafayette  – ułożony na terenie Garden District jest miejscem malowniczym i znajduje się w nim sporo zabytkowych grobów i mauzoleów.Warto obejrzeć inne niż wszędzie pomniki, gdzie zmarłych umieszcza się nad ziemią w efektownych grobowcach, żeby nie podmywała ich woda. Warto wziąć tutaj przewodnika. Nie skorzystaliśmy, aby nie robić traumy dzieciakom, chociaż zza muru wyglądał fantastycznie.
nowy orlean

DLACZEGO NIEKTÓRYM PODOBA SIĘ NOWY ORLEAN A INNI NARZEKAJĄ?

Być może chodzi o nieustanny, nieprzyjemny zapach, który cały czas unosi się w powietrzu na całej ulicy. W szczególności na Bourbon Street. To miasto kontrastów, magicznej aury unoszącej się wokół. Miasto tętniące nocą, trochę śpiące w dzień.

MARDI GRAS

W NOLA (NO – Nowy Orlean, LA – Louisiana), Mardi Gras czyli Ostatki, należą do najpopularniejszych na świecie. W żadnym amerykańskim mieście nie są obchodzone tak hucznie jak właśnie tutaj. Kolorowe stroje, przebrania, muzyka na żywo. Karnawał trwa przez 2 tygodnie przed środą popielcową na Bourbon Street. To także święto słynnego Ciasta Króla w którym umieszcza się plastikową figurkę. Kto ją znajdzie będzie miał szczęście.

HOTEL

W centrum miasta jest zdecydowanie za głośno, najlepiej więc szukać noclegów na obrzeżach miasta. Można trafić naprawdę na dobre oferty. 

nowy orlean
nowy orlean

CO ZJEŚĆ W NOWYM ORLEANIE?

Wybór restauracji jest ogromny. Trzeba oczywiście spróbować kreolskiej kuchni i wyjątkowych smaków. Przede wszystkim warto spróbować:
 • Gumbo – pożywną zupę z owocami morza, mięsem i ryżem
 • Jambalaya – zbliżona do hiszpańskiej paelli na bazie kiełbasy, mięsa i ryżu
 • Ostrygi
 • Po- boy – kanapkę z wołowiną, rybą i owocami morza
 • Raki  które w sezonie wiosennym królują na każdym talerzu

VOODOO

Dla tych, co lubią się bać VooDoo Museum, Chapel i wycieczka w stylu Haunted History Tour będzie idealna. Można poznać historię laleczki, obejrzeć kultowy pokaz i nawet wziąć nim udział. VooDoo to nieodłączony element Nowego Orleanu. To miasto jest zdecydowanie najbardziej nawiedzone i pełne nadprzyrodzonych mocy. Aurę tajemniczości i magii czuje się w powietrzu. Na każdym kroku spotkać można wróżki, sklepy ezoteryczne.

CZY WARTO ODWIEDZIĆ NOWY ORLEAN?

Zdecydowanie jest to punkt na południu, który należy odwiedzić. Miasto samo w sobie jednak nie powaliło mnie na kolana. Uważam, że jest zdecydowanie przereklamowane. W okolicach Nowego Orleanu znajduje się także Oak Alley Plantation – jedna z najbardziej znanych plantacji i to tam musicie zawitać na 100%.

nowy orlean
nowy orlean
nowy orlean
5 1 głos
Ocena wpisu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
alt
Mamo daleko jeszcze? – Travelling & Parenting blog

Powstał z pasji do podróżowania i pokazywania najpiękniejszych miejsc w Polsce i zagranicą z dwójką słodkich urwisów. Obserwuj i bądź na bieżąco!

Obserwuj mnie na