Image Alt

Blog

MUZEUM GEOLOGICZNE W WARSZAWIE

Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie istnieje już ponad 100 lat. W swoich zbiorach posiada pełen zakres materiałów dotyczących budowy geologicznej w Polsce. Nigdy nie sądziłam, że to będzie dla mnie i dzieciaków tak ciekawe doświadczenie. 

EKSPOZYCJA

Bardzo zróżnicowana ekspozycja w Muzeum Geologicznym w Warszawie zainteresuje naprawdę każdego. Znajdziemy tutaj bogate kolekcje skał, skamielin, minerałów, ale to co na nas robi największe wrażenie to szkielety wymarłych zwierząt z epoki lodowcowej czy zrekonstruowany model polskiego dinozaura – dilofozaura.

Ekspozycje powstałe w 1999 roku służą nam do dziś i są podzielone na mniejsze wystawy tematyczne: Materia Ziemi, Historia Polski w kamieniu pisana, Surowce mineralne Polski, Skamieniały Świat, Magmatyzm, Sedymentacja i diageneza, Metamorfizm, Historia Państwowego Instytutu Geologicznego 1919–1999.

Nie ma sensu opisywać każdej z tych wystaw, po prostu trzeba się tam wybrać. Spotkacie tam niezliczone ilości minerałów, surowców, skał z całego świata tworzących litosferę naszej planety. Skamieniałości to ponad 700 okazów z całego świata.

Wystawa główna w sali muzeum prezentuje geologiczną historię Polski od czasów archaicznych.Ekspozycja opisuje ery, okresy, typowe skamieniałości, minerały i skamieliny czemu towarzyszą szkielety  czwartorzędowych ssaków, model dilofozaura, tropy dinozaurów oraz pnie drzew z karbonu i neogenu. Muzeum Geologiczne w Warszawie

Ciekawa jest także wystawa o surowcach w Polsce. Chłopców szczególnie zainteresował film o wydobywaniu i przetwarzaniu miedzi, a także interaktywna mapa z podświetleniem, gdzie występują poszczególne surowce. Wszystko możecie doczytać także na stronie Muzeum Geologicznego.

Muzeum Geologiczne w Warszawie można zwiedzać także z przewodnikiem i taką wizytę można zarezerwować online na konkretny termin. Myślę, ze to może być ciekawe. Przewodnik na pewno zdradzi wiele ciekawostek i zainteresuje dzieci.

Od czasu do czasu odbywają się także fajne inicjatywy. My trafiliśmy akurat na dzień dinozaura. Śledźcie stronę Muzeum we wrześniu, bo zawsze co roku odbywają się tam urodziny Dyzia – dinozaura, który wita wszystkich w głównej sali muzeum i z tej okazji odbywają się liczne zabawy, konkursy.

HISTORIA MUZEUM  

Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego powstało w 1919 roku, gdy Wincenty Witos i posłowie sejmu galicyjskiego wystąpili do Sejmu RP o powołanie Państwowego Instytutu Geologicznego. Pierwszym dyrektorem został Józef Morozewicz – profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, a pierwszym kustoszem Jan Czarnocki, który tworzył ekspozycję. Na początku swej działalności Instytut mieścił się w Pałacu Staszica w Warszawie trzymając część eksponatów w magazynie i oczekując lepszych czasów. Docelową siedzibę wybudowano w 1925 roku. Objęcie muzeum przez Karola Bohdanowicza stało się punktem zwrotnym.  Budowę muzeum przerwała II wojna światowa. W 1944 spłonęła spora część muzeum. W 1945 zabrano się prężnie do odbudowy. Organizowano specjalne wyjazdy terenowe, mające na celu zebranie eksponatów wystawowych, kopalnie przekazywały także eksponaty. Ozdobą muzeum w latach 50-tych stał się okaz soli z Grot Kryształowych z Wieliczki. Jednak to szkielet mamuta wielkiego, który został złożony w 1957 roku stał się jego rozpoznawalnym symbolem. Uruchomiono także wystawy stałe o surowcach mineralnych w Polsce i o Stratygrafii Polski.  W 1970 muzeum wzbogaciło się  wystawę minerałów. W latach 90-tych zaczęto przekształcać placówkę, która miała pełnić cel edukacyjny i uczyć ekologii oraz geologii. Wymagało to wiele zmian, jednak finalnie do ekspozycji weszły także mapy, tabela świata organicznego, mapy kontynentów i dziejów ziemii. Atrakcyjny stał się zrekonstruowany dinozaur oraz jego tropy, odkryte w Górach Świętokrzyskich, które liczyły 206 mln lat. W 1999 uhonorowano wybitnych geologów polskich: Stanisława Pawłowskiego, Mariana Książkiewicza i Edwarda Rühlego. Ich nazwiska umieszczono w pamiątkowych tablicach. 

DNI I GODZINY OTWARCIA

poniedziałek – piątek 9:00 – 17:30

niedziela 10:00 – 15:00

sobota – nieczynne

ADRES

Muzeum Geologiczne w Warszawie

Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego

Rakowiecka 4 (wejście od ul. Wiśniowej)

00-975 Warszawa

BILETY

Wstęp do Muzeum Geologicznego i zwiedzanie indywidualne są bezpłatne.

Więcej atrakcji w Warszawie dla dzieci i nie tylko znajdziesz tutaj.

Kulturalne wycieczki to dział w tym miejscu.

Obserwuj mnie na Instagramie, Facebooku.

Postawisz kawkę za dobrą robotę? 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5 1 głos
Ocena wpisu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
alt
Mamo daleko jeszcze? – Travelling & Parenting blog

Powstał z pasji do podróżowania i pokazywania najpiękniejszych miejsc w Polsce i zagranicą z dwójką słodkich urwisów. Obserwuj i bądź na bieżąco!

Obserwuj mnie na