toruń

Blog

CENTRUM NOWOCZESNOŚCI MŁYN WIEDZY W TORUNIU

JEDYNE CENTRUM NAUKI W WOJ. KUJAWSKO – POMORSKIM

W samym sercu uroczego miasta Toruń kryje się miejsce, które nie tylko zapewnia edukacyjną ucztę dla umysłów, ale również zachęca do odkrywania nauki w niezwykle interaktywny sposób. To miejsce to Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – centrum, które wita odwiedzających w fascynujący świat nauki, technologii i odkryć. Już za chwilę będzie obchodzić 10 lat. Główną siedzibą jest budynek MW1, gdzie udostępniane są wystawy stałe i czasowe oraz realizowane są warsztaty indywidualne jak i dla szkół i przedszkoli.

INNOWACYJNE NAUKOWE DOŚWIADCZENIA

Młyn Wiedzy w Toruniu to prawdziwy raj dla miłośników nauki w każdym wieku. Znajdujące się tam interaktywne eksponaty zachęcają do eksperymentowania, zadawania pytań i rozwijania zainteresowań związanych z matematyką, fizyką, chemią i biologią. Dzieci i dorośli mogą w praktyce zobaczyć, jak działa świat wokół nich, ucząc się przez zabawę i doświadczenie. Młyn Wiedzy został także laureatem konkursu „Popularyzator Nauki 2018” w kategorii „instytucja”, organizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz serwis „Nauka w Polsce”. Młyn Wiedzy oferuje zróżnicowane wystawy tematyczne, które przyciągają odwiedzających z różnych dziedzin nauki. Od tajemniczych właściwości światła po fascynujące zjawiska przyrodnicze – każda wystawa kieruje uwagę na inne aspekty nauki.

W Młynie Wiedzy w Toruniu nauka staje się nie tylko obowiązkiem, ale przyjemnością. To miejsce, które stawia sobie za cel rozwijanie zainteresowań i pasji ludzi w każdym wieku. Dzięki swojej interaktywnej naturze i różnorodnym ekspozycjom, Młyn Wiedzy staje się przestrzenią, gdzie nauka i zabawa splatają się w jedno, zachęcając odwiedzających do nieustannego odkrywania i poznawania. Dla każdego, kto ceni sobie rozwijanie wiedzy w sposób fascynujący i angażujący, Młyn Wiedzy w Toruniu staje się miejscem, które chce się odwiedzać ponownie i ponownie.

HISTORIA

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy znajduje się w dzielnicy Mokre, we wschodniej części Torunia. Nieopodal znajduje się także Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży i Toruńskiego Inkubatora Technologicznego. Siedziba znajduje się w dawnym Młynie Richtera – jednym z najcenniejszych toruńskich zabytków architektury przemysłowej, gdyż zbudowane zostały na przełomie XIX i XX. Na 6 piętrach budynku znajduje się 6 wystaw i sal ekspozycyjnych dla dzieci i dorosłych.

6 PIĘTER INTERAKTYWNYCH WYSTAW I EKSPONATÓW

PARTER – WAHADŁO FOCAULTA

Wizytówka Młynu Wiedzy, która pokazuje doświadczenie ruchu Ziemi wokół własnej osi. Odchylenie płaszczyzny wahań Wahadła Foucaulta od położenia początkowego jest efektem działania siły Coriolisa – jednej z sił bezwładności działających w obracającym się układzie odniesienia, jakim jest Ziemia. Długoś wahadła to 33 m, a waga to 35 kg.

1 PIĘTRO – O OBROTACH

Głównym tematem wystawy jest ruch obrotowy i związane z nim zjawiska, takie jak siła bezwładności.

2 PIĘTRO – RZEKA

To nawiązanie do najdłuższej rzeki w Polsce – Wisły, przepływającej także przez Toruń, gdzie przy umieszczonych wzdłuż brzegu stanowiskach można wykonywać eksperymenty.

