toruń

Blog

DOM KOPERNIKA W TORUNIU

Odkryj Tajemnice Wielkiego Astronoma – Dom Kopernika w Toruniu

W samym sercu urokliwego miasta jakim jest Toruń, gdzie historia splata się z nowoczesnością, kryje się prawdziwa perełka dla miłośników nauki i astronomii – Dom Kopernika, który jest częścią Muzeum Okręgowego w Toruniu. To miejsce, które przybliża nam życie i dziedzictwo wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika, który zmienił nasze spojrzenie na wszechświat. Dom Kopernika w Toruniu to nie tylko muzeum, to także miejsce, gdzie Mikołaj Kopernik urodził się i spędził swoją młodość. Przechadzając się po jego dawnych pokojach i przestrzeniach, możemy przenieść się w czasie i poczuć atmosferę, która kształtowała myśli tego wielkiego naukowca. W Domu Kopernika czeka na nas bogata kolekcja eksponatów, które odkrywają przed nami tajemnice kosmosu. Od oryginalnych dokumentów po modele planet i instrumenty astronomiczne, gdzie każdy eksponat jest oknem do nieodkrytych światów. Co więcej, liczne interaktywne doświadczenia pozwalają nam samodzielnie przeprowadzić proste eksperymenty, zrozumieć ruch planet i zagłębić się w prawa astronomii.

KIM BYŁ MIKOŁAJ KOPERNIK?

Mikołaja Kopernika raczej nie trzeba przedstawiać, ale w ramach przypomnienia warto wspomnieć, że był polskim matematykiem, astronomem, lekarzem, ekonomistą, filozofem i duchownym. Urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu, a zmarł 24 maja 1543 roku we Fromborku.

Najbardziej znany jest ze swojej teorii heliocentrycznej, która zakładała, że Słońce jest w centrum Układu Słonecznego, a planety, w tym Ziemia, krążą wokół niego. Ta teoria zaprzeczała ówczesnym poglądom geocentrycznym, które uważały, że Ziemia jest w centrum wszechświata. Jego główne dzieło „O obrotach sfer niebieskich”, zostało opublikowane w roku jego śmierci w 1543 roku. Praca ta stała się kamieniem milowym w historii nauki i miała ogromny wpływ na rozwój astronomii.

Pomysł Kopernika przyczynił się do rewolucji naukowej i zmienił nasze rozumienie struktury kosmosu. Jego odkrycia pomogły w zmianie spojrzenia na rolę Ziemi w kosmosie i miały wpływ na rozwój późniejszych teorii naukowych. Mikołaj Kopernik jest uważany za jednego z najważniejszych naukowców w historii i symbol rewolucji naukowej. Jego dziedzictwo jest podziwiane i cenione przez naukowców na całym świecie.

MINI Planetarium – KINO 3D czyli Podróż Po Gwiezdnych Alejach

Jednym z najbardziej fascynujących elementów Domu Kopernika jest mini planetarium, a bardziej Kino 3 D z interaktywnym 20 minutowym seansem, dodatkowo biletowanym podczas którego podróżujemy w głąb kosmosu, obserwujemy układy gwiazd, poznajemy tajemnice galaktyk i docieramy tam, gdzie wzrok ludzki nie sięga. To magiczne miejsce, które pozwala nam poczuć się jak podróżnicy wszechświata. Do wgboru macie kilka filmów:

Mikołaj Kopernik w Toruniu o Koperniku, jego życiu i rodzinie (20 minut)

godz. 10:20, 12:20, 14:20 (październik – kwiecień) i 16:20 (maj – wrzesień).

Wszechświat (20 min.) i jego historia od Wielkiego Wybuchu

godz. 11:00, 13:00, 15:00 (październik – kwiecień) i 17:00 (maj – wrzesień).

Mikołaj Kopernik – poprzednicy i następcy (20 min.) o badaniach kosmosu przed i po przewrocie kopernikańskim.

godz. 11:40, 13:40, 15:30 (październik – kwiecień) i 17:30 (maj – wrzesień).

DOM KOPERNIKA

Dzięki sporej modernizacji Domu Kopernika w latach 2017 – 2018, Dom Kopernika odzyskał blask. Dzisiaj muzeum łączy najnowsze technologie multimedialne z historią średniowiecznego domu, a odwiedzający mogą oczekiwać wrażeń z tematów okołonaukowych, życia codziennego w późnogotyckiej hanzie i nauczyć się sporo o życiu i pracy naszego wielkiego astronoma jakim był Kopernik. Na miejscu możemy wypożyczyć także audioprzewodnik w różnych wersjach językowych i jest także dostępna winda. Latem odbywają się także tutaj pokazy rozgwieżdżonego nieba. Na zwiedzanie warto przeznaczyć sobie około 1,5 h. W roku 2023 obchodzimy także 550. rocznicę urodzin i 480. rocznicę śmierci Mikołaja Kopernika.

ADRES:

ul. Kopernika 15/17

BILETY:

Na sale ekspozycyjne – bilet normalny 22,50 zł
Na sale ekspozycyjne – bilet ulgowy 17,50 zł
Film 3D (fotel) – bilet normalny 20,50 zł
Film 3D (fotel) – bilet ulgowy 15,50 zł
Film 3D (antresola) – bilet normalny 20,50 zł
Film 3D (antresola) – bilet ulgowy 15,50 zł
Audioprzewodnik (opcjonalnie) 11,00 zł

W czwartki wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny!

Muzeum Historii Torunia i Dom Mikołaja Kopernika (ekspozycje) – bilet normalny   35,00 zł 
Muzeum Historii Torunia i Dom Mikołaja Kopernika (ekspozycje) – bilet ulgowy  30,00 zł 

GODZINY OTWARCIA:

w poniedziałki nieczynne

Od 1 maja do 30 września:
wtorek – niedziela
10:00 – 18:00
Od 1 października do 30 kwietnia: wtorek – niedziela 10:00 – 16:0

Więcej o tym co zobaczyć w województwie kujawsko – pomorskim sprawdzisz tutaj.

Pamiętaj, jestem na Instagramie, Facebooku i Youtube, miło mi będzie jak dołączysz do społeczności aktywnych rodziców i polubisz mój fanpage.

A jeśli doceniasz to co robię, postaw mi kawę 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5 1 głos
Ocena wpisu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
alt
Mamo daleko jeszcze? – Travelling & Parenting blog

Powstał z pasji do podróżowania i pokazywania najpiękniejszych miejsc w Polsce i zagranicą z dwójką słodkich urwisów. Obserwuj i bądź na bieżąco!

Obserwuj mnie na