art box

Blog

ART BOX EXPERIENCE – RETRO WARSZAWA

Wyjątkowe doświadczenie na multisensorycznej wystawie RETRO WARSZAWA w Art Box Experience w Fabryce Norblina skłoniło mnie do opisania naszych wrażeń i zaproszenia Was do świata międzywojennej stolicy. Pełnej gwary, muzyki i kolorów. Wystawa zrekonstruowana cyfrowo dzięki technologi 360o z materiałów archiwalnych przenosi nas do Warszawy jakiej nie znamy i czasów jakich nasze dzieci znają znów tylko z opowiadań. Warto im pokazać jak kiedyś wyglądała stolica.

Retro Warszawa powstała we współpracy z Domem Spotkań z Historią, Fina, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Stołecznym Konserwatorem Zabytków, Muzeum Fabryki Norblina i Muzeum Warszawy. Wystawa odbywa się pod patronatem Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Projekcje stworzyli światowej klasy specjaliści od efektów wizualnych, w tym eksperci ze studia Platige Image, a autorem ścieżki dźwiękowej jest Jan Młynarski.

art box
art box
art box

PODRÓŻ DO PRZESZŁOŚCI

Międzywojenna Warszawa w pięknej opowieści Retro Warszawa, to jeden dzień z życia Warszawy od wschodu do zachodu słońca. Przechadzając się ulicami, odkrywamy kolejne sekrety stolicy z okresu międzywojennego. Tętniące ulice, krzątanina i ruch w lokalnych restauracjach i barach, tramwaje i gwar na ulicach. Przemierzamy z chłopcami ulice Warszawy i odwiedzamy Fabrykę Norblina i Pałac Saski. Znaleźliśmy się także w klubie, restauracji i na koncercie. Dotarliśmy na uliczne potańcówki, a nawet place budowy. Nie wszystko jest jednak cukierkowe. Zajrzeliśmy także do Północnej Dzielnicy zamieszkanej przez Żydów.

Pełen przewodnik po wystawie znajdziecie w świetnie opisanym dokumencie. Warto go przeczytać przed wizytą.

Dla dzieci dostępne są przy kasie także mapki z wystawą i zadaniami, które angażują w historię opowiedzianą na zdjęciach i filmach.

Na moich chłopakach wystawa zrobiła wrażenie. Wszystko było dla nich nowe, ciekawe. Duże interaktywne obrazy, nieznane dotąd ulice Warszawy zaciekawiły w szczególności w starym kinie, gdzie można usiąść na kinowych fotelach. W Alei Sław spotkać można muzyczne osobowości takie jak Eugeniusz Bodo czy Hanka Ordonówna. Interesują nas ciekawe stroje i eleganckie smokingi czy pióra.

art box
art box
art box
art box
art box
art box
art box
art box

WARSZTATY DLA DZIECI

W każdą niedzielę na wystawie Retro Warszawa o godzinie 11:00 odbywają się także warsztaty dla rodzin, gdzie można poznać Warszawę z przeszłości, stworzyć filmowe kostiumy na warsztacie „W starym kinie” czy pouczyć się warszawskiej gwary na zajęciach „Piosenka o mojej Warszawie”. Więcej na temat warsztatów można przeczytać w tym miejscu.

Warsztaty dla rodzin z dziećmi 5-12 lat

Bilet warsztatowy: 55 zł/ dziecko z opiekunem, 10 zł za każde następne dziecko.

Zajęcia trwają ok. ok. 60 minut.

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy pod nr tel. + 48 602 123 251 lub pod adresem [email protected] od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-15.00

art box
art box
art box
art box

ART BOX EXPERIENCE

Sama przestrzeń to pierwsza w Polsce w pełni immersyjna i cyfrowa przestrzeń multimedialna, gdzie na styku sztuki, nauki, cyfrowej technologii i rozrywki powstają unikalne multisensoryczne wystawy, spektakle, koncerty i eventy. 800 m2 z najnowocześniejszymi projektorami i zintegrowanymi ruchomymi ekranami ożywia zdigitalizowane obrazy z dedykowaną ścieżką dźwiękową. Dzięki temu można zejść w głąb oceanu, dżungli. To także fantastyczne miejsce na eventy.

Art Box Experience powstał z pasji i doświadczenia trójki twórców: Joanny Kowalkowskiej, Mateusza Labudy i  Piotra Sikory.

Joanna Kowalkowska – założycielka Art Box Gallery S.A., pasjonatka nowych technologii i mediów społecznościowych, absolwentka wydziału projektowania produktu Central Saint Martin College, dyrektorka artystyczna i producentka projektów teatralnych, koncertowych i wystawienniczych

Piotr Sikora – założyciel Art Box Gallery S.A., założyciel i wieloletni prezes zarządu studia animacyjno-filmowego Platige Image nagradzanego na najbardziej prestiżowych festiwalach filmowych, w tym dwiema nagrodami BAFTA oraz nominacją do Oscara; producent licznych produkcji filmowych; producent wykonawczy serialu „Wiedźmin” tworzonego przez Netflix; pasjonat grafiki komputerowej, filmu i nowych technologii

Mateusz Labuda – współtwórca Art Box Gallery S.A., wieloletni wicedyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Warszawy, pasjonat popularyzacji sztuki i nauki, ekspert w dziedzinie transformacji instytucji kultury, projektowania strategii marketingowych i komunikacji z publicznością, menadżer kultury, wieloletni menadżer zespołu Maanam i producent muzyczny.

art box
art box
art box
art box

KAWIARNIA

Po zakończeniu zwiedzenia można zjeść coś słodkiego w kawiarnii zatopionej w projekcie wystawy. Można także zakupić pamiątki w sklepiku.

ADRES

ArtBox Experience 
Fabryka Norblina poziom +2
Budynek Plater
Żelazna 51/53
00-841 Warszawa

Kontakt
[email protected]
+48 571 030 480

 

BILETY

Najlepiej zakupić online. 

Zaplanować wizytę można także z grupą przedszkolną czy szkolną w tym miejscu.

GODZINY OTWARCIA

Pon – nieczynne

wt– czw 11.00 – 20.00

pt–sob 10.00 – 22.00

niedz 10.00 – 20.00

art box
art box
art box
art box
art box
art box

Retro Warszawa to wystawa zarówno dla dużych jak i małych. Więcej atrakcji w Warszawie dla dzieci i nie tylko znajdziesz tutaj.

Kulturalne wycieczki to dział w tym miejscu.

Obserwuj mnie na Instagramie, Facebooku i Youtube oraz obejrzyj relację naszej wycieczki Nyską i z Muzeum Życia w PRL.

Postawisz kawkę za dobrą robotę? 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5 1 głos
Ocena wpisu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
alt
Mamo daleko jeszcze? – Travelling & Parenting blog

Powstał z pasji do podróżowania i pokazywania najpiękniejszych miejsc w Polsce i zagranicą z dwójką słodkich urwisów. Obserwuj i bądź na bieżąco!

Obserwuj mnie na