Nasza rzeka składa się ze źródła podzielonego na dwa strumienie (w odniesieniu do Białej i Czarnej Wisełki), małego basenu nawiązującego do tamy we Włocławku oraz dużego basenu, czyli Morza Bałtyckiego. Wokół dostępne są eksponaty nawiązujące do fauny Polski, a do tego model statku pirackiego dla młodszych dzieci.

2 PIĘTRO – ILUZJE I RUCH

Tematem tej wystawy są zjawiska fizyczne wynikające z iluzji i efekty związane z ruchem nawiązujące do zagadnień fizyki.

3 PIĘTRO – PRZEŻYCIE

To zdecydowanie gratka dla najmłodszych, którzy poczują się jak wędkarzem odkrywcy, ale także botanicy czy biolodzy obserwując wiewiórki, ślimaki czy krety. To aranżacja kreatywnej zabawy z mnóstwem interaktywnych stanowisk.

3 PIĘTRO – PRZEBUDOWA

Na tym samym piętrze znajduje się spora przestrzeń z klockami do projektowania budynków – Imagination Plaground, których celem jest skupienie się na budowie dzięki systemowi niebieskich klocków. Dla chłopców to jedna z najbardziej ciekawych przestrzeni w jakich byli do tej pory, zachęca do współpracy i kreatywności.

4 PIĘTRO – TO TAKIE PROSTE

To wystawa z początku przypominająca układankę Tetris, bo składa się z 4 części: „Główka pracuje”, „Mechaniczny plac zabaw”, „Pomyśl, zrozum, zrób!” i „Techno świat”. Jedną z zabawek, której poświęciliśmy sporo czasu to: „Kulo-labirynt”, czyli jeden długi tor o zmiennej trudności do „przejścia” przy pomocy kulki czy skakanie i zapamiętywanie melodii na interaktywnych klockach. Powodzeniem cieszy się także rozmowa ze sztuczną inteligencją.

5 PIĘTRO – IDEE

Poprzednie 4 piętra tak nas pochłonęły, że zdecydowanie za mało czasu poświęciliśmy na strefę „Komunikacji”, „Życia” i „Konstruktora”, które mają służyć człowiekowi. Ciekawym odkryciem była strefa życia  z lekcją anatomii czy zabawa telefonami i CB radiem, które dla naszych dzieci jest całkiem oldschoolowe.

DOJAZD I PARKING

Budynek Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy sąsiaduje z Centrum Innowacyjnej Edukacji. Na miejscu dostępny jest spory, bezpłatny parking. Niedaleko znajduje się dworzec PKP “Toruń Wschodni”. Dostępne są także stojaki rowerowe. Od toruńskiej starówki Młyn Wiedzy znajduje się to jakieś pół godziny drogi.

ADRES:

ul. Władysława Łokietka 5

87-100 Toruń

BILETY:

  • bilet normalny: 28 zł
  • bilet ulgowy: 22 zł
  • bilet rodzinny: 72 zł (maks. 4 os.)
  • bilet grupowy: 20 zł/os.

GODZINY OTWARCIA:

Do 31.12.2023

poniedziałek: nieczynne
wtorek-piątek: 9:00-12:00, 12:00-15:00
sobota-niedziela: 11:00-17:00

Więcej o tym co zobaczyć w województwie kujawsko – pomorskim sprawdzisz tutaj.

Pamiętaj, jestem na Instagramie, Facebooku i Youtube, miło mi będzie jak dołączysz do społeczności aktywnych rodziców i polubisz mój fanpage.

A jeśli doceniasz to co robię, postaw mi kawę 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5 1 głos
Ocena wpisu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
alt
Mamo daleko jeszcze? – Travelling & Parenting blog

Powstał z pasji do podróżowania i pokazywania najpiękniejszych miejsc w Polsce i zagranicą z dwójką słodkich urwisów. Obserwuj i bądź na bieżąco!

Obserwuj mnie na