muzeum prl

Blog

MUZEUM ŻYCIA W PRL

Przeniosłam się do czasów dzieciństwa, gdzie królowały rosyjskie kolejki, suszarki Farel, syfony i Żytnia wódka. Magnetofon Kasprzak i rzutnik bajek Jacek, którego używają teraz moje dzieci to jeden z eksponatów wystawy. Kolejką z jednej z półek bawią się  podobnie jak jabłuszkiem, które wciągało pieniążek i było moją ulubioną skarbonką. W rodzinnym domu znajdę nadal parę skarbów z tego okresu. Niezawodną farelkę czy wciąż dobrą lokówkę. To była wizyta pełna wspomnień. 
muzeum prl
muzeum prl
muzeum prl
muzeum prl

PODRÓŻ DO PRZESZŁOŚCI

Na stronie obiektu widnieje opis, że Muzeum Życia w PRL to unikalne miejsce, które pobudza do wspomnień i refleksji. Tak było właśnie z nami i naszym niedzielnym popołudniem. Młodemu pokoleniu mogliśmy pokazać jak zmieniało się nasze życie i jakie wynalazki wtedy królowały. Jak inaczej i jak odmiennie wyglądało wtedy codzienne życie. To angażująca lekcja historii i wiele ciekawostek z realnymi obrazami w zaaranżowanym kinie w stylu lat 70.

Wizyta w Muzeum PRL czy wycieczka starym autem po Warszawie to świetne miejsce dla naszych rodziców czy dziadków, którzy może różnie wspominają ten okres, ale przeważnie z sentymentem wracają do niego w swoich opowieściach.

Wystawa Muzeum Życia w PRL opowiada o polityce władzy ludowej oraz o wpływie na codzienność obywateli, kiedy wszystko trzeba było sobie “załatwić”. Odbudowie kraju ze zniszczeń wojennych towarzyszył ogromny entuzjazm. Z drugiej strony jednak obywatele nie byli w stanie uciec od Służb Bezpieczeństwa i nie mogli żyć po swojemu. Ciągła kontrola, nakazy i ograniczenia sprawiły jednak, że był to okres ogromnej kreatywności i zaradności w społeczeństwie.

muzeum prl
muzeum prl
muzeum prl
muzeum prl

WYSTAWA

Interesujące i angażujące w wystawie jest to, że możesz usiąść na półkotapczanie czy taborecie w kuchni i powrócić do mieszkania przeciętnego Polaka.  Tematyka wystawy pełnej rekwizytów z tego okresu to m.in:

  • odbudowa po wojnie
  • motoryzacja
  • turystyka
  • gastronomia
  • moda
  • historia
  • życie codzienne Polaków.
muzeum prl
muzeum prl
muzeum prl
muzeum prl

KAWIARNIA

To nie bajka, że w kawiarnii stylizowanej na tamtejszą epokę znajdziecie najlepsze WZ-tki w mieście czy napijecie się kawy z oryginalnego  50 – letniego ekspresu.  Królują także lody bambino i gumy turbo. Wyjątkowa kawiarnia oferuje także wafle przekładane czekoladą czy oranżadę z minionej epoki. Cud, miód..

muzeum prl
muzeum prl
muzeum prl
muzeum prl
muzeum prl
muzeum prl
muzeum prl
muzeum prl

PRZEDSZKOLE W STYLU PRL

Hitem dla naszych dzieci było jednak przedszkole stylizowane na okres PRL. Gra w klasy na wejściu, miś uszatek, wózek dla lalek czy małe stoliczki z grami planszowymi. Zdecydowanie wszystkiego można dotknąć i sprawdzić. To było dla nich mega ciekawe.

Muzeum posiada także wyjątkową ofertę “Muzeum w walizce”. To znaczy, że możesz zamówić zabytkową Nyskę do siebie, do szkoły, do przedszkola. Dzięki temu dzieci zyskają świetną lekcję historii.

muzeum prl
muzeum prl
muzeum prl
muzeum prl
muzeum prl
muzeum prl
muzeum prl
muzeum prl
muzeum prl
muzeum prl
muzeum prl
muzeum prl

WYCIECZKI NYSKĄ

Dopełnieniem waszego PRL-owskiego doświadczenia była wycieczka Nyską ze wspaniałym przewodnikiem, który nie tylko opowie o historii Warszawy, obwiezie po historycznych miejscach Warszawy, ale także zaśpiewa czy doda od siebie kilka ciekawych opowieści. Nie przeczytacie ich w przewodniku. Jedną z nich jest ta o Rolling Stones, którzy grając koncert w Sali Kongresowej poprosili o zapłatę za koncert w funtach. Władza jednak nie była w stanie zrealizować ich żądania, więc muzycy kupili wagon wódki, którego finalnie nie udało im się z Polski zabrać do UK. Po tym zdarzeniu, przez wiele lat, artyści nie chcieli przyjeżdżać do Polski na koncerty. Pan Stanisław jest skarbnicą wiedzy. Dzieci go uwielbiają i bardzo podoba im się wycieczka prawdziwym, starym samochodem. Wszystko na temat wycieczki Nyską przeczytacie tutaj.  Samochód symbol,  produkowany aż do 1994 r. rozkochał nas w sobie, podobnie jak i przewodnik.

muzeum prl
muzeum prl
muzeum prl
muzeum prl
muzeum prl
muzeum prl
muzeum prl
muzeum prl

ADRES I GODZINY OTWARCIA

pon – czw – 10:00 – 18:00

pt – 12:00 – 20:00

sb – ndz – 10:00 – 18:00

Ul.Piękna 28/34, tuż przy Placu Konstytucji.

Warszawa

 

BILETY

Normalny – 24 zł

Ulgowy – 16 zł

Rodzinny od 58 zł – 72 zł

Istnieje możliwość zarezerwowania przewodnika

Dostępne także audioprzewodniki w dodatku na odtwarzaczu kasetowym.

muzeum prl
muzeum prl
muzeum prl
muzeum prl

Więcej atrakcji w Warszawie dla dzieci i nie tylko znajdziesz tutaj.

Obserwuj mnie na Instagramie, Facebooku i Youtube oraz obejrzyj relację naszej wycieczki Nyską i z Muzeum Życia w PRL.

Postawisz kawkę za dobrą robotę? 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5 1 głos
Ocena wpisu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
alt
Mamo daleko jeszcze? – Travelling & Parenting blog

Powstał z pasji do podróżowania i pokazywania najpiękniejszych miejsc w Polsce i zagranicą z dwójką słodkich urwisów. Obserwuj i bądź na bieżąco!

Obserwuj mnie na