MUZEUM POCZTY I TELEKOMUNIKACJI WE WROCŁAWIU
Jednym z punktów naszej wycieczki były odwiedziny w Muzeum Poczty we Wrocławiu. Znaczki, dyliżanse pocztowe, telegrafy i PRL-owe telefony to coś co warto pokazać dzieciom za młodu, bo tak jak kasety czy płyty CD niedługo mogą wypaść z obiegu.
DLACZEGO WARTO?
Muzeum znajduje się ścisłym centrum i jest warte odwiedzenia, bo pokazuje ogrom historii Polski, a zbiory są wyjątkowe. Dzięki Pani Monice, która przekazała nam esencję wystawy, dowiedzieliśmy się m.in jak wykonuje się znaczki, jakie kolekcje dostępne są w zbiorach muzeum czy jak zmieniała się poczta polska.
To jedyne w Polsce muzeum obok Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, które pokazuje i opowiada historię poczty i telekomunikacji w Polsce. Muzeum mieści się w zabytkowym budynku Poczty Głównej przy ul. Krasińskiego 1. Warto podkreślić, że muzeum jest członkiem ICON czyli International Council of Museums oraz IATM – International Association of Transport Museums.
ZBIORY
Muzeum gromadzi zbiory z przeszłości polskiej poczty, a w kolekcji znajdują się znaczki pocztowe od pierwszej emisji. Mnóstwo tam obrazów, skrzynek pocztowych z całego świata, fotografii, mundurów, telefonów, telegrafów czy egzemplarzy telewizyjnych. Osobna sala wystawowa prezentuje bardzo dobrze zachowane dyliżanse pocztowe, które robią ogromne wrażenie. Wystawa przedstawia zestaw zbiorów pieczęci pocztowych, pamiątek historycznych, ciekawych dokumentów czy fotografii.
Wystawa jest podzielona na dwie części:
- filatelistyczną – przedstawiającą historię polskich i zagranicznych znaczków oraz proces powstawania znaczka od projektu do finalnego produktu, rodzaj emisji czy formę wydawniczą; warto przyjrzeć się znaczkom, których przekrój jest ogromny: od sztuki, muzyki przez cyrk i zabawę z różnych krajów świata.
- telekomunikacyjną – opowiadającą historię telefonii na całym świecie prezentując tym samym ścienne i biurkowe telefony z mikrofonem i słuchawką ze Szwecji czy Ameryki
Ciekawe eksponaty to m.in szyldy i skrzynki pocztowe z całego świata, także zaborów wojennych. Znajdzie się coś też dla fanów PRL. Warto pokazać dzieciom także automat pocztowy na kartę czy telegraf. Wiecie, że na rozmowę telefoniczną można było czasami czekać tydzień?
W ekspozycji, obok akcesoriów związanych z dawnymi środkami transportu pocztowego, można zobaczyć trzy konne pojazdy pocztowe – dyliżanse zachowane w świetnym stanie.
Garść ciekawostek znajdziecie także na stronie muzeum, wiedzieliście np., że Bhutan wyprodukował grające znaczki pocztowe w postaci płyt gramofonowych?
Zajrzyjcie także na 10. piętro budynku z którego można obejrzeć panoramę Wrocławia.
WARSZTATY DLA DZIECI
Muzeum oferuje zestaw warsztatów dla dzieci ze szkół i przedszkoli, którymi warto się zainteresować. Pełną ofertę można znaleźć tutaj. Warto jednak wspomnieć, że warsztaty są dość ciekawe, bo można zaprojektować swój znaczek pocztowy.
Jeśli w najbliższym czasie nie uda Wam się zawitać do Wrocławia, Muzeum oferuje wirtualną wycieczkę, gdzie cofniecie się w czasie do czasów bez telefonów komórkowych i internetu. Warto do tego wrócić!
GODZINY OTWARCIA:
Od pn – pt: 10:00 – 15:30
ndz: 10:00 – 14:30
ADRES:
MUZEUM POCZTY I TELEKOMUNIKACJI WE WROCŁAWIU
ul. Z. Krasińskiego 1
Miejsca warte zobaczenia na Dolnym Śląsku znajdziesz tutaj.
Pamiętaj, jestem na Instagramie, Facebooku i Youtube, miło mi będzie jak dołączysz do społeczności aktywnych rodziców i polubisz mój fanpage.
A jeśli doceniasz to co robię, postaw mi kawę 😉