Image Alt

Blog

MUZEUM SZTUKI I TECHNIKI JAPOŃSKIEJ MANGGHA

Manggha: Most Między Tradycją a Nowoczesnością Japońskiej Sztuki i Techniki

Nasze wrażenia z wizyty w niezwykłym miejscu, które stanowi prawdziwy most między tradycją a nowoczesnością – Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie opisuję w dzisiejszym poście. To miejsce, gdzie kultura, historia, i innowacyjność splatają się w jedno, tworząc niezapomnianą podróż przez świat japońskiej mangi i techniki. Już samo wejście do Manggha przenosi nas do orientalnego świata. Eleganckie wnętrza i ogrody japońskie tworzą atmosferę spokoju i refleksji, idealną do odkrywania sztuki.

Manggha oferuje nie tylko stałe wystawy prezentujące unikatowe dzieła japońskich artystów, ale także ekscytujące wystawy tymczasowe, które przyciągają miłośników sztuki z całego świata. Każda wystawa to głęboka podróż w świat tradycji, kultury i nowoczesnych interpretacji sztuki japońskiej.

Muzem Manggha to narodowa instytucja państwowa, popularyzująca kulturę japońską i dalekiego wschodu, a powstała z inicjatywy Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz. W 2005 r. Muzeum otrzymało status samodzielnej instytucji kultury. W końcu powstał dom dla sztuki japońskiej zgromadzonej przez Feliksa „Mangghę” Jasieńskiego. Niezwykłym wyróżnieniem dla miejsca była wizyta cesarza Japonii Akihito w 2002 r oraz ich syna w  2019 r. Ponad 100 tys. ludzi odwiedza muzeum rocznie.

Muzeum organizuje również warsztaty i wykłady, które pozwalają zgłębiać tajniki tradycyjnych japońskich technik artystycznych. To niepowtarzalna okazja do nauki i rozwijania własnych umiejętności pod okiem doświadczonych mistrzów. W budynku znajduje się także Szkoła Języka Japońskiego.

EDUKACJA

W muzeum Mangghi możecie skorzystać także z licznych warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży: origami, kaligrafii, zakładania kimona czy ceremonii herbacianej.  W maju odbywa się także wyjątkowy dzień dziecka. Muzeum prowadzi także wyjątkowe lekcje muzealne takie jak: Podróż do Japonii czy Podróż po Azji Wschodniej dla przedszkolaków w wieku 4 – 6 lat. Każda z nich to opowieść kulturowo – geograficzna z częścią warsztatowo – plastyczną i aktywizacyjną dla dzieci. W muzeum znajduje się także Klub Origami z cyklem warsztatów plastycznych.

SKLEPIK Z PAMIĄTKAMI

Po fascynującej podróży przez muzeum warto odwiedzić sklep z pamiątkami www.manggha.shop.pl, gdzie znajdziemy nie tylko unikalne gadżety, ale także oryginalne wydania mangi i dzieła sztuki japońskiej, a po zwiedzaniu warto odwiedzić kawiarnię Cafe Manggha.

HIROSHIGE

Do 5.05.2024 r. Muzeum Manggha prezentuje wystawę poświęconą Utagawie Hiroshigemu – artyście, który zmienił język wizualny sztuki Zachodu w XIX i XX wieku, współtworząc zjawisko japonizmu. W kolekcji Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego znajduje się blisko dwa tysiące jego drzeworytów. To jeden z najważniejszych mistrzów japońskiego drzeworytu ukiyo-e. Jego prace są nie tylko dziełami sztuki, ale także oknem do kultury i życia codziennego Japonii okresu Edo.
Hiroshige urodził się w Edo (obecnie Tokio) i zaczął swoją karierę artystyczną jako uczeń Utagawy Toyohiro, cenionego artysty ukiyo-e. Jednak największy wpływ na jego twórczość miała podróż, którą odbył w 1832 roku po Tōkaidō, głównej trasie łączącej Edo z Kioto. Ta podróż stała się inspiracją dla jednej z najbardziej znanych serii jego dzieł, „Pięćdziesiąt Trzy Stacje Tōkaidō”.

Hiroshige był jednym z najważniejszych przedstawicieli stylu japońskiego malarstwa krajobrazowego ukiyo-e. Jego prace charakteryzowały się unikalnymi kompozycjami, zręcznym wykorzystaniem kolorów i zdolnością do uchwycenia różnych nastrojów. Szereg jego serii, takich jak „Dwadzieścia Widoków Kwiatów Wiśni” czy „Dwadzieścia Widoków z Edo”, zdobył ogromną popularność zarówno w Japonii, jak i za granicą.

Hiroshige zmarł w 1858 roku, ale jego dziedzictwo przetrwało i stało się inspiracją dla wielu artystów i miłośników sztuki na całym świecie. Jego prace były również źródłem inspiracji dla malarzy impresjonistycznych w Europie, takich jak Vincent van Gogh, co dowodzi globalnego znaczenia jego twórczości.

Wystawa Hiroshige 2023. Z kolekcji Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego przedstawia trzy dominujące w twórczości artysty toposy – Naturę, Drogę i Miejsca, które wzajemnie się przenikają, tworząc jedną, ponadczasową wypowiedź. Obecny jest także wątek biograficzny.

COSMIC GENERATION

Do 04.02.2024 r. można odwiedzić także wystawę Agaty Agatowskiej, rzeźbiarki z Oświęcimia, która odwołuje się w swoich rzeźbach do figur znanych ze sztuki współczesnej lub popiersi z przeszłości. Czerpie także z kultury, filmu i sztuki. Wystawa Cosmic Generation nawiązuje do postaci kobiety, silnej i z uniesioną głową. Artystka inspirowała się także kolekcjami Muglera czy McQueena.

ADRES:

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

ul. M. Konopnickiej 26
30-302 Kraków

Więcej o tym co zobaczyć w Małopolsce zobaczysz tutaj.

Pamiętaj, jestem na Instagramie, Facebooku i Youtube, miło mi będzie jak dołączysz do społeczności aktywnych rodziców i polubisz mój fanpage.

A jeśli doceniasz to co robię, postaw mi kawę 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5 1 głos
Ocena wpisu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
alt
Mamo daleko jeszcze? – Travelling & Parenting blog

Powstał z pasji do podróżowania i pokazywania najpiękniejszych miejsc w Polsce i zagranicą z dwójką słodkich urwisów. Obserwuj i bądź na bieżąco!

Obserwuj mnie na